Máme tu obdobie soplíkov, chrípok a prechladnutí. Preto je nesmierne dôležité zaradiť do jedálnička aj o čosi zdravšie potraviny, ktoré sú bohaté na antioxidanty a najmä vitamíny. Niekedy postačia potraviny z domoviny a niekedy musíme siahať po niečom silnejšom, niečom z trópov, kde sa vitamíny len tak hemžia na každom strome. Ako v zime doplniť vitamíny prírodným spôsobom? Odpoveďou je marakuja!
Malá, no výživná
Marakuja je tropický plod, ktorý však prežije aj v subtropických oblastiach. Práve preto za nami na Slovensko nemusí vždy cestovať až z Ázie či Južnej Ameriky, no pestuje sa aj v Európe. Najznámejší typ marakuje je ten s fialovou šupkou, ktorá je tvrdšia na dotyk. Marakuja je malá, čo sa veľkosti týka, no čo jej bolo ubraté na veľkosti, jej bolo pridané v nutričných tabuľkách.
Marakuja je bohatá na vlákninu, vitamín C – potrebný pre spomínanú zdravú imunitu, ale aj provitamín A, ktorý telo dokáže premeniť na vitamín A. Má veľmi málo kalórií a nájdete v nej aj vzácne karotenoidy a polyfenoly.
Náš tip! Na štedrovečerný stôl často ukladáme misu s ovocím, v ktorej sa nachádzajú jabĺčka, banány či tropický ananás. Čo tak pridať aj marakuju a vychutnať si ju ako predkrm či dezert v rámci vianočných sviatkov?
Pozri aj: Aké je využitie kyseliny citrónovej v domácnosti? Tieto triky budeš milovať!
Bojovníčka proti rakovine
Pretože je marakuja naozaj štedrým zdrojom antioxidantov, je bojovníčkou proti voľným radikálom v ľudskom tele, ktoré môžu na bunky pôsobiť deštruktívne. Potom sa môže stať, že sa v organizme rozmôže niektorý z druhov rakoviny. Rozmeňme si teda jednotlivé antioxidanty na drobné:
- vitamín C je dobrý nielen na imunitu, ale aj na krásu, pretože podporuje zdravé starnutie,
- betakarotén telo premieňa na vitamín A, známy aj ako vitamín pre dobrý zrak,
- polyfenoly, ktoré obsahuje práve marakuja, môžu znižovať riziko vzniku diabetu typu 2.
Okrem toho, že marakuja obsahuje všetky tieto skvelé antioxidanty, obsahuje aj dobrú vlákninu dôležitú pre zdravé trávenie. Zabraňuje zápche a udržiava v celkovej pohode črevnú mikroflóru. Keďže väčšina ľudí neprijíma dostatok vlákniny, marakuja môže byť aj vašou šancou na to, aby ste tento fakt zmenili.
Vráskavejšia je zrelšia
Keď si v potravinách vyberáte marakuju, siahnite po druhu s fialovou alebo žltou šupkou. Pamätajte, že čím je šupka marakuje vráskavejšia, tým je zrelšia, a teda pripravená na okamžitú konzumáciu. Ak je šupka zelená, marakuja je ešte nezrelá. Ako marakuju jesť? Nejde o nič zložité. Plod rozrežte v polovici. Vo vnútri marakuje nájdete dužinu želatínovej štruktúry, v ktorej sa pekne vynímajú semená. Dužinu aj so semenami môžete vyjedať priamo pomocou lyžičky. Pozor, semená sú však veľmi kyslé, no napriek tomu veľmi výživné.
Ako si ešte môžete marakuju vychutnať?
- Pripravte si džús len z dužiny, z ktorej najprv odstránite semená. Šťavu z plodu dostanete pomocou odšťavovača.
- Z celej marakuje, teda aj zo šupky, dužiny aj semien, si môžete pripraviť nektár. Marakuju narezanú na kúsky len povarte vo vode do mäkka, potom zlejte vodu a pomixujte. V prípade potreby aj doslaďte.
Marakuju môžete tiež ráno pridať do jogurtu alebo si z nej urobiť vynikajúce smoothie či tropický drink!
Inšpiruj sa: Najlepšie alternatívy behu: Skús týchto 5 efektívnych cvičení!