Deň matiek je sviatok, ktorý na nás nevykrikuje z billboardov (na rozdiel od Black Friday), ale v srdci ho má každý, kto si nosil s láskou robenú desiatu do školy, užil si hladkanie po čele v čase choroby alebo dostal vreckovku do ruky ešte predtým, než stihol kýchnuť.
Je to deň, keď chceme mamám povedať niečo ako: „Ďakujem, že si sa kvôli mne vzdala teplej kávy... na približne 8 rokov.“ Alebo aj len obyčajné: „Si úžasná. A nie iba dnes.“
Kedy je Deň matiek 2025?
V roku 2025 pripadne Deň matiek na nedeľu 11. mája. Na Slovensku (a tiež v Česku či USA) sa vždy oslavuje druhú májovú nedeľu. Takže si pokojne zapíšte do kalendára: druhá májová = mamina má sviatok. (A ak ste sama mama, budete ho mať už aj vy. Nezabudnite si to doma vyrokovať, prípadne usmerniť partnera, aby na tento deň deti pripravil.)
Krátky výlet do histórie sviatku Dňa matiek
Korene Dňa matiek siahajú do starovekého Grécka, kde sa slávili sviatky plodnosti. Ale moderná verzia, ako ju poznáme dnes, má trochu iný pôvod. Deň matiek ako oficiálny sviatok sa začal formovať v USA začiatkom 20. storočia, najmä vďaka žene menom Anna Jarvis.
Tá si chcela uctiť pamiatku svojej mamy a všetkých mám, ktoré dennodenne dávajú zo seba viac, než majú. Jej snaha vyústila do toho, že v roku 1914 americký prezident Woodrow Wilson uznal Deň matiek ako národný sviatok.
Zaujímavosť? Anna Jarvis neskôr ľutovala, že sa z toho stal komerčný sviatok, a bojovala proti tomu, aby Deň matiek ovládli výrobcovia pohľadníc a cukríkov. No povedzme si úprimne – keď máte 3 deti a jedno vám prinesie pohľadnicu, druhé fialku z dvora a tretie aspoň ticho, aj tak vám z toho zvlhne oko.
Ako sa Deň matiek oslavuje vo svete?
- Veľká Británia oslavuje tzv. Mothering Sunday už počas pôstu, teda niekedy v marci.
- Etiópia má Deň matiek spojený s trojdňovým festivalom na počesť matiek.
- Japonsko zvyčajne daruje karafiáty ako symbol nežnosti a sily matiek.
- Mexiko slávi 10. mája veľkolepo – s hudbou mariachi priamo pod oknom mamy a bohatou rodinnou hostinou.
Každý národ má svoj spôsob, ako mame ukázať: Bez teba by sme tu neboli. Doslova.
DepositphotosAko osláviť Deň matiek 2025? Nebudete sa hanbiť ani o 20 rokov
Darček nemusí stáť celý majetok a ani byť dokonalý. Dôležité je, že je od srdca. A že ste si spomenuli. A že tam nie je zabudnutá cenovka.
Niekoľko nápadov, ktoré môžu mame rozžiariť deň:
- Raňajky do postele – aj keď len chlieb s maslom. Ak pridáte kávu, máte body navyše. Ak je teplá, máte zlatý pohár.
- List alebo odkaz – pár viet, ktoré hovoria: „Si pre mňa dôležitá.“ Hoci aj písané rukou na papier. Alebo cez SMS, ak neviete, kde sú papiere.
- Spoločný čas – prechádzka, výlet, návšteva obľúbeného miesta, kde by nemusela nič organizovať.
- Domáce prekvapenie – niečo, čo spravíte vy: vlastný koláč, namaľovaný obrázok, zarámovaná spoločná fotka, playlist obľúbených pesničiek.
- Darček na mieru – káva z jej obľúbeného obchodu, kniha, ktorú spomínala, krém, čo si nekúpi, lebo je „drahý pre mamu“.
A, áno, pokojne môže byť aj kytica. Hoci aj zo sedmokrások. Hoci aj z benzínky. Ale od srdca.
- Vytvorte pre ňu „mamabanku“ – malú krabičku s odkazmi typu: „Použi, keď budeš potrebovať oddych“, „Toto je lístok na ticho a pokoj“ alebo „Raz do mesiaca ti urobím obed“. Trochu hravé, trochu praktické.
- Spomienkový večer – pripravte si staré rodinné fotky alebo videá a pozerajte ich spolu. Pripite si džúsom a spomínajte na trápne účesy, roztomilé chvíle a na to, ako vás mama nikdy vedela nájsť, aj keď ste sa skrývali za záclonou s nohami von.
- Nástenka láskavosti – nalepte na stenu alebo dvere lístočky, kde každý člen rodiny napíše, čo má na mame rád. Môže to byť aj v digitálnej podobe – koláž z poznámok, fotiek a gifiek.
- „Mamin deň, ako chce ona“ – nech si vyberie, čo bude robiť: Nič? Spať? Ísť na zmrzlinu? Tancovať v kuchyni? Celý deň sa hráte podľa jej pravidiel.
- Zasaďte si spolu kvietok alebo stromček – symbolicky, ako poďakovanie za to, že vás vychovala, zalievala (láskou) a chránila pred burinou.
- Vyrobte domácu „maminu vôňu“ – z éterických olejov, ktoré má rada, namiešajte jej osobný vonný olejček do kúpeľa alebo difuzéra. Volá sa „Mamino objatie“, napríklad.
- Prekvapte ju návštevou bez chaosu – nie takou, kde len vbehnete a rýchlo poviete „Všetko naj“, ale takou, počas ktorej si na ňu skutočne urobíte čas. Bez mobilu, bez ponáhľania.
- Napíšte jej pohľadnicu, aj keď bývate 2 ulice od seba – papier má svoje čaro. A list od dospelého dieťaťa je z kategórie „uložiť navždy“.
- Kniha „100 dôvodov, prečo ťa máme radi“ – stačí zošit alebo mini album, kde každý napíše niečo: od veľkých vecí (ako nás podržala v ťažkej chvíli) po tie smiešne („lebo robíš najlepšie palacinky, aj keď tvrdíš, že si ich pripiekla“).
Čo mamám na Deň matiek povedať, ak nevieme, čo povedať?
Ak vás chytí tréma alebo ste ten typ, čo lásku prejavuje prostredníctvom uvarenej večere, a nie slovami, skúste niečo ako:
„Ďakujem, že si ma naučila, že aj keď veci nejdú podľa plánu, môžu ísť podľa citu.“
„Vďaka tebe viem, že hrdinstvo je niekedy len ticho, čo stojí pri mne.“
„Si najlepšia mama, akú som si nemohol vymyslieť, ale dostal som ju. Úplne naozaj.“
A ak naozaj neviete čo, objatie a: „mami, dnes je tvoj deň, poďme si ho užiť,“ tiež funguje výborne.
Mamy nie sú náročné. A predsa si zaslúžia všetko
Mamy nikdy netúžili po veľkých gestách. Nežiadajú od nás nič viac než to, aby sme boli v poriadku. Dávajú zo seba všetko každý deň – nezištne, potichu, s láskou, ktorá si nič nepýta späť. Aj keď sú občas prísne, aj keď nás vedia pokarhať ostrejším tónom, robia to preto, že chcú ochrániť naše srdcia pred sklamaním sveta. Vždy v tom bolo viac strachu než hnevu. Viac lásky než príkazu.
Mamy si nevážime len v máji. Pre ne je sviatkom každý deň, keď ich objímeme len tak, keď ich necháme rozprávať a počúvame, keď im povieme: „Ďakujem, že si sa o mňa starala – a stále staráš.“
Ich srdce sa naplní, keď im v bežné dni dávame najavo, že sú pre nás dôležité. Že na ne myslíme – v tichu, v spomienke, v návšteve bez dôvodu. Pretože láska k mame sa nemeria darčekom, ale pozornosťou. A v objatí, v ktorom cíti, že je stále tou najdôležitejšou osobou – aj keď sme dávno vyrástli.
Deň matiek nie je o darčekoch, kvietkoch ani dokonalých príhovoroch. Je o pripomenutí, že láska, ktorú sme dostali – či už formou obeda, rozhovoru, alebo tichého držania ruky – nebola samozrejmosť. Je to deň, keď aj dospelí môžu byť trochu deti a povedať: „Ďakujem, mami.“ Bez hanby. A pokojne aj so slzou.
Zdroj úvodnej fotky: Depositphotos