„Veď si čistím zuby pravidelne – aspoň dvakrát za deň a pomerne dlhý čas.“ Jedna z typických viet, ktorú zubár počúva od svojich pacientov. Väčšina ľudí si totiž myslí, že čistenie zubov dvakrát denne dve až tri minúty úplne postačí a všetko bude v poriadku. Problém je ale v tom, že mnohokrát majú zlú techniku alebo vôbec nepoužívajú medzizubné kefky. A práve z toho môže vzniknúť jeden problém.
Ustupujúce ďasná nie sú v začiatočných štádiách vôbec badateľné, takže ich možno ľahko prehliadnuť. Až keď si človek vidí polovicu zuba, až vtedy zistí, že nie je všetko v poriadku. Príčin je niekoľko, nemusí ísť iba o zlú hygienu. Prezradíme vám, aké sú príčiny a čo z prírodnej lekárne vám pomôže tento problém vyliečiť.
Dá sa zastaviť ústup ďasien?
Možno si poviete, že ustupujúce ďasná sú len prechodným problémom, ktorý sa sám po čase vylieči. Bohužiaľ, to nie je tak celkom pravda, toto ochorenie ďasien treba včas podchytiť. Pokiaľ sa tento proces nezačne liečiť v skorom štádiu, môže postupne dôjsť k vypadávaniu zubov a to nielen v mieste, kde sme si ustúpené ďasno všimli. Zápal sa totiž prirodzene bude šíriť ďalej a ďalej.
Ako zistiť, že ďasná postupne ustupujú?
Ako si to včas všimnúť? Veľmi jednoducho! Zub alebo zuby sú citlivejšie, ďasno je mierne začervenané a daný zub či zuby sa môžu oproti ostatným javiť dlhšie. Ustupujúce ďasná sa často prejavujú ako postupné odsunutie ďasien od zubov. Pri pohľade do zrkadla môžete vidieť, že zuby majú dlhší vzhľad, pretože je viac zubného krku viditeľného.
Keď ďasná ustupujú, môže sa odkryť koreň zuba, čo môže spôsobiť citlivosť na teplé, studené, sladké alebo kyslé jedlá a nápoje. Ďasná, ktoré ustupujú, môžu byť náchylnejšie na krvácanie. Krvácanie ďasien sa môže objaviť pri čistení zubov alebo používaní dentálnych nití. Postupný ústup ďasien môže spôsobiť, že medzizubné priestory sa zväčšia.
Pokročilá recesia ďasien môže spôsobiť, že zuby stratia oporu a môžu sa posúvať alebo sa môže zmeniť ich poloha v ústnej dutine.
Odporúčame: DIY čistiaci dezinfekčný prostriedok s vôňou pomaranča a čajovníka
Prečo ďasná ustupujú?
Najčastejšou príčinou vzniku tohto javu sú obyčajné baktérie. Každý zub obsahuje na svojom povrchu množstvo baktérií, rovnako je to tak aj v celých ústach. Pri nedostatočnej alebo zlej hygiene sa tieto baktérie, v spojení so zložkami zo stravy, akými sú hlavne cukry, začnú množiť a ukladať v blízkosti ďasna. V prvých štádiách sa to javí ako nepatrný zubný povlak, ktorý je ľahko odstrániteľný zubnou kefkou.
Časom, ak ho neodstránime, začne tvrdnúť a premení sa na zubný kameň, ktorý nám musí odstrániť zubný lekár. Ak tieto procesy v ústach stále ignorujeme, baktérie budú naďalej produkovať látky, ktoré začnú dráždiť naše ďasná. Tie začnú ustupovať.
Mimo dentálnej hygieny a genetiky môžu byť aj iné príčiny. Jednou z nich sú hormonálne zmeny. Toto sa týka hlavne žien. Zmeny sú patrné, či už počas puberty, tehotenstva alebo s nástupom menopauzy. Pozorovateľné to je hlavne zvýšenou citlivosťou zubov a liečba je väčšinou pomocou endokrinológa. Ten určí hladinu jednotlivých hormónov, ktoré by za to mohli byť zodpovedné a spolu so zubárom sa postarajú o úpravu tohto stavu.
Ďalšou príčinou ustupujúcich ďasien môže byť drsný prístup. Ďasná sú jemnou štruktúrou, ktorá je do určitej miery stlačiteľná, no na druhej strane je ľahko poškoditeľná. Ak si budete zuby umývať príliš silno a kefkou budete tlačiť na ďasno, poškodíte ho tým. Rovnako tak aj nesprávnym používaním dentálnej nite dochádza často k poraneniam ďasna, ktoré môžu viesť k jeho ustupovaniu. Samozrejme nejde o jeden – dva razy, čo sa vám niečo také stane - musíte takto ďasno poškodzovať dlhšiu dobu.
Rizikové faktory ustupujúcich ďasien:
- nedostatočné, nepravidelné čistenie zubov a nesprávna ústna hygiena,
- fajčenie,
- gingivitída (chronický alebo akútny zápal ďasien, nedostatočné liečenie zápalu ďasien),
- parodontitída,
- bruxizmus (škrípanie zubami),
- mechanické poškodzovanie ďasien,
- genetika.
Je rozdiel medzi čistením zubov a správnym čistením zubov
Ak včas nezastavíme ustupovanie ďasien, môžeme si veľmi ľahko privodiť parodontitídu, ktorá je pre zubárov stále ťažkým orieškom, s ktorým sa snažia bojovať. Okrem toho však môžeme mať aj genetické predispozície, s ktorými nič, okrem správnej hygieny, nespravíme.
Správne čistenie zubov vám ukáže váš zubný lekár a mal by vás poučiť tiež o nutnosti používania medzizubných kefiek. Práve tie sa dostanú na miesta, kam sa obyčajná kefka nedostane – medzi zuby. Pokiaľ si budete naozaj dobre čistiť zuby, nemôže sa stať, že by vás trápilo hocičo so zubami, samozrejme, pokiaľ už nie je neskoro.
Musíš vidieť: Ako sa prejavuje gingivitída? Hlavné príznaky zápalu neignorujte!
Ako liečiť ústup ďasien?
Čo sa týka liečby ustupujúcich ďasien, v prvom rade by ste mali vyhľadať svojho zubára a poradiť sa s ním. Po zahájení liečby si môžete však pomôcť aj sami a to týmito prírodnými látkami! Ako zastaviť ustupujúce ďasná? Ústa si vyplachujte týmto:
- Morskou soľou: Vlažná voda s morskou soľou pomôže upokojiť podráždené ďasno, dezinfikuje ho, zmierni aj bolesť. Preplachujte si ňou ústa 15 sekúnd dva až trikrát denne.
- Sezamovým olejom: Sezamový olej nielen dezinfikuje, ale má aj antibakteriálne účinky, čo sa v prípade namnožených baktérií môže hodiť. Nalejte polievkovú lyžicu oleja do vody a kloktajte až 15 minút. Následne si vypláchnite ústa čistou vodou. Opakujte každý deň po dobu jedného mesiaca.
- Kamilkovým čajom: Rumanček kamilkový má antiseptické a protizápalové vlastnosti. Pripravte si čaj z dvoch až troch lyžíc sušenej byliny, lúhujte 10 minút a vyplachujte ním ústa trikrát denne. Túto procedúru robte až do doby, kedy zápal a citlivosť ustúpi.
- Tee tree oilom: Má podobné vlastnosti ako predchádzajúce spomenuté látky, avšak má aj antibiotické účinky, čo je mimoriadne priaznivé pri liečbe zapálených a ustupujúcich ďasien. Používať ho môžete aj pri krvácajúcich ďasnách! Kvapnite jednu až dve kvapky do zubnej pasty a umývajte si ňou normálne zuby, akoby tam ani nebol. Avšak maximálne niekoľko týždňov, nie viac.
- Zeleným čajom: Platí, že čím viac čaju vypijete, tým lepšie. Samozrejme, zistite si, aké je maximálne odporúčané množstvo zeleného čaju, ktorý máte doma, na deň a neprekračujte ho. Zelený čaj je dokonca vedecky skúmaný pri liečbe parodontózy. Podobne to je aj s brusnicovou šťavou, ktorá je spolu s čajom voľbou číslo jedna pri ustupujúcich ďasnách.
Odporúčame: Parodontitída – čo je príčinou a aké príznaky upozorňujú na problém?
Správne čistenie zubov
Milé dámy, na záver by sme vám radi pripomenuli, že je veľmi dôležité, aby vás váš zubný lekár poučil o tom, ako si správne umývať zuby. Technika čistenia zubov je nesmierne dôležitá. Vďaka tomu sa vyhnete rôznym nepríjemným problémom, bolesti a hlavne ušetríte peniaze. Investujte radšej do kvalitnej kefky a medzizubnej kefky. Tiež je potrebná vhodná zubná pasta.
Pokiaľ už trpíte nepríjemnosťami, ako sú krvácajúce či ustupujúce ďasná alebo citlivé ďasná, navštívte najprv lekára a až potom si naordinujte vyššie spomenuté výplachy z domácej lekárničky. Rozhodne nepodceňte nič, čo sa vám nepozdáva vo vašich ústach, aj tú najmenšiu zmenu. Neberte zdravie ústnej dutiny na ľahkú mieru.
Odporúčame: Starostlivosť o detské zuby? Radšej veríme mýtom
Článok aktualizovaný 8.4.2024