Muškátový orech – voňavá a mimoriadne sympatická prísada do jedál a múčnikov? Áno, ale... Všetko má svoje pre a proti, hoci miska váh je vždy viac naklonená jednej, než druhej strane. Ako je to však v prípade muškátového orieška? A napadlo by vám vôbec, že aj takáto naoko nevinná a neškodná súčasť vašej kuchyne môže byť v skutočnosti nebezpečná? Vedci prichádzajú s naozaj prekvapivými výsledkami výskumov, o ktorých by ste rozhodne mali vedieť!
Muškátový oriešok áno, ale...
Ako často používate pri varení a pečení muškátový orech? Sú pokrmy a múčniky, ktoré si bez jeho špecifickej chuti ani neviete predstaviť, máme pravdu? Ale napadlo by vám, že toto obľúbené exotické korenie môže mať aj škodlivé účinky? Nie, rozhodne nechceme šíriť paniku, ale človek by mal dôkladne poznať obe strany mince. No ešte predtým, než sa pozrieme, v čom vlastne spočíva celý kameň úrazu, povedzme si, čo to ten muškátový oriešok je, kde sa vzal a čo obsahuje.
Ak hovoríme o muškátovom orechu, hovoríme o asi trojcentimetrovom vysušenom semene, pochádzajúcom z tropického stromu s názvom muškátovník pravý, známeho aj ako muškátovník voňavý (lat. Myristica fragrans).
Pozri aj: Máš rada pistácie? Povieme ti, čo všetko by si o nich mala vedieť
Muškátový orech pôsobí ako afrodiziakum, zvyšuje chuť do jedla, upravuje trávenie, zmierňuje hnačku a žalúdočné kŕče, upokojuje a pomáha ako liek proti nespavosti, dokonca prospieva aj zapáleným ďasnám. A teraz prichádza konečne na rad to spomínané ALE. Napriek všetkým známym benefitom muškátového orieška, treba myslieť aj na jeho tienistú stránku. Ak to teda preženiete s jeho konzumáciou, určite svojmu zdraviu neprospejete, dokonca ohrozíte svoj život, pričom už jeden celý muškátový orech je ďaleko za hranicou.
Ako sa prejavuje otrava muškátovým orechom?
Aby sme boli konkrétni, pri konzumácii približne desiatich gramov muškátového orieška (čo je zhruba jeden celý orech) dochádza k otrave, ktorá sa prejaví nevoľnosťou, bolesťou hlavy, brucha, poklesom tlaku a výrazným sčervenaním a svrbením tváre. Výnimkou nie sú ani poruchy vedomia a ľahšia agresivita. Pri vyššej dávke už môžeme hovoriť o kóme a žiaľ aj smrti.
Je preukázané, že toto korenie je halucinogénnou drogou a mnohí už po ňom preto cielene siahli za účelom dosiahnutia akejsi eufórie. Tú však veľmi skoro nahradili sluchové a zrakové halucinácie a akútna psychóza. Za tieto psychoaktívne účinky môžu silice, ktoré muškátový oriešok obsahuje, a to myristicín a elemicín. Tieto silice tvoria až 15 % obsahu orecha. Aby sme však všetko uviedli na pravú mieru, muškátový orech môžete aj naďalej využívať pri príprave jedál či zákuskov, avšak maximálne pol lyžičky denne.