Ako si vybrať dulu pre seba a svoje bábätko? Aké sú jej úlohy?

Dnes už asi každá nastávajúca maminka aspoň tuší, čo slovo „dula" znamená.

 

Zrejme si predstaví spoľahlivú osobu, o ktorú sa bude môcť oprieť, keď už pri pôrode nebude vedieť, ako ďalej. Keď nebude rozumieť odborným zdravotníckym výrazom a nebude k dispozícii nik, kto by jej ich vysvetlil. Keď bude potrebovať poradiť s drobnosťami okolo bábätka či s dojčením...

Áno, to všetko je pravda. A ešte viac... Dula je špeciálne vyškolená žena, ktorej hlavnou úlohou je sprevádzať maminku počas tehotenstva, pôrodu aj šestonedelia. V tehotenstve môže byť veľkým prínosom, najmä pre prvorodičky. Vysvetlí odborné lekárske výrazy a dá ich do súvislostí, na čo v rámci bežných poradní u gynekológa nie je obyčajne čas. Pomôže s výberom pôrodnice a s ujasnením predstáv o pôrode a jeho priebehu. Naučí budúcu maminku a partnera úľavové techniky a iné drobnosti, ktoré spríjemnia pobyt v pôrodnici aj samotný priebeh pôrodu. Viacnásobným maminkám zas môže pomôcť v nových či výnimočných situáciách, s ktorými nemajú skúsenosti. Táto fáza, ktorú môžeme zjednodušene nazvať prípravou na pôrod, je pri spolupráci mamičky a duly veľmi dôležitá. Preto väčšina dúl odporúča minimálne dve osobné stretnutia ešte pred samotným pôrodom, aby mali možnosť svoju klientku spoznať a vzájomne sa zladiť. Preto je dobré, keď mamička kontaktuje dulu najneskôr v šiestom mesiaci.

 

Pozri aj: Ako rozoznať zdravé ovocie a zeleninu od chemicky ošetreného? Takto!

Odborné výrazy v tehotenstve

Zdroj: Shutterstock®

Šťastný pôrod praje pripraveným

Kľúčovou sa stáva úloha duly pri samotnom pôrode. Tu sa definitívne zúročí vzájomné zladenie s rodiacou ženou i partnerom, na ktorom spolu pracovali už v tehotenstve. Ako jedna z mála osôb, ktoré asistujú v pôrodniciach v čase pôrodu, dula zostáva s mamičkou stále. Je jej kedykoľvek k dispozícii, ochotná poradiť, pomôcť, podporiť. Nekončí jej služba a nevystrieda ju iná dula. Neodíde kontrolovať inú rodičku a nemusí vypisovať doklady, či robiť ďalšiu administratívu. Jednoducho, je stále TU.

 

Ani po pôrode sa jej úloha nekončí – naďalej ženu podporuje, teraz už v kompetenciách matky, v starostlivosti o bábätko, v dojčení a pod. Preto sú mnohé duly aj laktačné poradkyne, alebo sa zaoberajú rodičovstvom.

ako si správne vybrať dulu

Zdroj: Shutterstock®

Ako si teda vybrať správnu dulu pre seba a svoje bábätko?

Keď to zhrnieme, dula by mala byť emocionálnou, psychickou aj fyzickou oporou pre budúcu mamičku i jej rodinu. Mala by to byť láskyplná, starostlivá a zodpovedná osoba, ktorá je vnímavým poslucháčom a necháva maminke priestor na vlastné predstavy. Plusom sú skúsenosti s pôrodmi a veľmi podstatná je aj dobrá fyzická kondícia a výdrž.

Naša rada znie: Jednoznačne vyberajte dulu na osobnom stretnutí – vzájomné sympatie sú nesmierne dôležité. Uvedomte si, že pred ňou budete v tých najintímnejších situáciách a pre hladký priebeh pôrodu je dôležité, aby ste sa v tom cítili prirodzene.

  • Aké vzdelanie a skúsenosti s pôrodom má? Na webstránke organizácie Slovenské duly si viete overiť, či má daná osoba certifikáciu, príp. vyhľadať duly podľa príslušných regiónov.
  • Čo považuje za najdôležitejšiu súčasť svojej práce? Akým spôsobom podporuje matku a otca pri pôrode?
  • Ako obyčajne funguje s prípravou na pôrod? Chce sa stretnúť ešte pred termínom pôrodu? Koľko stretnutí zvyčajne uprednostňuje? Čo je ich náplňou?
  • Ako rýchlo vie prísť k pôrodu? Je ochotná prísť aj domov či až do pôrodnice?
  • Ktoré nemocnice pozná? Je v nich zvyknutá pracovať? Existujú aj také, do ktorých nechodí? Prečo?
  • Ako poskytuje podporu po pôrode? Vie poradiť s dojčením? Starostlivosťou okolo bábätka?
  • Koľko si účtuje za svoje služby?

 

Neprehliadni: Umelé nechty môžu vážne ohroziť tvoje zdravie: Rozmysli si ich aplikáciu!

Pomoc duly

Zdroj: Shutterstock®

Od duly však určite neočakávajte, že bude za vás presadzovať vaše predstavy a priania u zdravotníckeho personálu, alebo, nebodaj, pôrod povedie. Jednak nemá zdravotnícku zodpovednosť a hlavne - pôrod je predsa krásnym začiatkom spoločného príbehu vás a vášho dieťatka, preto buďte jeho režisérom vy sama a nikto iný. Tak sa stane zdrojom vašej vnútornej sily na veľmi dlhý čas.

2 komentárov
Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

20.02.2018 10:18

posledné slová/vety/ v článku sú tak emotívne a citovo intenzívne že začínam mať zimomriavky....

Vaše meno:

Lenka Meravá

Lenka Meravá

24.02.2018 23:48

Ja som mala pri porode manzela. Bola som stastna ze je tam so mnou. Aspon videl co obnasa porod :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE