Úbytok svalovej hmoty je známy ako sarkopénia, čo je pojem odvodený z dvoch latinských slov, "sarko" ako svalstvo a "penia" ako plytvanie. Je to prirodzená a progresívna strata svalového vlákna spojená so starnutím.
Rýchlosť, akou svaly strácame, nebola odborníkmi pevne stanovená. Existuje spôsob, akým môžeme úbytku svalov predísť?
V niektorých článkoch sa uvádza, že podľa prieskumov stratíme po dvadsiatke približne 40% svalovej hmoty. Iné prieskumy zas tvrdia, že svalová hmota nám ubúda až po tridsiatke, prípadne až po štyridsiatke. Väčšina z nich sa však zhoduje v tom, že najväčší úbytok nastupuje po 50-ke. Obe pohlavia strácajú približne rovnaké percento svalovej hmoty. Dá sa tejto neželanej strate predísť?
Pozri aj: Chceš, aby bola tvoja nová diéta účinná? Tomuto sa vyvaruj!
Naozaj záleží na veku?
Viac ako sedavé zamestnanie zohráva úlohu vek a nesprávny životný štýl. Aktívni ľudia strácajú svalovú hmotu pomalšie ako tí z nás, ktorí trávime takmer celý deň za počítačom sediac na stoličke. Hoci cvičenie pomáha udržiavať svalovú hmotu, najväčším faktorom, ktorý prispieva k strate svalstva, je ten, že naša schopnosť produkovať svalové bunky sa jednoducho znižuje s pribúdajúcim vekom. Štúdia z roku 1998 zistila, že schopnosť produkovať nové svalové bunky sa znižuje o 31 percent v strednom veku a o 44 percent v staršom veku.
Pozri aj: Zacvič si najnáročnejší a najefektívnejší tréning pre ženy
Vieme to oddialiť?
Odpoveď na túto otázku je pomerne jednoduchá. Hoci ešte nevynašli stroj času, tento proces môžete spomaliť prostredníctvom vhodných cvičení. S nimi vám určite ochotne poradia odborníci z fitness centier.
Odporúčame: Nevieš, ako cvičiť brušáky? Poradíme ti ako správne na to!