Pre mnohých je milovaná vôňa kávy nenahraditeľná. Pre iných naopak neznamená nič extra. Každý si ju však dokáže vychutnať, keď je pripravená podľa jeho chuti. Pridaním smotany alebo cukru však káva stráca na svojej kvalite. Ale máte na výber, keď nám práve taká chutí? Samozrejme, že sú medzi nami aj úplní gurmáni.
Dokážu si vychutnať len naozaj kvalitnú čistú kávu. Hoci nám tento nápoj pomôže prebudiť sa a udržať našu koncentráciu, má niektoré nežiaduce účinky. Iste, jedna šálka kávy cez deň neuškodí. No poctiví kávičkári s jej pitím nevedia prestať a tak si doprajú aj šesť a viac šálok denne. Tu je zoznam azda toho najdôležitejšieho, čo by ste mali vedieť o vplyve kávy na naše telo. Aké nežiaduce účinky môže mať pitie kávy?
Možné negatívne účinky kávy:
1. Vznikať môže závislosť na káve
Vedeli ste, že káva vám môže spôsobiť aj závislosť? Či už tomu veríte alebo nie, niektorí ľudia bez nej nevedia žiť. Nehovoríme hneď o dvadsiatich kávach denne. Vám možno postačí jedna. Ľudia s ťažšou závislosťou môžu byť nervózni. Nedostatok kávovej dávky sa môže prejaviť aj studeným potom alebo triaškou. Niekedy môže viesť až k zlosti. Preto si dávajte dobrý pozor na množstvo kávy, ktoré vypijete.
Odporúčame: Aké sú účinky včelích produktov? Pozri sa na ich zázračnú silu
2. Veľké množstvo kofeínu môže spôsobiť nespavosť
Ak pijete kávu vo večerných hodinách, môžete trpieť nespavosťou. Bude sa vám zle zaspávať a ešte horšie vstávať. Ráno sa zobudíte úplne zlomené. Existujú však aj ľudia, na ktorých príjem kofeínu už nemá žiadny účinok. To je ešte horší signál. Znamená to, že už vypili príliš veľa kávy a telo si vybudovalo odpor. Kofeín je azda najväčším nepriateľom spánku. V tomto prípade si dajte pozor na hodinu, kedy si zalejete poslednú kávičku.
3. Nadmerné pitie kávy môže mať negatívny vplyv na cholesterol
V prípade, že pijete nekvalitnú kávu, odzrkadlí sa to na vašom cholesterole. Zlý cholesterol vzrastie. V tele sa zvýši aj hladina triglycerínov. To v priebehu rokov môže zvýšiť riziko srdcového infarktu. Káva sa neodporúča ľuďom, ktorý trpia ochorením srdca. Je jedno, či ide o vážnejšie alebo ľahké ochorenie. Chcete sa predsa dožiť čo najdlhšieho veku. Preto sa poraďte so svojím lekárom a počúvajte rady odborníka.
Odporúčame: Najlepšie domáce masky na vlasy: Len pár ingrediencií a budú žiariť!
4. Káva a vysoký krvný tlak
Aké sú ďalšie možné negatívne vlastnosti kávy? Kofeín zvyšuje krvný tlak. Tento účinok je však dočasný. Ak budete piť veľa kávy, môže dôjsť k trvalému zvýšeniu krvného tlaku. Nepríjemné pískanie v ušiach a bolesti hlavy – to sú časté príznaky zvýšeného krvného tlaku. Ak máte tieto príznaky, pouvažujte nad tým, že prejdete na bezkofeínovú kávu.
5. Káva a osteoporóza
Držte sa pravidla – dve kávy za deň a dosť! Vypitím viac ako troch šálok si akurát tak dopomôžete k zrednutie kostí. Osteoporóza je choroba, ktorou trpí veľa žien. Kosti sa stanú až príliš krehké. Preto si to dobre ustriehnite a pamätajte na množstvo vypitej kávy.
Pozri aj: Už si vyskúšala kôprový olej? Rozhodne ho budeš milovať!
6. Konzumácia kávy môže podporiť dehydratáciu
Už viete načo slúži pohár vody, ktorý sa podáva ku káve? S každou jednou šálkou budete potrebovať minimálne dva poháre vody. Až vtedy vyrovnáte tekutiny, ktoré ste stratili pri pití kávy. Preto počas celého dňa nezabúdajte na pitný režim a vedzte, že káva sa nepočíta. Práve naopak!
7. Emocionálna únava
Vypitím kávy dostane vaše telo viac energie. Doslova vás preberie. To je síce pravda, no niekedy si musíte aj vy oddýchnuť. V prípade, že počas pracovného týždňa pijete kávu každý deň a na víkend sa zaobídete bez nej, môžete pociťovať ešte väčšiu únavu. Vaše telo si potrebuje vydýchnuť a to mu v dôsledku pitia kávy nedovolíte.
Venujte pozornosť týmto riadkom. Možno v nich nájdete odpovede na nezodpovedané otázky. Každá z nás by mala načúvať svojmu telu. Nepochybujeme ani o pozitívnych vplyvoch kávy. No netreba to s jej pitím preháňať.
8. Káva môže spôsobiť tráviace problémy
Káva môže stimulovať produkciu žalúdočnej kyseliny, čo môže viesť k páleniu záhy a žalúdočným ťažkostiam. Niektorí ľudia môžu po konzumácii kávy pociťovať nevoľnosť alebo podráždenie žalúdka. Nadmerné pitie kávy môže tiež zhoršiť príznaky gastroezofageálneho refluxu (GERD). Ak máte citlivý žalúdok a problémy s trávením, môže byť užitočné obmedziť množstvo kávy alebo zvoliť druhy s nižším obsahom kyselín.
Článok aktualizovaný 11.7.2024
Aktualizovaný článok: 11.07.2024