Ako na to... Podporiť svoju nespútanosť

Keď čakáte, že tento článok bude venovaný tomu, ako sa stať Femme fatale, tak vás sklamem. Ale možno vás inšpiruje k tomu, aby ste boli silnou, záhadnou a neskutočne sexy. A to vďaka jedinej veci, ktorá má na to všetko vplyv… tipnite si, čo to je, začína to na “s”.

 

Keď ste mysleli na sebadôveru, sebavedomie, sebaúctu a sebaprijatie, máte v tom všetkom pravdu.

 

 

Hon na molekulu šťastia

 

Bárs by som poznala zaručený spôsob, ako rýchlo ľudí doviesť k spokojnosti bez vynaloženia úsilia. S takýmito očakávania sa vo svojej praxi stretávam často a považujem ich za ľudské. Veď už sme riadne rozmaznaní dobou, ktorá ponúka všetko expresne rýchlo. Pri mojom sprevádzaní to nie je o expres vlaku, je to dobrodružná výprava pešky, pričom sa súradnice do mapy putovania zaznamenávajú priebežne. Úvodný scenár sa často opakuje: Ľudia predpokladajú, že keď v niečom zmenia svoje správanie, budú šťastnejší. Ich snaženie sa premieta do mnohých pokusov, ako napríklad chodiť pravidelne cvičiť, prestať fajčiť, zdravo jesť… Neraz chcú od toho jediné – aby im bol odmenou pocit, že keď sa zmenia navonok, budú sa cítiť lepšie aj vo vnútri. 

 

Odprúčame tiež:  Prečo začať cvičiť s vlastnou váhou?

ako podporiť svoju nespútanosť

Zdroj: Shutterstock®

Detstvo nám podráža nohy

 

Kto by nedúfal, že tú zmenu navonok uvidia aj ocenia druhí ľudia. Túto ilúziu sme sa naučili v detstve. Pochvala od rodičov a učiteľov za vonkajší úspech nám urobili radosť a povzbudili nás do ďalšieho úsilia. Tým, že sme urobili všetko, čo si priali silnejší a rozumnejší dospelí, sme sa cítili lepšie.

 

Žiaľ, toto v dospelosti nefunguje. Vonkajšie uznanie a ocenenie vedie k zvýšeniu sebadôvery iba chvíľkovo, po krátkom čase tomu prestávame veriť. Pokiaľ si neveríme my sami, nikto nás o tom nepresvedčí.

 

Odprúčame tiež:  Ako na to... Dopriať si prvoradé duchovné cvičenie

ako podporiť svoju nespútanosť

Zdroj: Shutterstock®

Zvnútra von, nie naopak!

 

Vonkajšia zmena musí byť nasledovaná vnútornou zmenou. A tá sa neudeje bez zvýšenia sebadôvery a sebaprijatia. Pekne zacyklené. Zmena sa totiž musí najskôr odohrať vo vnútri nás samých, a potom vystúpi na povrch. Začína sa to všetko hlbším sebapoznaním, sebapochopením a sebaprijatím. Pokiaľ sme schopní dívať sa na seba aj inými, než kritickými očami a viesť so sebou láskyplný dialóg bez nadmerných výhrad, môžeme sa spoľahnúť, že sme láskavejší aj k druhým. Vďaka tomu sa nám potom darí lepšie plniť to, čo sme si predsavzali. Stačí na to maličkosť – vnímať svoje kvality a dary, lebo nám ich ostatní potvrdzujú. 

 

Odprúčame tiež:  S jarou prichádza čas na novú vôňu. Ako si ju vybrať?

ako podporiť svoju nespútanosť

Zdroj: Shutterstock®

Zákerný nepriateľ

 

Vnútorná neistota nás nesmierne oslabuje. Živí ju kritika, odmietnutie, spory, ohováranie, intrigovanie, ignorovanie… Celkom slušne zásobená zbierka vecí, ktoré vždy spoľahlivo zrania. Aj preto, lebo sme závislí od názoru a hodnotenia druhých. Vymaňuje sa z toho ťažko, lebo človek spotrebuje príliš veľa energie na porovnávanie sa s ostatnými a pýtaní sa na ich názor. Lenže v tomto je koreň problému - nezostanú nám popri tom veľkom prieskume toho, ako nás vnímajú iní, sily na uplatnenie vlastných schopností.

 

 

Trochu psychošiny

 

Zdravé sebavedomie sa pozvoľna rozvíja v rannom detstve. Len asi 10 % ľudí má to šťastie, že sa môžu rozvíjať úplne harmonicky. U ostatných problematické vzorce správania sa, výchova, sklamania a duševné poranenia narúšajú pokojný pocit sebaistoty. Čím viac frustrácie človek v priebehu svojho života zažije, tým býva neistejší a bojácnejší.

 

Odprúčame tiež:  Ako na to... Neodopierať si radosti

ako podporiť svoju nespútanosť

Zdroj: Shutterstock®

Kto je na vine

 

Jadro sebadôvery leží v našich hlbokých presvedčeniach o sebe ako o človeku. Tieto presvedčenia majú charakter tvrdení o sebe, ktoré sú založené na skúsenostiach zo života a hodnoteniach, ktoré sme o sebe dostali od blízkych, ale aj od autorít. Keď ste mali to šťastie, že vaše skúsenosti boli boli pozitívne, tak aj vaše presvedčenia o sebe sú podobne pozitívne. Pokiaľ boli vaše skúsenosti striedavé – ako to má väčšina ľudí, máte o sebe zbierku pozitívnych aj negatívnych skúseností a používate ich flexibilne podľa okolností. Keď boli vaše skúsenosti prevažne negatívne, aj vaše presvedčenie o sebe sú podobne negatívne. A práve tieto negatívne presvedčenia o sebe samých vytvárajú esenciu nízkeho sebavedomia, ktorá dokáže znepríjemniť mnoho aspektov života.

 

Odprúčame tiež:  Pripravte si zdravé jednohubky

ako Podporiť svoju nespútanosť

Zdroj: Shutterstock®

Aplikačné odporúčanie

 

V závislosti od toho, akú nízku sebadôveru máme, môžeme využiť pomoc odborníkov v pomáhajúcej profesii. Keď si chcete vyskúšať, čo pre seba môžete urobiť sami, venujte sa pravidelným denným sebareflexiám. Sebareflexia v určitej osobnej situácii znamená, že sa pozriete prostredníctvom myšlienok na situáciu z rôznych uhlov pohľadu. Tak si uvedomíte, aká je vaša motivácia a postoje, a odkiaľ sa berú. Pestovaním sebareflektovania svojho prežívania sa prehĺbi vaše uvedomenie si toho, ktoré prejavy malej sebadôvery vás obmedzujú a ako sa viete voči nim brániť. 

 

Odprúčame tiež:  Beauty recepty: 5 tipov na domáce telové peelingy

ako podporiť svoju nespútanosť

Zdroj: Shutterstock®

Domáca úloha

 

Vyskúšajte si napísať zoznam 10 vecí, ktoré viete a 10 vecí, o ktorých si myslíte, že ich nezvládnete. Keď sa zamyslíte, čo vám ide najlepšie, bude vás to skôr ťahať k tomu, čo nezvládate. Nenechajte sa odradiť a zaznamenávajte svoje myšlienky, než budete mať oba zoznamy, je jedno, v akom poradí. Keď si to všetko postupne vypíšete, presvedčíte sa, aké ste zozbierali o sebe presvedčenia z výchovy a cez spätnú väzbu.

 

A hoci sa takto ľahko nezbavíte negatívnych postojov voči sebe, uvedomovanie si toho vám pomôže zameriavať pozornosť správnym smerom. A to k tomu, čo je na vás oceneniahodné, a nie k tomu, čo by ste na sebe najradšej odstránili. 

 

Odprúčame tiež: Ako na to... Urobiť z uhlia diamant

ako podporiť svoju nespútanosť

Zdroj: Shutterstock®

To, čo pomôže vždy – radosť zo života

 

Stretávajte sa s ľuďmi a kultivujte priateľské vzťahy. Buďte vo svojom rozhodovaní slobodní. Strážte si to, aby ste sa nestali závislí od iných ľudí. Svoj čas si riaďte sami tak, aby ste ho rovnomenne rozdelili medzi veci príjemné, roztopašné aj tie povinné a nepohodlné. Nenechajte sa zavaliť starosťami. Uberte zo svojho perfekcionizmu. Doprajte si čo najviac čo najpríjemnejších aktivít.

 

Vaša Janette

 

P.S. Pozor na to, ako sa namotávate na svoje komplexy, lebo ako to vystihol T. Harv Eker: "Keby mali tridsať metrové duby rovnaké komplexy ako ľudia, rástli by iba do výšky troch

metrov."

 

 

Nabudúce sa pozrieme na to, ako hľadať pomoc v duchovne.

Svoje otázky píšte na: janette.simkova@lifekoucing.sk

Viac o Jannette Šimkovej na jej webe: www.lifekoucing.sk

 

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

1 komentár

Soňa Krátka

Soňa Krátka

01.05.2016 14:15

vyborny clanok

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.