Gaštany k jeseni jednoznačne patria a vy ak ste im ešte stále neprišli na chuť, najvyšší čas to zmeniť. Prečo? Lebo sú chutné, zdravé a výživné! To sú 3 hlavné dôvody, prečo na ne nemyslieť len dekoratívne. Jedlé gaštany si s obľubou pripravovali pred dvetisíc rokmi Gréci, aj Rimania. Kedysi boli dokonca tak vážené, že fungovali aj ako platidlo.
Odporúčame prečítať: Ako správne spracovať a jesť granátové jablko?
Gaštany sa radia k vitamínovej bombe
Obsahujú tzv.tanín, ktorý je známym antioxidantom. Zároveň obsahujú vitamín C, dokonca v takom množstve ako napríklad citrón. Z minerálov v nich nájdeme železo, horčík, zinok, vápnik, draslík, či fosfor. V gaštanoch sa nachádza taktiež okolo 10% bielkovín, z vitamínov je to okrem „céčka“ aj vitamín E, K a B, ďalej karotén, aj kyselina pantoténová.
Odporúčame prečítať: Zapletané vrkoče prichádzajú do módy
Prečo ich jesť?
Ak vás nepresvedčilo ich zdravé zloženie, možno to budú preukázateľné účinky na naše zdravie aj krásu.
Výhodou gaštanov je fakt, že ich oceníte aj vo chvíľach, keď ste práve na diéte. Nenájdete v nich totiž žiaden glutén, ani cholesterol a tuk spočítate obrazne povedané na prstoch jednej ruky – dokopy len okolo troch percent. Vďaka tomu, že neobsahujú ani lepok, či glukúzu, ako chutnú dobrotu ich ocenia aj diabetici a celiatici.
Ich zloženie zvyšuje protirakovinové, ako aj protizápalové účinky. Gaštany sú skvelým pomocníkom pri detoxikácii, pomáhajú podporovať činnosť obličiek aj pečene.
Účinné sú aj ako prevencia kardiovaskulárnych ochorení, pri reumatických ťažkostiach, podporujú tiež trávenie, činnosť mozgu, žalúdka, aj krvný obeh.
Gaštany majú blahodárny vplyv aj na vlasy a ako antioxidant dokážu účinne prečistiť aj vašu pleť.
Odporúčame prečítať: Amalfi: Najkrajšie pobrežie Apeninského polostrova
Účinné sú nielen plody
Pripravte si plody, ale tiež kôru z gaštana, či listy. Odvar z kôry pomôže pri hnačke, zároveň však napomôže k vyplaveniu toxínov z čriev. Nálev z listov uľahčuje vykašliavanie hlienov, uľahčuje dýchanie, pomáha pri zápale dýchacích ciest, aj pri astme.
Odporúčame prečítať: Mandľové mlieko – prečo ho zaradiť do jedálnička?
NÁŠ TIP: Gaštan pomáha aj vtedy, keď nie je zaradený na jedálniček, ale stojí voľne kdesi v parku, či priamo na vašej záhrade. O stromoch - gaštanoch sa totiž hovorí, že dokážu odoberať negatívu energiu. Stačí ich objať a pekne poprosiť.