Znamenie, ktorému vládne Slnko, no napriek tomu nepatrí k vždy pozitívne naladeným znameniam horoskopu. Ba práve naopak. Je to skôr narcistické znamenie so sklonmi k dominancii, chválenkárstvu a túžbe po moci. Chce mať všetko pod kontrolou a všetko musí zodpovedať princípom tohto znamenia. Čo sa týka chorôb, tak znamenie LEV máva problémy s obehovým systémom, ale aj so srdcom či tlakom. Hovoríme teda o kardiovaskulárnych ochoreniach, na ktoré by si malo dávať toto znamenie pozor. Z času na čas sa však môžu u vás prejaviť problémy so žalúdkom, žlčníkom i pečeňou. Ak veríte v silu byliniek a v ich účinky, tak do svojho života by ste mali privítať púpavu lekársku a nechtík lekársky.
Púpava lekárska uľavuje žalúdku i žlčníku
Krásne žlté hlavičky sú predzvesťou prichádzajúceho leta a vítaním jari. Túto rastlinu mnohí považujú len za burinu, ktorú neváhajú vo svojej záhrade pokosiť. No pravdou je, že ide o liečivú rastlinu, ktorá kvitne od apríla do októbra a okrem kvetov sa zbierajú aj listy, vňať i koreň. Najčastejšie sa z púpavy robieva púpavový med, no aj čaj rozhodne prospieva nášmu zdraviu. Púpava sa totižto považuje za drogu, ktorá prináša úľavu od bolestivých kŕčov žlčníka či tráviaceho traktu.
Púpava lekárska je vo svete bylinkárov považovaná za liečivú rastlinu, ktorá obsahuje vitamíny A, C, K a vitamíny skupiny B. Ukrýva sa v nej aj kyselina listová či minerály ako vápnik, železo, sodík a draslík. Listy púpavy obsahujú luteín a zeaxantín, ktorý je prospešný pre náš zrak. Púpava tiež:
- pomáha pri prečistení čriev a obličiek,
- má žlčopudný a močopudný účinok,
- ovplyvňuje tvorbu žalúdočnej šťavy,
- znižuje hladinu cukru v krvi,
- je nápomocná pri problémoch s pečeňou,
- detoxikuje organizmus,
- podporuje aj zdravie pokožky.
Káva z púpavy lekárskej
Z púpavy sa najčastejšie pripravuje čaj, med alebo sirup, ale aj víno. No skúšali ste už niekedy aj púpavovú kávu? Tá je síce iná ako klasická, no rozhodne stojí za vyskúšanie. Púpavová káva sa pripravuje z koreňa púpavy. Koreň sa nakrája na drobné kúsky, ktoré sa následne pražia ako kávové zrná. Koreň sa potom zomelie a pripraví sa z neho nápoj – presne ako káva. Chuť púpavovej kávy je jemná a lahodná.
Zaujme ťa: Bylinky pre znamenie horoskopu BLÍŽENCI: To pravé pre pľúca a nervy
Nechtík lekársky – zázračná bylinka?
Nechtík lekársky (Calendula officinalis) sa už po stáročia využíva ako omladzujúci prostriedok. O jeho účinkoch vedeli už Egypťania, no dnes sa používa nielen na výrobu mastí, ale aj na zafarbenie ryže či ako výzdoba oltárov (u hinduistov). Dnes si ho dokonca mnoho ľudí pestuje vo svojej záhradke, pretože má krásne kvety, ktoré doladia okrasnú záhradku.
Nechtík patrí medzi letničky, pre ktoré sú typické oranžové kvety. Tie sa zbierajú od júna do septembra. Ako odporúčajú bylinkári, nechtík je ideálne zbierať počas slnečného dňa na poludnie. Kvety sa nesušia na priamom slnku, ale v tieni. Priame slnečné žiarenie by mohlo zničiť aktíve látky, ktoré obsahuje. To platí aj u vysušenej bylinky – tá by sa mala skladovať na tmavom mieste.
Čo nechtík obsahuje a aké sú jeho účinky?
Nechtík lekársky obsahuje rastlinné farbivo nazývané lykopén, ktoré patrí medzi najsilnejšie antioxidanty. Tento antioxidant bol podrobený mnohým vedeckým štúdiám, ktorými bolo preukázané, že je skvelou prevenciou pred vznikom rakoviny. Podľa vedcov u mužov znižuje pravdepodobnosť vzniku rakoviny prostaty až o 45 %. Okrem lykopénu obsahuje aj ďalšie antioxidanty, aminokyseliny, saponíny, flavonoidy, karotenoidy, steroly, éterické oleje i vitamíny. Všetky tieto látky robia z nechtíka fantastickú liečivú rastlinu. Nechtík tak disponuje viacerými účinkami:
- prečisťuje krv,
- zmierňuje nadúvanie,
- je nápomocný pri zmiernení reumatických bolestí,
- zmierňuje tiež bolesť hlavy a migrénu,
- uvoľňuje menštruačné kŕče,
- zlepšuje činnosť obličiek a detoxikuje organizmus,
- lieči hemoroidy, hnačku i dvanástroníkové vredy,
- zmierňuje horúčky,
- priaznivo pôsobí na nervový systém,
- čaj z nechtíka zmierňuje kŕče a je nápomocný aj pri žalúdočných a črevných ochoreniach,
- masť je nápomocná pri kŕčových žilách i zápaloch ciev,
- hojí rany na pokožke, lieči pleseň, zmierňuje svrab, minimalizuje starecké škvrny.
Neprehliadni: TOP bylinky pre znamenie horoskopu BÝK: To najlepšie pre hrdlo
Nechtík lekársky a jeho spracovanie
- Čaj z nechtíka – vhodný je na vonkajšie ošetrenie pokožky i na vnútorné použitie. Stačí jednu lyžičku sušenej bylinky zaliať 250 ml vriacej vody a nechať lúhovať.
- Nechtíková masť – nechajte roztopiť 500 ml bravčovej masti a pridajte do nej 4 plné hrste posekaného nechtíka (kvety, stonky, listy). Zmes nechajte zovrieť, 24 hodín odstáť a na druhý deň opäť ohrejte a preceďte do čistej nádoby. Masť je vhodná na vonkajšie ošetrenie pokožky.
- Nechtíková tinktúra – natrhané kvety vložte do sklenenej fľaše a zalejte 40 %-ným alkoholom. Nechajte lúhovať 3 týždne, preceďte a používajte. Tinktúru je vhodné použiť na kožné problémy, mykózy, rany, afty v ústach. Je možné užívať ju aj vnútorne, a to 15 kvapiek 3-krát denne. Nechtíková tinktúra je nápomocná pri bolesti v krku, angíne i zápale hrdla.
- Šťava z nechtíka – kvety, stonky a lístky pomliaždite a následne z nich vytlačte šťavu. Tú používajte len na vonkajšie ošetrenie. Šťava je vhodná na kŕčové žily, bradavice, starecké škvrny.