Nechty majú niekoľko potrebných funkcií. Chránia končeky prstov, sú pomocnými orgánmi hmatového zmyslu a pôsobia ako protiplocha, keď je na brušká nechtov vyvíjaný určitý tlak.
Nechty sú taktiež objektom skrášľovania, hlavne u nežnejšieho pohlavia. Ich upravený vzhľad je však dôležitý pre ženy aj mužov, pretože pri podávaní rúk patria nechty medzi prvé veci, ktoré si ľudia všímajú.
Nakoniec majú ešte jednu zaujímavú vlastnosť. Vedia toho o našom zdraví veľa prezradiť. Signály nechtov ľahko spozorujete a môžete tak predísť mnohým zdravotným problémom. Prečítajte si, o aké signály ide!
Ako vyzerá zdravý necht?
Zdravý necht má ružovú farbu s bledoružovými až bielymi mesiačikmi pri koreni. Jeho povrch je hladký, bez väčších drážok alebo škvŕn, lesklý a mierne vypuklý. Rýchlosť jeho rastu je približne milimeter za dva týždne.
Pomalší rast nechtov väčšinou nie je ukazovateľom zdravotného stavu. Napríklad ľudom s dlhými prstami rastú rýchlejšie než tým s krátkymi. Taktiež viac podrastú v tehotenstve a vplyv má aj dedičnosť.
Treba si však všímať iné nezvyčajné zmeny. Ak nechty zmenia svoju farbu, povrch alebo tvar, môže ísť o spôsob, akým vám hovoria, že s vaším telom niečo nie je v poriadku. Preto stav svojich nechtov neignorujte.
Odporúčame: Cesnakový olej a jeho skvelé účinky na korunu ženskej krásy
Najčastejšie signály nechtov:
1. Dlhodobá lámavosť nechtov
Lámavosť je veľmi častým problémom. Pri stálej manuálnej činnosti sa necht skôr opotrebuje a láme sa. Príčinou môže byť tiež permanentné máčanie rúk vo vode. V horších prípadoch je lámavosť spôsobená nedostatkom vápnika alebo vitamínov A a E.
Naznačovať to môže aj anémiu, čiže deficit železa. Ak doplníte všetky potrebné vitamíny a minerály a lámavosť napriek tomu neustupuje, je vhodné navštíviť lekára. Lámavosť nechtov je totiž aj jedným z príznakov ochorenia štítnej žľazy.
Bude vás zaujímať: Syndróm karpálneho tunela vzniká zo stereotypu. Dajte si pozor!
2. Neprirodzené sfarbenie nechtov
V prípade, že necht zmení svoju farbu, majte sa na pozore!
- Žlté nechty sú typické pre fajčiarov a ženy, ktoré často používajú laky na nechty. Táto farba však môže znamenať aj plesňové ochorenia alebo infekčnú žltačku.
- Modré až fialové sfarbenie nechtov súvisí s nedostatočným prísunom kyslíka do častí tela aj problémy s pľúcami.
- Ak sa nechty sfarbia nasivo, dávajú najavo, že telu chýba železo.
- Hnedé nechty sú indikátorom ochorenia štítnej žľazy i podvýživy.
- Veľmi časté sú biele škvrny na nechtoch, ktoré hovoria o nedostatku vitamínu B. Najčastejšie sú však spôsobené mechanickým poškodením nechtu, napríklad pri zacviknutí prsta.
- Tmavé bodky, ktoré neodrastajú, zase môžu znamenať kožný melanóm. Ak tmavý fliačik odrastá, ide pravdepodobne len o modrinu.
Bude vás zaujímať: Peking ako megamesto obrovských protikladov
3. Nepravidelný tvar nechtov
Zakrivenie nechtov smerom dovnútra má hneď niekoľko možných príčin. Ide napríklad o nedostatok železa, alebo naopak o ochorenie pečene zvané hemachromatóza, vedúce k prebytku železa v tele. Ukazovať môže aj na Raynaudovú chorobu, ktorá ovplyvňuje krvné zásobovanie prstov a na obmedzenú činnosť štítnej žľazy.
Ak sa ohnú dohora, najčastejšie je to zapríčinené genetikou, no môže ísť aj o nedostatok vitamínov a železa. Keď sú nechty zrazu vypuklejšie, upozorňujú na chronické ochorenie srdca či pľúc alebo poruchy pečene.
4. Zmena povrchu nechtov
Ak sú vaše nechty tenké a krehké, môže byť za tým porucha štítnej žľazy. Keď naopak zhrubnú, poukazuje to na hubovité infekcie, ochorenie pľúc alebo psoriázu. V prípade, že sa začnú vaše nechty ryhovať, hovorí to o zanesení organizmu toxínmi.
Dierky a prasklinky na nechtoch môžu znamenať psoriázu. Drobné jamky súvisia s reumatickými a kožnými ochoreniami alebo črevnými problémami.
Tipy, ako udržiavať nechty zdravé:
- dbajte na zdravú a vyváženú stravu s dostatkom základných živín, vitamínov a minerálov,
- nezanedbávajte pitný režim, vyhnete sa viacerým zdravotným ťažkostiam,
- vyhnite sa nadmernému používaniu farebných lakov a odlakovačov na nechty,
- vyhnite sa gélovým a akrylovým nechtom,
- rukám, vrátane nechtov, pravidelne doprajte hydratáciu kvalitným krémom,
- pri používaní čistiacich prípravkoch odporúčame ochranné rukavice,
- snažte sa vyhýbať nadmernému kontaktu nechtov s vodou,
- na posilnenie nechtov môžete skúsiť olejčeky, séra alebo ochranné spevňujúce laky na nechty,
- nechty neobhrýzajte a nenamáhajte tým, že nimi budete niečo zoškrabovať alebo otvárať.
Ak sa vám zdá stav vašich nechtov podozrivý, a to najmä pri náhlej zmene farby, tvaru či štruktúry nechtov, neváhajte konzultovať problém s lekárom, ktorý odporučí vhodné vyšetrenia!
Aktualizovaný článok: 1.6.2023