Krásne fialky trojfarebné sú pomerne známe rastliny. V prírode ich nie je problém nájsť, pričom na seba upozorňujú najmä svojimi peknými kvetmi. Vedeli ste však, že táto bylina, často rastúca ako burina, v sebe ukrýva veľkú liečivú silu? Fialka trojfarebná môže byť veľmi nápomocná napríklad pri ochoreniach dýchacích ciest či rozličných kožných problémoch. My vám dnes prezradíme, prečo by sme túto rastlinku nikdy nemali prehliadať a podceňovať. V článku sa dozviete, aké má účinky aj ako ju správne používať.
Čo vieme o fialke?
Fialka trojfarebná, latinsky Viola tricolor, je zvyčajne jednoročná, prípadne i viacročná rastlina z čeľade fialkovité. Dorastá do výšky okolo 15 až 30 centimetrov. Tento druh fialky je značne rozšírený najmä v európskych oblastiach, no hojne sa vyskytuje aj na Kaukaze a pomenej i v Severnej Amerike. Rastie od nížin takmer až po horské oblasti. Nájsť ju môžeme na horských lúkach, poliach či rumoviskách i v záhradách. Často však rastie ako burina. Fialka trojfarebná je charakteristická jednoduchým koreňom a stopkatými listami, ktoré majú vajcovitý tvar. Ľahko ju však rozpoznáte hlavne vďaka jej pekným kvetom.
Kvety fialky trojfarebnej sú päťpočetné a obojpohlavné a hýria zvyčajne fialovou až modrastou, sýtožltou aj bielou farbou. Často sa objavujú už od skorej jari. Fialka trojfarebná kvitne pokojne až do konca leta. Na liečebné účely sa zberá jej kvitnúca vňať, ktorú je následne vhodné vysušiť pri teplote do 50 °C. Pri jej zbere však buďte veľmi opatrní. V prírode sa totiž u nás vyskytuje množstvo ďalších druhov fialiek, pričom niektoré z nich sú aj zákonom chránené. Ide napríklad o fialku alpínsku, ktorú je možné zazrieť najmä vo vyšších nadmorských výškach.
Odporúčame: Ako využiť lepiacu pásku? 5 netradičných trikov, ktoré musíš skúsiť!
Poznáte jej liečivé účinky?
Liečivá vňať fialky trojfarebnej v sebe ukrýva saponíny, flavonoidy či silice. Taktiež obsahuje triesloviny aj minerálne látky. Táto bylina má v ľudovom liečiteľstve svoje miesto právom. Môže byť totiž veľmi nápomocná pri viacerých zdravotných ťažkostiach. Najviac sa osvedčila najmä pri ochoreniach dýchacích ciest. Napomáha totiž rozpúšťať aj husté hlieny, výrazne podporuje vykašliavanie a užitočná býva tiež pri horúčke. Okrem toho má močopudné účinky a taktiež stimuluje činnosť potných žliaz. Vplýva tak na vylučovanie škodlivých a odpadových látok z tela.
Fialka trojfarebná pozitívne pôsobí na metabolizmus aj stav cievnych stien a močového ústrojenstva. Pri vnútornom užívaní môže byť osožná pri problémoch so zadržiavaním vody v organizme. Pri použití zvonka má zase blahodarný vplyv na pokožku. Oplatí sa ju vyskúšať najmä pri rozličných kožných ochoreniach, napríklad ekzémoch či akné. Je nápomocná totiž pri hojení pokožky.
Ako ju správne používať?
Na vnútorné aj vonkajšie použitie je najvhodnejšie využívať fialku trojfarebnú v sušenej forme. Buď si ju môžete vysušiť sami, prípadne sa po sušenej vňati môžete poobzerať v lekárni či obchodoch s bylinkami. Na prípravu jedinečného fialkového čaju vám postačí jedna malá lyžička drogy. Tú zalejte 2 dcl vriacej vody a nechajte lúhovať okolo 10 až 15 minút. Po scedení môžete podávať. Ak vás trápia vyššie menované ťažkosti, môžete si dopriať až tri šálky fialkového záparu denne. Týmto nápojom podporíte liečbu ochorení dýchacích ciest aj odvodnenie organizmu.
Fialku je vhodné kombinovať i s ďalšími bylinkami, napríklad púpavou, rebríčkom či prasličkou. Rovnako si z nej môžete pripraviť silnejší zápar na vonkajšie použitie. Dve až tri polievkové lyžice sušenej fialky trojfarebnej zalejte 2 dcl vriacej vody a nechajte odstáť aspoň 20 minút. Po scedení môžete zápar vo forme obkladov použiť na ťažko sa hojace rany. Rovnako ním môžete prečistiť pokožku postihnutú nejakým kožným ochorením. Taktiež je vhodné použiť ho ako čistiacu pleťovú vodu. Do záparu namočte vatový tampónik a ošetrite ním pokožku tváre.
Pozri aj: Medvedica lekárska: Pomôže pri týchto častých zdravotných problémoch!