Pre niekoho sú popraskané a suché pery len zimným problémom, pre nikoho celoročnou traumou.
Môžu signalizovať vážne ochorenie, ale môžu byť len estetickým problémom. Už samotná pokožka na tvári je jemná a tenká, častokrát citlivá.
Pery nemajú mazové žľazy, takže o to horšie sa hydratujú. Hydratáciu im musíme dodávať zvonku. Zistite, ako sa starať o suché pery. Prečo ich máme popraskané? Môžeme si na ne dávať rúž? Ako správne postupovať?
Prechody medzi vykúrenými miestnosťami a chladným prostredím spôsobujú dehydratáciu pokožky, a rovnako tak pier. Prezradíme vám, ako vykúzliť zo suchých pier pery hebké a príjemné na dotyk.
Pozri tiež: Aké sú najvhodnejšie účesy do sychravého počasia?
Prečo máme popraskané pery?
Ak máte dehydrovanú pleť, pravdepodobne kvôli tomu máte suché aj pery. Stačí sa napiť vody, naniesť na pery balzam a vyraziť do ulíc. Problém zažehnaný. Avšak pokiaľ vonku mrzne a vy ste svoju pokožku vrátane pier dlhšie zanedbávali, pomôže iba hydratačná maska alebo kúra. Nemáte zrejme dostatok vitamínu C, E, zinku či B-komplexu.
Môžete mať aj iný problém. Príznaky suchých pier so sebou nesú ťažšie diagnózy v podobe atopického ekzému, psoriázy či infekcie pier (chelitídy), ale i ochorenia tráviaceho ústrojenstva. Vedľajším príznakom Crohnovej choroby sú tiež popraskané pery. Ešte väčším extrémom môže byť predzvesť rakoviny sliznice. Vtedy by však pokožka pier aj mokvala.
Pozri tiež: Moringa olej: Kozmetická legenda, ktorá má podmanivé vlastnosti
Popraskané pery a rúž
Okrem vyššie spomínaných ochorení v prípade popraskaných pier môže ísť o obyčajnú iritačnú dermatitídu. Ak ste alergická na niektorú látku, povedzme v rúži alebo v balzame, prejavuje sa to trhlinkami a popraskanými miestami na perách. Skúste na pár dní rúž, lesk alebo balzam vymeniť za iný.
Aj niektoré potraviny alebo lieky môžu spôsobovať takúto reakciu. Na pár dní rúž radšej nepoužívajte. Pigmenty v ňom môžu pery ešte viac vysušovať. Zaobstarajte si obyčajnú lekársku vazelínu a denne si ňou pery potierajte, kým sa ich stav nezlepší.
Pozri tiež: Ako si vyrobiť domáci levanduľový olej? Vyskúšaj tento postup!
Čo pomáha?
Okrem lekárskej vazelíny môžu veľmi pomôcť aj vitamínové ampulky z lekárne. Prípadne prírodné oleje, medzi ktoré patrí kokosový, mandľový alebo olivový olej. Vyhnite sa mydlu, ktoré by pery vysušovalo a tiež čistiacemu gélu na pleť.
Pílingy na báze cukru alebo soli sú ideálne, pozor na tie, ktoré obsahujú drobné abrazívne čiastočky. Urobia viac škody ako úžitku. Včelí vosk, bambucké maslo, kokosové maslo, mandľový olej a vitamín E sú najlepšími pomocníkmi v boji proti popraskaným perám.