Sú vaše nechty nezdravé a bez života? Nie ste sami. Toto je bežný problém azda každého z nás. Snom všetkých ľudí a nepochybne najmä žien je mať krásne a pevné nechty so zdravým vzhľadom.
Najmä pri častom osobnom kontakte s ľuďmi je priam nežiadúce, aby ste podávali ruku, či na niečo ukazovali s poškodenými a zanedbanými nechtami.
Najdôležitejšia je samozrejme správna strava a tesne za ňou je starostlivosť. Slabé a zanedbané nechty sa ľahko štiepia, lámu, nerastú a ich zlý stav nikomu na kráse nepridá. Aké sú teda najčastejšie zlozvyky, ktorými si ničíme naše nechty?
Zabudnite na umývanie riadu bez rukavíc
Bohužiaľ, domácim prácam sa nevyhne nikto z nás. To by bol teda určite krásny život. :) Ak však vystavujeme svoje ruky vode a čistiacim prostriedkom na dennej báze, mali by sme ich poriadne chrániť. Najlepším pomocníkom sú v tomto prípade gumené rukavice.
Nechty totiž na naše prekvapenie absorbujú vodu rýchlejšie ako samotná pokožka. Áno, čítate správne. Aj keď to znie ako celkom pozitívna informácia, nie je to tak. Vždy, keď sa voda dostáva do nechtov a von, namáha to citlivé bunky nechtov. Časté máčanie môže mať nakoniec za následok oslabené nechty náchylné na lámanie.
Odporúčame: Jemná pokožka rúk - povieme vám ako na to!
Jedna vrstva laku nestačí
Takzvané base coat a top coat laky neboli vyvinuté len za účelom marketingu a zisku. Práve spodná vrstva a vrchná vrstva laku chránia naše nechty pred zničením a pred agresívnymi chemickými látkami, ktoré sa v lakoch na nechty nachádzajú. Tie sa nám niekedy dokážu poriadne zažrať do nechtov. Pokiaľ si chcete nechty ochrániť počas lakovania ešte dôkladnejšie, vyhnite sa nasledujúcim látkam: dibutylftalát, toluén, formaldehyd, gáfor a živicové chemikálie.
Malý tip: Ruka v ruke s lakovaním nechtov prichádza aj odlakovanie. Pri nákupe odlakovaču na nechty zvoľte ten, ktorý nebude obsahovať acetón. Zabránite tým drastickému vysúšaniu vašich nechtov.
Odporúčame: Lunula na nechtoch vám prezradí fakty o zdraví. A čo je lunula?
Hydratácia je dôležitá
Tak ako musíme naše telo hydratovať zvnútra, musíme mu pomôcť aj z vonkajšej strany. Odvšadiaľ počúvame o ženách, ktoré si ruky vôbec nenatierajú žiadnym krémom a nevenujú im pozornosť. Okrem fľakov a vrások, ktoré sa tak môžu vytvoriť pomerne skoro, riskujeme aj vznik takzvanej "suchej kožičky" okolo nechtov, ktorá im nepridáva na kráse.
Na trhu existujú mnohé druhy krémov a rôzne olejčeky a prípravky určené práve na boj so zádermi a suchou kožou. Rovnako si ich môžete pripraviť aj doma z dostupných surovín.
Bude vás zaujímať: Obťažujú vás komáre? Zbaví vás ich týchto 6 surovín!
Nezanedbávajme prísun vitamínov
Aj my si radi pochutnáme na najrôznejších pochúťkach a maškrtách. Zamyslime sa však aj nad ich zložením a doprajme telu potrebné vitamíny. Práve ľudia, ktorí nevenujú pozornosť zloženiu a pestrosti svojho jedálnička riskujú, že sa im za to telo odvďačí neželaným spôsobom. Vitamín B je najsilnejším bojovníkom proti lámavosti a štiepeniu nechtov. Samozrejme, nemôžeme očakávať zázraky v okamihu, ako ho začneme užívať. Potrvá to okolo 6 mesiacov, kým nechty úplne vyrastú a kým budete vidieť prvé výsledky. Netreba sa však vzdať a strácať nádej. Môžeme si dopomôcť aj konzumovaním vajec, arašidov, mandlí či lososa.
Malý tip: Slabé nechty môžu byť aj výsledkom genetických predispozícií v rodine. Niekedy dokonca zhoršený stav nechtov naznačuje vážnejšie zdravotné problémy. Pokiaľ spozorujete náhle a nečakané zmeny stavu vašich nechtov, navštívte svojho lekára. Istota je istota.
Odporúčame: Signály nechtov sú jasné, stačí ich vedieť rozlúštiť!