Že ste ešte nikdy nenavštívili Záhorie? Tak v tom prípade už neváhajte ani chvíľu a pri prvej možnej príležitosti sa teplo oblečte (nieže budete „chodzit jak vitriritka“) a vyberte sa na výlet práve sem. A prečo sme použili toto spojenie zo slávneho záhoráckeho slovníka? Pretože predtým, než región Záhorie navštívite, mali by ste si osvojiť aspoň niekoľko slov zo záhoráčtiny. Keď už sa budete Záhorím potulovať (bríuat, labzovat, rajzovat), nezabudnite si s miestnymi obyvateľmi aj dobre podiškurovať. :-) Čo treba vidieť na Záhorí?
Záhorie alebo Záhorský región leží na Západe našej krajiny a spadá pod Trnavský kraj. Záhoráci susedia s Rakúšanmi, ale aj s Čechmi. Najznámejším mestom regiónu je Skalica, no rovnako tak aj Senica. Navštíviť tu môžete aj Myjavu a Malacky (Záhoriu však patria len časti týchto okresov). Záhorie sa rozdeľuje na Horné, Dolné a Stredné a hovoríme o jednom z najstaršie osídlených území Slovenska. Milovníci cykloturistiky, pobytov pri vode a rybolovu, jazdy na koni a pešej turistiky Záhorie určite dobre poznajú a ak aj náhodou nie, isto by spoznať mali.
Zaujme ťa: Kam za krásou Slovenska: Čo treba vidieť na Liptove?
Keď sa vyberiete na potulky Záhorím, určite nevynechajte ani návštevu jedinečnej šaštínskej baziliky. Nezabudnite tiež ochutnať pravý skalický trdelník (ale pozor, hrozí riziko, že akonáhle to spravíte, už vám žiadny iný trdelník nebude dosť dobrý).
Holíčsky zámok
Známy je tiež ako Kaštieľ v Holíči, hovorí sa mu však občas aj kláštor a ide o barokovo-klasicistickú stavbu, ktorá dominuje mestu Holíč – nájdete ho kúsok od Skalice. Pôvodne šlo o stredoveký vodný hrad, ktorý bol prestavaný do dnešnej podoby. Navštíviť tu môžete vychýrenú zámockú vináreň, kde sa konajú najrôznejšie spoločenské akcie. Odkedy sa jedným z majiteľov tohto zámku stal František Štefan Lotrinský (manžel Márie Terézie), čo bolo začiatkom 18. storočia, zaraďuje sa medzi cisárske sídla.
Jaskyňa Haviareň v Sološnici
Ak sa Záhoráka opýtate na Haviareň, možno vám ani nebude rozumieť, nakoľko pre miestnych to vždy bola a je takzvaná Hevírňa. Ide o najväčší podzemný priestor Plaveckého krasu a hoci máme jeseň (a už nie práve najteplejšiu), toto miesto za návštevu rozhodne stojí. Zaujímavosťou je, že vchod do jaskyne dal doslova vystrieľať gróf Pálfi a predpokladá sa, že tu skladoval ulovenú zver. V tejto súvislosti treba zdôrazniť, že v jaskyni nečakajte vyššiu teplotu, než štyri stupne. Avšak pozor – nakoľko tu žijú vzácne druhy živočíchov, bežne býva jaskyňa pre verejnosť zatvorená, preto sa o možnosti jej návštevy vopred informujte v Správe slovenských jaskýň.
Bude sa ti páčiť: Kam za krásou Slovenska: Čo treba vidieť na Kysuciach?
Kúpele Smrdáky
Keďže vás v žiadnom prípade nechceme mať na svedomí, v tomto chladnom počasí sa pokúsime nasmerovať vaše kroky tam, kde je príjemne teplo, kde sa o vás dobre postarajú a kde si môžete dosýta užiť zaslúžený relax. Presne takým miestom sú aj liečebné kúpele v Smrdákoch, ktoré sa špecializujú na liečbu kožných ochorení a ochorení pohybového ústrojenstva. Kúpele sú známe už od začiatku 17. storočia a čo by ste mali určite vedieť je fakt, že údajne v žiadnych iných kúpeľoch sveta nenájdete minerálnu vodu s takým vysokým obsahom sírovodíka, ako práve tu.