Máte doma malé batoľa alebo ste ešte len v očakávaní? Práve teraz je ideálny čas na to, aby ste si urobili zásoby detskej výživy na zimu. Je, samozrejme, oveľa jednoduchšie kúpiť ju v obchode, no presladené detské príkrmy nie sú veľmi zdravé. Tie zdravšie sú zase úplne predražené. Ako postupovať pri výbere detskej výživy v obchode, ak sa pre ňu rozhodnete?
Na obale detskej výživy by malo byť jasne uvedené, pre akú vekovú skupinu je určená. Skontrolujte zoznam zložiek. Vyhnite sa produktom, ktoré obsahujú pridaný cukor, soľ, konzervanty alebo umelé prísady. Ideálne je vybrať výživu s jednoduchým a prirodzeným zložením. Uistite sa, že výživa obsahuje všetky dôležité živiny, ako sú vitamíny, minerály, bielkoviny a vláknina. Napríklad železo, vápnik a vitamín D sú kľúčové pre rast a vývoj dieťaťa.
No ale prečo nevyskúšať domácu detskú výživu? Počas sezóny jabĺk, hrušiek alebo aj tekvice môžete pripraviť zdravé detské výživy a vaše ratolesti tak budú mať o výživné a jedlo postarané. Ako pripraviť detskú výživu? Aké ingrediencie na detskú výživu potrebujeme? Vyskúšajte naše recepty na rôzne kombinácie detskej výživy. Variácií je naozaj neúrekom, ovocie môžete kombinovať podľa seba. Cukor je tiež vhodné vynechať, najmä ak ide o prvé príkrmy pre vaše dieťatko. Ktorá najlepšia detská výživa zachutí práve vášmu drobcovi?
TOP recepty na domácu detskú výživu:
1. Jablkovo-hrušková výživa
- 2 kg jabĺk
- 1 kg hrušiek
- 7 dl vody
- 1 vanilkový cukor (nemusí byť)
- 2 Zlaté klasy
Postup: Jablká a hrušky očistíme, vyberieme jadrovníky a pokrájame na menšie kúsky. Pridáme dve deci vody, vanilkový cukor a varíme do zmäknutia. Mäkké ovocie rozmixujeme na hladké pyré. V zvyšnom pol litri vody rozmiešame zlaté klasy, prilejme k jablkovej zmesi a chvíľu povaríme. Horúcu výživu dáme do pohárov a sterilizujeme. Táto detská domáca výživa z jabĺk a hrušiek deťom rozhodne zachutí!
Odporúčame: Ovocný cukor: Ktoré ovocie ho obsahuje najviac?
2. Mrkvovo-jablková výživa – detská výživa bez cukru
- 2,5 kg jabĺk
- 1 kg mrkvy
- trochu vody
Postup: Jablká očistíme, vyberieme jadrovníky a pokrájame na malé kúsky. Mrkvu ošúpeme, tiež pokrájame na menšie kúsky a dáme variť spolu s jablkami. Podlejeme ich približne dvomi deci vody a varíme do zmäknutia. Potom rozmixujeme na hladkú kašu. Ak je zmes riedka, chvíľu ju povaríme, aby sa odparila prebytočná voda. Ak má už pre vás ideálnu konzistenciu, naplníme ňou poháre a sterilizujeme.
3. Jablková detská výživa so sladkými zemiakmi
- 2 stredne veľké jablká (najlepšie sladké odrody)
- 1 stredne veľký sladký zemiak
- 1/2 šálky vody (alebo podľa potreby)
Postup: Ošúpte jablká, odstráňte jadierka a nakrájajte ich na malé kúsky. Ošúpte sladký zemiak a nakrájajte ho na malé kocky. V stredne veľkom hrnci pridajte nakrájané jablká a sladké zemiaky. Pridajte približne 1/2 šálky vody (množstvo vody môžete upraviť podľa potreby). Priveďte zmes k varu, potom znížte teplotu a nechajte ju jemne variť, pokým nebudú jablká a sladké zemiaky mäkké, čo trvá približne 15–20 minút.
Po uvarení nechajte zmes mierne vychladnúť. Pomocou ponorného mixéra alebo stolného mixéra zmes rozmixujte do hladkej konzistencie. Ak je výživa príliš hustá, môžete pridať trochu viac vody alebo materského mlieka/formuly, aby ste dosiahli požadovanú konzistenciu. Môžete skladovať v chladničke, zamraziť alebo sterilizovať.
Odporúčame: Toto sú najlepšie zdroje medi. Nachádzajú sa aj v tvojom jedálničku?
4. Tekvicová Hokkaido výživa s marhuľami
- 1 tekvica hokkaido
- 1 kg marhúľ
- voda
- 1 Zlatý klas
Postup: Tekvicu očistíme, pokrájame na malé kúsky, zalejeme vodou a varíme. Marhule ošúpeme, vyberieme kôstky a keď je už tekvica takmer trochu zmäknutá, pridáme k nej pokrájané marhule a úplne rozvaríme. Potom zmes rozmixujeme na hladký krém.
V troške vody rozmiešame zlatý klas, prilejeme ho k výžive a prevaríme. Ten dodá výžive hustotu, pokiaľ nám však vyhovuje redšia konzistencia, pridávať ho nemusíme. Horúcou výživou naplníme poháre a sterilizujeme.
5. Jablkovo-banánová výživa
- 1,5 kg jabĺk
- šťava z 1 citróna
- 2 až 3 banány
- 2 ČL vanilkovej esencie
- 350 až 400 g kokosového cukru
- 1 Zlatý klas
- 1,5 dl studenej vody
Postup: Jablká očistíme, zbavíme jadrovníkov a nakrájame na malé kocky. Vo väčšom hrnci ich zalejeme vodou tak, aby boli úplne ponorené. Za občasného miešania povaríme do rozvarenia jabĺk. Potom zmes rozmixujeme ponorným mixérom a pridáme pokrájané banány, ako aj vanilkovú esenciu.
Dáme opäť variť a pridáme cukor. V 1,5 dl vody si rozmiešame Zlatý klas a pridáme do detskej výživy. Necháme prevrieť a chvíľku povaríme do mierneho zhustnutia. Potom naplníme do čistých sklených pohárov a dobre uzavrieme. Pre dlhšie skladovanie môžeme sterilizovať 7 až 8 minút. Potom poháre necháme hore dnom vychladnúť pod dekou. Táto výživa z jabĺk a banánu vaše detičky isto nadchne.
6. Zeleninová detská výživa z mrkvy a kalerábu
- 1 stredne veľký kaleráb
- 2 stredne veľké mrkvy
- 1/2 šálky vody (alebo podľa potreby)
Postup: Ošúpte a nakrájajte 1 stredne veľký kaleráb a 2 stredne veľké mrkvy na malé kúsky. Vložte ich do parného hrnca alebo hrnca s malým množstvom vody, prikryte a varte na miernom ohni asi 15–20 minút, kým zelenina nezmäkne. Potom nechajte mierne vychladnúť a rozmixujte do hladka pomocou mixéra alebo ponorného mixéra.
Ak je zeleninová detská výživa príliš hustá, pridajte trochu vody, v ktorej sa zelenina varila, aby ste dosiahli požadovanú konzistenciu. Výživu podávajte teplú alebo nechajte vychladnúť na izbovú teplotu. Zvyšky skladujte v chladničke po dobu 2–3 dní alebo ich zamrazte na neskoršie použitie. Túto úžasnú detskú výživu treba vyskúšať, obsahuje samé zdravé suroviny!
TIP: Ako skladovať detskú výživu?
Skladovanie domácej detskej výživy je dôležité pre udržanie jej čerstvosti a bezpečnosti. Ak plánujete pripraviť väčšie množstvo výživy a skladovať ju dlhšie, určite voľte sterilizáciu. Poháre skladujte na chladnom, tmavom mieste, ako je špajza alebo pivnica. Skladovacia teplota by mala byť ideálne okolo 10–15 °C. Poháre označte dátumom prípravy. Domácu detskú výživu je ideálne spotrebovať do 6–12 mesiacov, pričom najlepšiu kvalitu si zachová počas prvých 6 mesiacov.
Po otvorení pohára výživu skladujte v chladničke a spotrebujte ju do 2–3 dní. Pred podaním výživy dieťaťu vždy skontrolujte, či nemá výživa neobvyklý zápach, farbu alebo chuť. Ak máte akékoľvek pochybnosti o jej kvalite, radšej ju nepodávajte.
Článok aktualizovaný 15.8.2024
Aktualizovaný článok: 15.08.2024