Každodenný stres nás môže veľmi ľahko pohltiť. Veľa práce, starostlivosť o deti či domácnosť, ponáhľanie sa, každodenná rutina, ktorej sa dá veľmi ťažko uniknúť. Stres nielenže navodzuje zlú náladu a negatívnu energiu, môže uškodiť aj našej fyzickej a psychickej stránke. Čo robiť, aby sme sa ho zbavili?
Aj vy máte ten problém, že všetko musíte mať na svojom mieste? Musíte mať všetko dopodrobna zorganizované, pretože ak by sa čo i len jedna časť z toho narušila, spôsobilo by to paniku? Máte pocit, že to všetko nezvládate a prejavuje sa vám bolesť hlavy, migréna či bolesť brucha? Takmer každá z nás žije v konštantnom strese. Každé ráno vstávame skoro a tým sa začína náš každodenný kolotoč. Ak sa však chceme zbaviť stresu, musíme začať niečo robiť inak.
1. Prelomte rutinu
Skúste sa vyhnúť vstávaniu v rovnakú hodinu a nosenia podobných šiat. Nájdite inú cestu do práce alebo sa skúste prihovoriť niekomu novému. Jednoducho povedané, skúste spraviť niečo nezvyčajné, skúste robiť veci inak. Aj najmenšia odchýlka od vašej každodennej rutiny vám pomôže pozerať sa na váš deň inak.
Spontánnosť je to, čo vám môže do života priniesť veľa pozitívneho. Neseďte len doma pri premýšľaní o budúcnosti či strácaní času na sociálnych sieťach. Nájdite si kurz, ktorý by vás zaujímal, vďaka ktorému si rozšírite obzory alebo sa naučíte niečo nové. V neposlednom rade, buďte priateľskejšia. Vám to dodá pozitívny pocit a možno ani neviete, že niekomu inému tým zlepšíte deň.
Odporúčame tiež: Psychohygiena: Zatočte s negatívnou energiou a stresom
2. Neprokrastinujte
Poznáme to veľmi dobre. Namiesto študovania či práce budeme robiť čokoľvek. Avšak prokrastinácia sa týka aj medziľudských vzťahov. Skúste sa stretnúť s priateľkou, s ktorou schôdzku odkladáte už týždne. Že začnete s chudnutím až po Novom roku? Prečo nie teraz? Chcete robiť to, čo vás baví, no vždy to odkladáte na dobu neurčitú. Nedokladajte vaše plány. Sústreďte sa na to, aby ste robili vždy len jednu aktivitu. Všetko ostatné by vás rozrušovalo.
3. Inšpirujte sa
Naša myseľ konštantne premýšľa o veciach, o minulosti či o budúcnosti. Preto si musíme nájsť niečo, čo našu myseľ upokojí alebo usmerní tok jej myšlienok. Noste si so sebou zápisník a píšte si, čo vás v daných chvíľach napadá. Alebo si skúste zaviesť denník. Hlavná myšlienka je odľahčiť vašu myseľ. Zapisujte si, ako sa cítite, čo by ste chceli vyskúšať alebo si zapisujte vaše sny.
Skúste začať maľovať alebo si vypestujte nejaké hobby, jednoducho skúste robiť niečo, čo vás baví a vašu myseľ to upokojí. Počúvajte vašu obľúbenú hudbu, spievajte si alebo tancujte. Pomôže vám to nielen upokojiť myseľ, ale budete aj produktívnejšia.
Odporúčame tiež: Minútové pravidlo - ako byť produktívnejšou?
4. Doprajte si masáž
Majte sa radi. Ak cítite, že vaše telo nie je vo svojej kondícii, navštívte maséra. Keď sme v strese, naše svaly sú napäté. To, čo potrebujeme, je ich uvoľnenie. Napäté svaly totiž môžu spôsobovať bolesti hlavy a migrénu. Skúste švédsku masáž alebo masáž lávovými kameňmi. Pomôžete tým nielen svojmu telu, ale aj svojej mysli oddýchnuť si.
5. Meditujte, cvičte jogu, chodievajte na prechádzky
Vnútorný pokoj je stav mysle, ktorý nás dokáže oslobodiť od stresu. Potrebujeme pochopiť, že komplikácie tu budú stále. Takisto aj problémy, ktoré budeme musieť riešiť. Dôležitý je však náš postoj k nim. Aspoň raz týždenne choďte na prechádzku alebo skúste meditovať či cvičiť jogu.
Zmyslom tohto celého je vybudovanie si disciplíny a riadenie našich myšlienok. Pri cvičení zabíjate dve muchy jednou ranou, napomáhate si k zdravšiemu telu a taktiež mysli. A v neposlednom rade, čerpajte pozitívnu energiu z tých správnych ľudí okolo vás. Neobklopujte sa ľuďmi, ktorí sa neustále sťažujú. Dokážete si tým vybudovať vaše sebavedomie.
Odporúčame tiež: Dobrá nálada - ako na to?
6. Doprajte si dostatok kvalitného odpočinku
Nehovoríme tu teraz len o leňošení. Je potrebné sa naučiť, ako odpočívať správne. Skúste napríklad bylinkové čaje, ktoré vás dokážu upokojiť. Alebo čaje, ktoré vám dopomôžu k lepšiemu spánku. Takým je napríklad harmanček alebo valeriála lekárska. Bylinky nemajú žiadne vedľajšie účinky a nie sú návykové.
Jediné, čo k tomuto celému potrebujete, je kúsok vôle na prekonanie vašej každodennej rutiny. Malými krôčikmi totiž môžeme docieliť veľký výsledok, ktorým je v tomto prípade potlačenie či úplné zbavenie sa stresu.
Odporúčame tiež: 10 nápojov, ktoré vás nakopnú a zdvihnú vám náladu na celý deň!
www.pexels.com