Tak teda ovocie sapodilla, sapota či manilkara? Kto sa v tom má vyznať? V skutočnosti však hovoríme o jednom a tom istom ovocí. Tí, ktorí ho ochutnali, rozprávajú o unikátnej chuti, pripomínajúcej pivo. A hoci ovocie, predovšetkým to exotické, nám evokuje najmä leto a letné obdobie, nebude na škodu na chvíľku sa do tohto obdobia opäť preniesť. Ak ste sa ešte neprejedli exotického ovocia, ktoré vám pravidelne servírujeme, zostaňte s nami a ochutnajte (hoci nateraz len takto virtuálne) ovocie s názvom sapodilla!
Pozri aj: Prírodné antidepresívum s minimom kalórií? Toto musíš ochutnať!
Ako vyzerá a čo ukrýva pod šupkou?
Plody sapodilly (lat. Manilkara zapota) majú oválny, elipsovitý a sploštený tvar, pripomínajúci zemiak alebo kiwi. Ukrývajú v sebe čierne semiačka, ktoré je vhodné pred konzumáciou odstrániť, zvyknú totiž narobiť poriadnu šarapatu v krku, kde sa radi zasekávajú. Navyše sú skutočne ťažko stráviteľné až toxické, takže po ich konzumácii môžu prísť na rad bolesti brucha až zvracanie. Tieto jadierka sa však z dužiny vyberajú veľmi ľahko. Jeden plod sapodilly meria priemerne sedem centimetrov a rozpoznateľný je vďaka oranžovej, hnedej až hnedočervenej farbe šupky. Dužina je zase zvyčajne svetlooranžová.
Ako prospieva zdraviu a kráse?
Nezrelú sapodillu identifikujete pomerne ľahko – je tvrdá a horká, kvôli obsahu tanínu. Toto exotické ovocie v sebe ukrýva vlákninu, železo, draslík, vápnik, fosfor, horčík, meď, sodík, selén, mangán, zinok, vitamín A a B, polyfenoly, kyselinu pantoténovú, kyselinu listovú, omega-6 mastné kyseliny a veľké množstvo vitamínu C. Vďaka tomuto bohatému obsahu sapodilla detoxikuje organizmus, podporuje trávenie, odstraňuje hnačku, znižuje zlý cholesterol, normalizuje cukor, bojuje proti chudokrvnosti, má antiseptické účinky a podporuje imunitu.
Prečítaj si: Poznáš tieto liečivé účinky sliviek? Je čas si na nich pochutnať!
Čo ešte dokáže?
Pri pravidelnej konzumácii má sapodilla schopnosť predchádzať vzniku cukrovky a tiež rakoviny. Dokonca podporuje rast vlasov a nechtov. Napomáha tvorbe kostného tkaniva a spevňuje kĺby. Pomerne veľká a dôležitá funkcia na jedno ovocie, čo poviete? Sapodillu mnohí nazývajú aj karamelovou hruškou. Hrušku totiž pripomína veľkosťou, farbou a svojou sladkosťou je hruške podobná aj po zahryznutí. Chuť piva teda nie je to jediné, čo vás čaká po ochutnaní sapodilly – je to hlavne niečo medzi hruškou a sladkým karamelom.
Ako ju použiť v kuchyni?
Je skvelou voľbou na ozvláštnenie ovocných šalátov, rôznych dezertov, jogurtov či palaciniek a smoothie nápojov, často sa však využíva aj na vyprážanie a prípravu džúsov, koláčov, sorbetov a džemov. Domovom sapodilly je stredná Amerika, kde rastie na približne 14 metrov vysokom strome. Dnes sa s týmito stromami stretnete prevažne v Indii, na Srí Lanke, v Bahamách, Mexiku či na Floride.