Stáva sa vám niekedy, že dôsledne dodržujete recept na chutný koláč či chrumkavý chlieb, no po upečení sa vám zdá, že to nie je ono? Nuž, pečenie môže byť v niektorých prípadoch hotová veda. Pri príprave receptu aj samotnom pečení sa dá totiž toho veľa pokaziť.
Stačí nedodržať jeden krok a hneď sa to môže odzrkadliť na konečnom výsledku. Dnes vám prezradíme, aké najčastejšie chyby pri pečení robíte možno i vy a ako sa im vyhnúť.
1. Otváranie dvierok od rúry
Jednou z najväčších chýb, ktorej sa môžeme dopustiť, je neustále otváranie rúry. Už pri jednom nazretí môže vnútorná teplota klesnúť až o 25 stupňov. Následne trvá pokojne aj 10 minút, kým sa spotrebič znova dostatočne vyhreje. Stálu teplotu si pri pečení vyžadujú najmä múčniky.
Strata tepla totiž môže zapríčiniť spľasnutie cesta. Otváranie dvierok pri príprave mäsa zase predlžuje čas pečenia. Ak potrebujete skontrolovať, čo sa deje v rúre, urobte tak až po 25 minútach, ideálne však až pred koncom pečenia.
2. Krátka alebo dlhá doba pečenia
Ak v rúre pripravujete pokrm podľa receptu, zvyčajne je vhodné dodržať odporúčanú dĺžku pečenia. Každý však máme doma inú rúru, a tak sa môže ľahko stať, že niekedy z nej vytiahneme pokrm nedopečený, inokedy zase zhorený.
V takomto prípade je potrebné sa spoliehať i na vlastný rozum. Sledujte meniacu sa farbu aj štruktúru pokrmu. Pri príprave múčnikov využite špajdľu. Ak ju zapichnete do koláča, nemalo by sa na ňu lepiť cesto.
Pozri aj: Pitie teplej vody nalačno je údajne prospešné! Ale, aká je realita?
3. Preplňovanie rúry
V dnešnej uponáhľanej dobe je čas naozaj vzácnou komoditou. Všetko sa snažíme robiť rýchlo a efektívne. Pečenie viacerých plechov naraz však nemusí byť najlepší spôsob, ako ušetriť čas. Doba pečenia sa tak zvyčajne predĺži.
Rovnako sa môže stať, že nižšie uložený plech sa vysuší či dostatočne neupečie. Ak chcete vypekať viacero plechov naraz, riešením by mohla byť teplovzdušná rúra.
4. Nepripravená forma na pečenie
V prípade, že pripravujete napríklad múčnik, nezabudnite plech či formu vymastiť a vysypať múkou. Inak z neho budete musieť zoškrabovať pripečené cesto. Tento problém môže vyriešiť i papier na pečenie. V súčasnej dobe sú stále obľúbenejšie aj silikónové formy, z ktorých vám upečené cesto vypadne aj samo.
Odporúčame: Zabudni na citrón! Neuveríš, ale slaná voda je vraj prospešnejšia!
5. Nahradzovanie surovín
Nahrádzanie surovín za iné je pomerne častou praktikou pri pečení. Možno to poznáte i vy. Chýba vám nejaká ingrediencia, a tak za ňu v špajze či chladničke nájdete nejakú náhradu. V niektorých prípadoch to však nemusí byť vhodné riešenie.
Opatrní buďte napríklad pri ovocí. Niektoré druhy sú totiž šťavnatejšie a nemusia byť vhodné do konkrétneho receptu. V iných by zase potrebná šťava mohla chýbať. Rovnako neexperimentujte ani s nahradzovaním tučného mlieka za odtučnené.
6. Nepreosievanie múky
Keď je v recepte uvedené, že je potrebné použiť preosiatu múku, nevynechávajte tento krok. Áno, je to zdĺhavé, no má to svoje opodstatnenie. Dobre preosiata múka či práškový cukor sú prevzdušnené a cesto tak získa hladšiu a jemnejšiu textúru. V opačnom prípade môže byť upečený múčnik príliš hutný či drobivý.
Odporúčame: Aký význam má vláknina? Tieto signály jej nedostatku neignoruj!
7. Chybný recept
Niekedy môže byť chyba aj na strane receptu. Tých je v súčasnej dobe najmä na internete ako húb po daždi. Ľahko sa môže stať, že narazíte na recept, ktorý je nekompletný alebo sú v ňom uvedené chybné množstvá ingrediencií. Pri inšpirovaní sa takýmito receptami sa preto spoliehajte na overené stránky. Taktiež sledujte recenzie od čitateľov a podobne. Najlepšie je, ak vám recept na chutný koláčik odporučí známy.
8. Nepresné váženie surovín
Aj vy niekedy robíte to, že ak niečo vážite, napríklad múku a váha vám ukáže o niekoľko gramov viac ako je v recepte, tak to tak necháte? Nuž, dva či tri gramy navyše asi veľa problémov nenarobia, no ak je to viac o dvadsať či štyridsať gramov, môže to mať vplyv na výslednú konzistenciu a chuť pečiva alebo múčnikov. Takže je vždy vhodné vážiť čo najpresnejšie. To isté platí pri meraní tekutín, napríklad mlieka.
Aktualizovaný článok: 21.7.2023