Je pitie kávy zdravé? Kávičkárky určite prikyvujú, dámy, ktoré uprednostňujú čaj, či iný nápoj možno ohŕňajú nosom.
Káva má svoje výhody aj nevýhody, ostatne tak ako takmer všetko. Ak ste káve ešte na chuť neprišli, možno ste si len nezvolili ten správny druh.
Kto dáva veľký dôraz na zdravý životný štýl, toho poteší bohatá ponuka rôznych netradičných káv. Na chvíľu teda dajte bokom "turka" či instantnú kávu a pozrite sa spolu s nami, na prípadné zdravšie alternatívy.
Odporúčame prečítať: Bazový sirup na liečbu anémie (chudokrvnosti)
Káva a reishi
Slovíčko "reishi" ste už istotne zachytili. Ak si ho neviete narýchlo zaradiť, nasmerujte svoju myseľ viac na východ. Reishi je najmä v Číne využívaná tisícky rokov ako "zázračná" huba. Sľubuje nám večnú mladosť a pevné zdravie. Obsahuje celý rad pre telo dôležitých látok, zlepšuje kvalitu našej pleti, vlasov, fyzickú aktivitu, dodáva nám energiu, bojuje so škodlivinami v našom tele a doslova ich likviduje. Táto huba mladosti sa stala už aj súčasťou kávy. Nápoj predajcovia odporúčajú osobám, ktoré trápia srdcovo-cievne ochorenia, ale tiež cukrovka. Káva pomôže detoxikovať, aj odkysliť organizmus. Mimochodom ak sa v obchode stretnete s termínom "ganoderma", vedzte, že ide len o iné pomenovanie reishi.
Odporúčame prečítať: Ako sa schladiť nápojmi bez zbytočných kalórií?
Káva a čakanka
Vyrába sa z koreňa čakanky a samozrejme nejde o typickú kávu. Čakanka neobsahuje kofeín, no napriek tomu sľubuje tento nápoj dodanie energie. Má tiež vysoký obsah vlákniny a nechýbajú jej ani minerálne látky ako draslík, fosfor, horčík, železo, vápnik. Vďaka obsahu tzv. inulínu je vhodná aj pre diabetikov. Čakankovú kávu môžu piť inak dospelí, ale aj deti. Jej príprava sa od tej klasickej vôbec nelíši, dokonca sa na §u podobá trochu aj sfarbením a vôňou. Pri jej pití si môžete byť isté, že podporíte správne fungovanie pečene, žlčníka, pankreasu a čriev.
Odporúčame prečítať: Domáce repelenty proti hmyzu
Ajurvédska káva
Ide o zdravý nápoj viacerých druhov, ktorý je náhradou kávy. Ani v ňom však nenájdete kofeín. Napriek tomu pomôže pri koncentrácii, dodá energiu a telu ešte kadejako inak ulahodí. Ajurvédska káva je zložená z čakanky a ajurvédskych bylín. Podľa toho o ktorú bylinku ide si môžete zvoliť účel tohto nápoja. Napríklad SHATAWARI na nervový systém, BRAHMI na pamäť, ARJUNA pre zdravé srdiečko a podobne.
Odporúčame prečítať: Ako sa zbaviť opuchov očí?
NÁŠ TIP:
Ak si predsa len neviete odoprieť šálku tradičnej kávy, keďže sa odborníci stále naťahujú, či je alebo nie je zdravé jej pitie, pre svoje zdravie môžete urobiť aspoň malú zmenu pri jej príprave. Samotnú kávu najčastejšie znehodnotíme cukrom. Ak si teda neviete pomôcť a osladenia kávy sa nechcete vzdať, siahnite po mede. Zistíte, že káva osladená medom má ešte väčšie čaro..