Pravdepodobne ho máte ho vo svojej zbierke korenín, používate ho pri varení či pečení a možno ste sa ešte nikdy nepozastavovali nad jeho účinkami. „Tvári sa" nevinne, sladkým aj slaným pokrmom zvýrazňuje chuť a má aj mnohé pozitívne zdravotné benefity. No je tu jedno veľké ALE!!!
Hovoríme o muškátovom oriešku. Vedeli ste, že pri neprimeranom dávkovaní môže spôsobovať halucinácie? A to nie je všetko! Poďme sa pozrieť na odvrátenú a pomerne zlovestnú stranu tohto korenia.
Muškátový orech v kuchyni
Muškátový orech (Myristica fragrans) pochádza zo stromu s latinským názvom Myristica fragrans, ktorý rastie najmä v oblasti Indonézie. Kvety vyrastajú z úžľabia listov a plodmi sú bobule, ktoré v období zrelosti pukajú. Po odstránení jasne červeného osemenia ostáva jadro so sieťovaným povrchom a bledošedým mramorovaným obsahom – muškátový orech.
Svoje miesto si muškátový oriešok našiel v kuchyni, používa sa do medovníkov, punču, rôznych mäsových či syrových pokrmov, svojou chuťou dokonalo obohatí aj tekvicovú hokkaido polievku, no s jeho dávkovaním treba narábať opatrne.
Muškátový orech patrí medzi halucinogény, resp. narkotiká, no a vo veľkých dávkach pôsobí jedovato. Už pri dávkach 5 až 15 gramov dochádza k halucináciám. Dávky nad 25 gramov dokonca môžu viesť ku kóme a smrti.
Pozri aj: Je škorica vhodná pre deti? Kedy predstavuje nebezpečenstvo?
Shutterstock®Čo je rizikové na muškátovom orechu?
Ak ste o negatívnych vedľajších účinkoch muškátového orieška doposiaľ nepočuli, možno vás predošlé informácie zaskočili. No a pravdepodobne si aj kladiete otázku, čo vlastne robí muškátový orech nebezpečným?
Sú to niektoré zo zložiek jeho silice, a to predovšetkým myristicín, safrol a elemicín. Tieto silice sa v ľudskom tele metabolizujú na látky podobné amfetamínu, resp. amfetamínové deriváty, ktoré poznáme aj pod názvom extáza.
Psychotropné účinky muškátového orecha poznali ľudia už oddávna, dokonca sa niekedy podľa ázijskej tradície žul spoločne s betelom ako náhrada hašiša. Stretnúť sa môžeme aj s názvom „kúzelný oriešok“.
Odporúčame: 4 hlavné minerály pre zdravie a kvalitu ženských vajíčok
Nebezpečné experimentovanie s muškátovým orieškom
Zahraniční lekári momentálne hovoria o síce malom, ale predsa len vzostupnom trende zneužívania tohto korenia pre jeho psychotropné účinky, a to predovšetkým medzi dospievajúcimi. V minulosti boli otravy spôsobené muškátovým orechom vo väčšej miere zaznamenané koncom 19. a začiatkom 20. storočia.
Hovorí sa, že väčšina ľudí, ktorí vyskúšajú odvrátenú stránku tohto „kúzelného orieška“, urobia tak len raz. Je to preto, lebo vedľajšie účinky sú naozaj veľmi nepríjemné a dlhotrvajúce.
Čo sa stane, keď prekročíte povolené dávkovanie?
Pokiaľ používate muškátový oriešok tak, ako sa má a neprekračujete dávkovanie (nad 5 gramov), nemusíte sa ničoho obávať. Avšak ľudia, ktorí toto korenie zneužili ako drogu, zažívali aj nasledovné:
- pocit smädu a silné potenie,
- bolesť hlavy a brucha,
- zrýchlený tep,
- silné alergické reakcie,
- začervenanie a svrbenie tváre,
- sluchové a zrakové halucinácie,
- pocit straty končatín,
- falošný pocit hyperaktivity,
- strach a úzkosť,
- neschopnosť spať.
Omámenie a nepríjemné pocity môžu pretrvať až tri dni. Najväčším rizikom predávkovania je však možnosť vážnej otravy, čo môže vyústiť do kómy a smrti človeka.
Vybrali sme: Čo so šupkami z citrusov? Keď to zistíš, už ich nikdy nevyhodíš!
Shutterstock®Liečivý muškátový orech
Samozrejme, pri bežnom používaní v bezpečných dávkach má muškátový orech priaznivý vplyv na naše zdravie. Ako muškátový orech prospieva zdraviu? Muškátový orech má množstvo liečivých účinkov, keď sa používa v primeraných dávkach. Je bohatý na antioxidanty, ktoré pomáhajú bojovať proti voľným radikálom a zmierňujú zápaly v tele. Okrem toho má antiseptické vlastnosti a podporuje trávenie, čím znižuje nadúvanie a plynatosť.
Muškátový orech tiež obsahuje látky, ktoré môžu podporovať zdravie mozgu, zlepšovať koncentráciu a zmierňovať úzkosť. Pravidelné a mierne používanie muškátového orecha môže navyše posilniť imunitu, podporiť kvalitný spánok a zmierniť bolesť, najmä pri artritíde, vďaka jeho protizápalovým účinkom.
Muškátový orech ako korenie – tipy, do akých jedál sa hodí muškátový orech:
- Do sladkých jedál: Muškátový orech je skvelý do koláčov, sušienok, pudingov, perníkov, a jablkových dezertov. Je tiež výborným doplnkom do klasického vianočného pečiva.
- Do slaných jedál: Môžete ho pridať do omáčok na báze syra alebo smotany (napríklad bešamel), gratinovaných zemiakov, či zeleninových pyré. Je výborný v kombinácii so špenátom alebo brokolicou.
- Do nápojov: Pridajte štipku muškátového orecha do horúcej čokolády, punču, alebo aj do teplého mlieka pred spaním pre relaxačný účinok.
- Do korenistých jedál: V indickej kuchyni sa často používa do kari, masala omáčok, a miešaných korenín (garam masala), kde dopĺňa ďalšie aromatické koreniny.
Anketa: Vedeli ste aj o týchto vedľajších účinkoch muškátového orieška?
Odpovedalo 310 ľudí
18%
21%
61%
Aktualizovaný článok: 16.10.2024