Slamiha piesočná je charakteristická svojimi peknými žltými kvietkami, ktoré v sebe skrývajú veľkú liečivú silu. Táto bylina má blahodarný vplyv na tráviace ústrojenstvo i pokožku tela. Okrem toho je vďaka obsahu účinných látok skvelým pomocníkom pri ťažkostiach s pečeňou či žlčníkom. V nasledujúcom článku vám povieme, pri akých zdravotných problémoch sa môžete na slamihu spoľahnúť a akými spôsobmi sa dá použiť.
Poznáte slamihu?
Slamiha piesočná je trváca bylina z čeľade astrovité, dorastajúca do výšky 15 až 30 centimetrov. Zároveň ide o liečivú bylinu, ktorú si napríklad v Rusku veľmi vážia. V tejto oblasti je označovaná ako bylina nesmrteľnosti. Okrem toho sa slamiha vyskytuje najmä vo východnej či severnej Európe a tiež v strednej Ázii. Rastie na slnečných stráňach a obľubuje piesočnaté a skôr suchšie pôdy. Neprekáža jej ani kamenistý a skalnatý terén či vyššie nadmorské výšky. Táto rastlina je charakteristická plstnatou stonkou a úzkymi sivozelenými listami kopijovitého tvaru.
Pre slamihu sú typické i drobné žlté kvety, ktoré rastú v úboroch. Bylina kvitne od júla do septembra až októbra. Na liečebné účely sa zberajú prevažne jej kvety. Na Slovensku i v niektorých okolitých krajinách sú ale viaceré druhy slamíh ohrozené a zákonom chránené. V týchto oblastiach je totiž výskyt tejto byliny skôr zriedkavý. Sušený kvet slamihy piesočnej môžete však jednoducho nájsť v lekárňach, na internete či v špecializovaných obchodoch so zdravou výživou a predajniach s bylinkami.
Pozri aj: Ako sa prejavuje predčasné starnutie? Pozor na tieto signály!
Prečo povedať tejto bylinke áno?
Slamiha piesočná v sebe ukrýva flavonoidy, vzácne triesloviny, glykozidy a tiež vlákninu. Okrem toho je zdrojom minerálnych látok aj éterických olejov či horčín. Má antiseptické aj antibakteriálne účinky. Blahodarne vplýva v prvom rade na celý tráviaci trakt. Účinne prečisťuje tráviace ústrojenstvo, podporuje procesy trávenia, metabolizmus i vylučovanie žalúdočných štiav či enzýmov pankreasu. Slamiha je tiež nápomocná pri tráviacich problémoch, akými sú napríklad bolesť brucha, kŕče či plynatosť.
Táto bylina pozitívne ovplyvňuje i stav a činnosť pečene, pričom tento orgán účinne prečistí a pomôže aj pri liečbe chronických či vírusových zápalov. Rovnako si poradí so zápalom žlčníka a žlčovodov. Slamiha má tiež močopudné účinky a stará sa aj o obličky a močové cesty. Pri použití zvonka je skvelá na dezinfikovanie kožných rán. Predstavuje pomocníka hlavne pre citlivú a problematickú pleť. Účinná je v boji proti akné, psoriáze či iným kožných ochoreniam.
Ako sa slamiha používa?
Liečivá droga zo sušených kvetov slamihy piesočnej má citrónovožltú farbu, horkastú chuť a korenistú vôňu. Pripraviť si z nej môžete napríklad čaj. Jednu čajovú lyžičku sušenej rastliny zalejte približne 2 dcl vriacej vody, nechajte lúhovať 10 až 15 minút a sceďte. Mierne ochladnutý nápoj pite počas akútnych stavov trikrát denne. Čaj zo slamihy vyskúšajte pri tráviacich ťažkostiach, zápaloch močových ciest či žlčníkových kameňoch. Rovnako si ho môžete raz denne dopriať ako prevenciu. Podporíte tak svoje trávenie a detoxikujete organizmus. Táto bylinka je tiež určená na vonkajšie použitie. Z 3 polievkových lyžíc a 2 dcl vriacej vody si môžete pripraviť silnejší zápar.
Nechajte ho lúhovať 20 minút, sceďte a pomocou gázy aplikujte na postihnuté miesta. Vždy nechajte pôsobiť. Týmto spôsobom si môžete prečistiť poranenú kožu a podporiť jej hojenie. Odvar zo slamihy tiež môžete pridať do kúpeľa. Aspoň 250 g sušenej rastliny vyvarte v primerane veľkom hrnci, preceďte a nalejte do vane s teplou vodou. Kúpeľ by mal trvať aspoň 10 minút. Pokožku hneď neoplachujte. Nechajte pôsobiť a osprchujte sa až neskôr. Tento kúpeľ môžete vyskúšať, ak vás trápia vyrážky, ekzém alebo ďalšie kožné problémy.
Pozri aj: Huba Levia hriva: Prečo konzumovať tento strapatý hríb?