Ranná káva ako životabudič? Piješ ju v správny čas? Pravdepodobne nie!

Po prebudení každý z nás vyzerá úplne inak. Niekto sa môže zobudiť svieži ako rybička, iným môže trvať, kým sa im podarí rozlepiť oči a vstať z postele. Niekedy aj kvalitný 8-hodinový spánok je nepostačujúci na to, aby sme boli dokonalo oddýchnutí a pripravení na kolotoč pracovných povinností. No našťastie existuje nápoj, ktorý dodáva energiu a dokáže nás prebrať k životu.

Káva je tým najobľúbenejším nápojom na svete. A verte, v každom kúte sveta chutí inak, pretože každý má svoj spôsob jej prípravy. Okrem toho existujú aj rôzne druhy káv i kávových nápojov - napríklad dalgona káva, bezkofeínová káva, hubová káva a pod. A kým niektorí veria, že káva najlepšie účinkuje hneď po zobudení, iní trvajú na tom, že kávu je vhodné dopriať si až niekoľko hodín po zobudení, aby boli jej účinky citeľné. Ako je to z pohľadu vedy? Kedy si dopriať šálku tohto životabudiča?

kedy piť kávu

Zdroj: Shutterstock®

Kedy má káva najlepšie účinky?

Mnoho ľudí si dopraje šálku kávy hneď po zobudení. No podľa vedcov to nie je ten správny krok. Predpokladá sa totižto, že pitie kávy príliš skoro môže znížiť jej energizujúce účinky. Za všetkým je potrebné hľadať stresový hormón kortizol, ktorý je po prebudení na najvyššej úrovni.

Kortizol reguluje metabolizmus i krvný tlak a najvyššie hodnoty dosahuje 30 až 45 minút po zobudení. Postupne počas dňa jeho hladina v tele klesá. Z tohto dôvodu vedci skúmali, ako práve kortizol ovplyvňuje účinky kofeínu obsiahnutého v káve a kedy je najlepšie dopriať si tento energizujúci nápoj.

Mnohými štúdiami bolo napokon zistené, že prvú šálku kávy by sme si mali dopriať 3 hodiny po prebudení sa a „vykopaní sa“ z postele. To znamená, že ak pravidelne vstávate o 6 hodine, tak kávu by ste si mali vychutnať najskôr o 9 hodine.

Ďalším dôvodom, prečo rannú šálku kávy odložiť na neskôr je, že kofeín môže zvýšiť hladinu kortizolu. A aj napriek tomu, že kortizol je pre naše telo prospešný, v nadmernom množstve môže spôsobovať zdravotné problémy. Dlhodobo zvýšené hladiny kortizolu v organizme spôsobujú priberanie na hmotnosti, zvyšujú tvorbu akné, dostavujú sa poruchy spánku i únava. Kortizol vo väčšom množstve tiež môže oslabiť imunitný systém. U žien môže byť dokonca príčinou nepravidelnej menštruácie.

Pozri aj: Káva podľa horoskopu: Aká sa hodí k tvojmu znameniu? Sedí to?

účinky kávy

Zdroj: Shutterstock®

Je vhodné dopriať si kávu aj večer?

Vezmime to aj z druhej strany a pozrime sa na to, kedy je vhodné dopriať si poslednú šálku kávy, aby sme vďaka kofeínu nenarušili svoj spánkový cyklus. Poniektorí z nás majú to šťastie, že večerná šálka kávy ich nijako neovplyvňuje a môžu si ju dopriať kedykoľvek, aj pár minút pred samotným spánkom – na dobrú noc.

Avšak, podľa štúdii môžu stimulačné účinky kofeínu v organizme trvať 3 až 5 hodín. To znamená, že kofeín môže v tele pôsobiť až 5 hodín po vypití kávy – samozrejme, závisí to od organizmu. Štúdiou bolo teda zistené, že poslednú šálku kávy by sme si mali dopriať najneskôr 6 hodín pred spaním, aby nedošlo k narušeniu spánkového režimu.

9 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

03.10.2021 06:49

Zaujímavé informácie.

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

03.10.2021 16:06

dávam si kávu tak hodinu po zobudení

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

03.10.2021 19:23

Káva ráno musí byť

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

03.10.2021 21:51

Pijem každé ráno čerstvo zomletu

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

04.10.2021 08:45

Prvú kávu si dám až po raňajkach

Vaše meno:

Zdenka Sabanošová

Zdenka Sabanošová

04.10.2021 09:44

Kavu si davam 2 hodiny po zobudení

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

04.10.2021 18:39

káva je legálna droga, už som zažila aj "absťák"

Vaše meno:

Alena Čabáková

Alena Čabáková

05.10.2021 21:30

Veru pozname a niekedy aj ta vona postaci. No to sa uz neda odolat :) zavoniame a telo si pyta ;)))

Ingrid Štefanová

Ingrid Štefanová

04.10.2021 22:10

pijem po ranajkach

Vaše meno:

Martina Varhaníková

Martina Varhaníková

07.10.2021 10:36

Viem , že po zobudení na lačný žalúdok by sme mali piť niečo očisťujúce, ale často pijem ako prvé kávu. :o) Mám problém zo spánkom, takže posledná káva u mňa je do 15 hodiny.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE