O potravinách, ktoré vám zaručene odkyslia váš organizmus, ste sa u nás dočítali nedávno. Vždy je však lepšie zdravotným problémom predchádzať, ako neskôr riešiť už vzniknuté ochorenie.
Preto vám dnes prinášame zoznam potravín, na ktoré si treba dávať pozor, pretože vo vašom tele spôsobujú veľmi kyslé prostredie. Pri nadmernej konzumácii ktorých potravín hrozí prekyslenie organizmu?
Ako sa prejavuje zakyslenie organizmu?
Prekyslený organizmus, alebo inak acidóza, vzniká v momente, keď sa v ňom začne hromadiť veľké množstvo kyselín. Následne sa v tele človeka vytvorí ideálne prostredie pre množenie baktérií a vznik mnohých ochorení. Za týmto stavom najčastejšie stoja kyselinotvorné potraviny, ktoré každý deň konzumujeme.
Veľmi častými príznakmi prekysleného organizmu, ktoré ľahko na svojom tele spozorujete, sú:
- nadúvanie,
- rôzne kožné problémy, akné aj ekzémy.
- oslabená imunita,
- znížená schopnosť regenerácie.
Dlhodobo prekyslené prostredie je základom pre vznik civilizačných ochorení ako je cukrovka, obezita či migréna.
Pre zdravé ľudské telo je dôležitá rovnováha
Hoci kyselinotvorné potraviny organizmus zakysľujú, nie je vhodným riešením ich z jedálnička úplne vylúčiť. Mnohé z nich sú totiž veľmi zdravé a telu dodávajú veľa živín a vitamínov. Ide napríklad o ryby, ktoré je odporučené konzumovať dvakrát týždenne. Dôležité je naopak nájsť akúsi rovnováhu.
Účinok kyselinotvorných potravín potláčajú zásadité potraviny (zásadotvorné potraviny). Platí, že pomer medzi nimi by mal byť 1:3 prípadne 1:4. To znamená, že 70 až 80 percent vašej stravy majú predstavovať zásadité a neutrálne potraviny a len ten zvyšok potraviny kyselinotvorné.
Bude vás zaujímať: Akné na tvári vám prezradí šokujúce fakty o vašom zdraví!
Telo zakysľujúce potraviny:
1. Mäso
Takmer všetky druhy mäsa sú kyselinotvorné. Mierne kyslé sú spomínané ryby či ustrice. Hydina, morčacie a jahňacie sa nachádzajú niekde v strede, kdežto bravčové a hovädzie mäso sú veľmi silnými kyselinami. V našom tele pri látkovej premene vznikajú z mäsa najmä kyselina močová a sírová.
2. Vajcia a mliečne výrobky
Najmenej škôd vo vašom tele narobia vajíčka, jogurty, maslo a smotana. To sa nedá povedať o surovom mlieku, syroch alebo dokonca aj o zmrzline, tvarohu, parmezáne či mozzarelle. Z niektorých druhov syrov sa v tele rozkladom tvorí a ukladá kyselina dusičná.
Odporúčame: Posilňujete vo fitness centre? Viete, ako by ste sa mali stravovať?
3. Obilniny
Kyselinotvorné potraviny sú prevažne živočíšneho pôvodu, ako napríklad už uvedené mäso, vajcia a mlieko. Medzi kyslé potraviny rastlinného pôvodu môžeme zaradiť väčšinu obilnín. Slabšími kyselinami sú špalda, ovos, raž, ryža a silnejšími zase pšenica. Samozrejme, sem radíme aj výrobky z nich, čiže múčniky alebo chlieb.
4. Ananás a višne
Aj medzi ovocím a zeleninou sa nájdu druhy, ktoré v tele tvoria kyseliny. Ide napríklad o mierne kyslý ananás, čučoriedky, brusnice alebo višne a rebarboru. Na slivky si dajte extra pozor, sušením sa z nich totiž stávajú naozaj silné kyseliny. Rovnako znížte aj konzumáciu zaváraného ovocia.
Odporúčame: Naštartujte svoj deň s ovsenými kašami Goji, Açaí a Rakytník
5. Kešu orechy, pistácie, arašidy
Orechy sú vo všeobecnosti veľmi zdravými potravinami, pretože obsahujú dobré tuky, napríklad omega-6 mastné kyseliny. Niektoré z nich sú však silnými kyselinami. Kešu oriešky, pekanové a vlašské orechy, pistácie i arašidy môžu vo vašom tele zapríčiniť kyslé prostredie.
Okrem arašidov si dávajte pozor aj na semienka, konkrétne ľanové a sezamové – tie rovnako patria ku kyselinotvorným.
6. Strukoviny
Väčšina strukovín predstavuje kyselinotvorné potraviny. Fazuľa, šošovica a iné strukoviny môžu produkovať kyseliny, aj keď majú aj mnoho pozitívnych výživových vlastností, vrátane zabezpečenia príjmu bielkovín. Práve preto by malo byť ich zastúpenie v jedálničku primerané, resp. dostatočne vyvážené príjmom zásadotvorných potravín.
7. Káva a destiláty
Kategória nápoje taktiež nezostáva bez kyselinotvorných zástupcov. Zakysliť telo dokáže pitie čierneho čaju i kakaa. Najväčšie riziko aj tak predstavuje káva, víno, pivo, tvrdší alkohol a sladené nápoje.
Bude vás zaujímať: 5 monumentov, ktoré stojí za to aspoň raz vidieť
8. Dochucovadlá
Veľmi veľa potravín, ktoré každý deň používame na dochucovanie jedál sú kyselinotvorné. Radíme sem biely aj hnedý cukor, kečup, majonézu, horčicu, ocot a všetky umelé sladidlá.
9. Spracované a rafinované potraviny
Všeobecne platí, že väčšina spracovaných a rafinovaných potravín, vrátane fast foodu, môže byť kyselinotvorná. Práve pre to omnoho lepšou voľbou strava zložená zo základných čerstvých surovín, ktoré je vyvážená a pestrá.
Aktualizované na 03. 12. 2023