Mnoho vecí v našej domácnosti je potrebné pravidelne meniť. Patríte k milovníčkam čerstvých kvetov, ktoré zdobia váš stôl? Tak je vám jasné, že keď zvädnú, je potrebné ich vyhodiť a nahradiť novými. Je to zrejmé.
Rovnako to je aj v prípade kuchynských utierok. Sú na nich škvrny, ktoré nejdú oprať alebo prepálené diery? Áno, treba ich vymeniť!
Avšak v prípade niektorých vecí to zrejmé nie je. Zväčša všetky používame dovtedy, kým sa to dá. Jediným spôsobom, ako zistiť, že niektoré veci v domácnosti je potrebné nahradiť, je vedieť, akú majú životnosť. Povieme vám, ktoré položky v domácnosti potrebujú nahradiť.
Odporúčame: Babičkine superpotraviny: Sušené slivky sú nutričnou špecialitou pre organizmus!
Hubka na riad
Hubka patrí medzi tie predmety, ktoré používame denne (v prípade, ak nemáte umývačku riadu). Avšak povedzme si pravdu, ako často ju meníme? Používame ju dovtedy, kým sa dá? Poväčšine ju vyhodíme až vtedy, keď už začne zapáchať. Po správnosti by sme ju mali vymeniť raz za dva až osem týždňov. A aby sme nezabudli. Máte vo zvyku hubku dezinfikovať? Mali by sme ju vyvárať alebo šupnúť do mikrovlnnej rúry aspoň raz týždenne, aby sme sa zbavili všetkých baktérií, ktoré sa v nej počas týždňa usadili.
Korenie v kuchyni
Korenie patrí medzi tajné prísady, ktoré dokážu ochutiť každé jedlo a spraviť z neho šéfkuchárovu špecialitu. Ale ani korenie nemá nekonečnú životnosť. Rovnako ako každá potravina, aj korenie je potrebné čas od času vymeniť. V prípade sušených listových byliniek (bobkový list, bazalka a podobne) by ste tak mali učiniť raz ročne. V prípade mletého korenia je životnosť dva roky a v prípade celého korenia sú to štyri roky, po ktorých by ste ho už mali vymeniť.
Pozri aj: Nedarí sa ti udržať vôňu v šatníku? Povieme ti tipy ako na to!
Lieky a vitamíny
Vitamíny, doplnky stravy a iné voľnopredajné lieky majú zvyčajne dátum expirácie uvedený na obale. Ak ich užívate len občas, pravdepodobne by ste mali skontrolovať, či už náhodou táto doba nevypršala. Mimochodom, ak ste našli v domácnosti lieky, ktorým vypršala doba spotreby, tak ich nevyhadzujte do koša, ale odovzdajte v najbližšej lekárni.
Toaletná kefa
Toaletná kefa možno nepatrí k tým veciam v domácnosti, ktoré by boli používané každý deň. Občasné prešuchnutie záchodovej misy vám teda nenašepká, že toaletnú kefu je potrebné vymeniť. Úprimne, ako často ju meníte? Nepoužívate náhodou ešte stále jednu a tú istú už niekoľko rokov? Logicky, ak je kefa špinavá a vyšúchaná, tak by sme ju mali vymeniť. Avšak z hygienického hľadiska by ste ju mali vymeniť aspoň raz ročne. Predsa len sa na nej usádzajú baktérie, ktoré na nás striehnu v záchode.
Odporúčame: Psoriáza: Toto sú najčastejšie príčiny prepuknutia ochorenia!
Vankúše
Posteľný vankúš, na ktorom každý deň snívate svoje sny, by ste mali vymeniť každé dva roky. V prípade, že už vankúš nespĺňa svoje podporné funkcie, tak ho vymeňte aj skôr. Na vankúšoch sa ukladajú baktérie, odumreté bunky pokožky, usádzajú sa v nich roztoče a podobne. Z tohto dôvodu by ste ich mali nielenže pravidelne prať, ale ich aj meniť.
Zaujme ťa: Zoznámte sa s Coco: 6 ročná módna ikona z Japonska udáva trendy!