Spoznávame Veľkonočné ostrovy: Prečo vidieť tento kút sveta?

Ak radi trávite sviatky tematicky a máte čo to v pokladničke nasporené, môžete, ak nie hneď tie tohtoročné, tak snáď budúcoročné, sviatky stráviť na jedinom mieste, ktoré sa môže Veľkou nocou popýšiť po celý rok. Niežeby sa tu neustále oblievalo či hodovalo, minimálne vám však sviatočnú náladu bude pripomínať názov týchto ostrovov. Letenku si zabezpečte s cieľom „kdesi v Tichom oceáne“, vyše 3000 kilometrov od čilského pobrežia. Veľkonočné ostrovy tak patria k najvzdialenejším ostrovom planéty, napriek tomu sa v polynézskom jazyku pýšia aj názvom Pupok sveta (Te-Pito-Te-Henúa). Miestni si totiž údajne v minulosti mysleli, že ostali na celom svete len oni a že zvyšok sveta bol pohltený.

Samotný Veľkonočný ostrov má názov Rapa Nui. V jeho okolí je 15 malých ostrovčekov, vzdialených od samotného Veľkonočného ostrova do poldruha kilometra. Jeho meno súvisí s časom jeho objavenia, kedy tu v 18. storočí pricestoval holandský objaviteľ.

Odporúčame prečítať: TOP 7 najkrajších pláží sveta

Rapa Nui

Zdroj: Shutterstock®

Zoznámte sa s Veľkonočnými ostrovmi

Pomenovanie Rapa Nui ale znamená aj Veľký Rapa, vymysleli to tahitskí rybári, ktorí ostrov týmto odlišovali od Rapa Iti – teda Malý Rapa, ktorý a nachádza cca 650 kilometrov od Tahiti. Veľkonočný ostrov je nielenže najizolovanejším obývaným miestom na Zemi, ale vyznačuje sa ďalšími pomenovaniami, ako napríklad spomínaný Pupok sveta, Malý kúsok zeme, Oči, ktoré hľadia do neba či Kraj nebies.

Že sa tu budete cítiť ako na konci sveta, o tom niet najmenších pochýb. V širokom ďalekom okolí ostrova nieto nič okrem oceánskych vôd a oblohy nad vami. Na druhej strane čarokrásna príroda vo vás pocit z toho, že ste snáď v raji, len umocní. Ostrov je vulkanického pôvodu, nájdete tu útesy tvorené z červenej lávy, mohutné skaly, romantické zátoky, piesočnaté pláže, vyhasnuté sopečné krátery, sopečné jaskyne aj jazerá so sladkou vodou.

Odporúčame prečítať: Dovolenka pre vašu "silnejšiu" polovičku

sochy na Veľkonočných ostrovoch

Zdroj: Shutterstock®

Sochy na Veľkonočných ostrovoch

Na Veľkonočnom ostrove je príjemne teplúčko počas celého roka. Najchladnejšími obdobiami sú mesiace júl a august, kedy sa teplota pohybuje okolo 19 °C. Naopak, najteplejšie je tu v januári a februári, no neočakávajte nič tropické, ale teploty okolo 25 °C. Aby ste si nemuseli baliť do kufra pršiplášť, dáždnik, nepremokavú bundu ani gumáky, ostrovu sa vyhnite počas jarného obdobia. V apríli a máji je tu najviac zrážok. Najsuchší je naopak február a november.

Čo na ostrove vidieť a navštíviť? Okrem spomínanej krásnej prírody je Veľkonočný ostrov na celom svete známy vytesanými sochami, ktoré postavili ostrovania. Na ostrove ich môžete narátať až okolo 300! Pôvodne ich archeologické výskumy mali odhaliť až do tisícky. Mnohé z nich zničili prírodné živly, vrátane zemetrasenia, dnes sú už zrekonštruované. Sochy sa v miestnom jazyku nazývajú Moai, majú vážne tváre a ich zrak smeruje buď na nebo, alebo na oceán. Niektoré sú dokonca vysoké až 10 metrov a ich váhu odhadujú na 90 ton. Sochy sú naozaj celosvetovou raritou, vytesané sú zo sopečného kameňa a hypotézy ohľadne ich vzniku sa líšia. Väčšina z nich ale smeruje k tomu, že sochy majú na svedomí Polynézania. 

návšteva Veľkonočných ostrovov

Zdroj: Shutterstock®

Okrem netradičných a miestami až magických sôch môžete na ostrove zažiť ešte jednu atrakciu, a to dúhovú. Veľkonočný ostrov vďaka svojej polohe môžete pokojne nazvať aj dúhovým rajom. Po daždivých chvíľach sa totiž na nebi neraz a nie dvakrát, ale veľmi často, zjaví naraz aj viacero dúh. Svetelnosť oblohy je totiž kvôli svojej zemepisnej šírke veľmi vysoká. 

Odporúčame: RECEPT: Rýchle kuracie rizoto plné výživných ingrediencií

Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!
6 komentárov
Alena Ďurechová

Alena Ďurechová

01.04.2015 12:12

To je nádhera! Aj chcem ísť na Pupok sveta! :-)

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

06.04.2015 09:31

Krasné ešte vyhrať loto a môžem cestovať

Vaše meno:

Iveta Moravčíková

Iveta Moravčíková

08.04.2015 14:00

Rada by som tam na chvílu išla,ale penaženka neputí

Vaše meno:

Erika Špacírová

Erika Špacírová

18.05.2015 14:43

krása hneď by som sem šla

Vaše meno:

Miriama Rusinová

Miriama Rusinová

26.09.2015 13:54

krásna krajiny ale škoda, že nieje viac prezentovaná

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

05.05.2020 11:18

To musí byť nádhera, zbožňujem také miesta, kde je nedotknutá príroda :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE