Vodné znamenie, ktoré prišlo na svet v júnovo-júlovej etape. Znamenie horoskopu RAK je ako keby rozpoltená osobnosť. V jednom momente dokáže byť sladké ako med, no v druhom dokáže byť kruté. Raci dokážu byť humánni a ľudskí, ale aj pichľaví a v priebehu sekundy sa môžu otočiť človeku chrbtom. Takýto emočný boj má častokrát vplyv aj na ich zdravotné problémy. Ak hovoríme o nich, tak konkrétne máme na mysli tráviace problémy, ktoré toto znamenie dokážu potrápiť najčastejšie. Práve s nimi vám dokážu pomôcť bylinky, ako je levanduľa, mäta pieporná a rebríček obyčajný.
Levanduľa a jej účinky
Levanduľa sa využíva v parfumérstve, kozmetickom priemysle, gastronómii i v ľudovom liečiteľstve. Krásna je na pohľad, no jej fialové kvietky ukrývajú liečivú silu, ktorá sa využíva predovšetkým na upokojenie nervového systému. Jej vôňa má upokojujúce účinky, vďaka čomu si ju mnohí neváhajú pridať do kúpeľa. Levanduľa lekárska sa tiež vyznačuje dezinfekčnými, protizápalovými a uvoľňujúcimi účinkami.
Existuje však celý rad účinkov levandule, ktoré sa oplatí poznať:
- liečba depresie a úzkosti,
- levanduľa je nápomocná pri liečbe vysokého krvného tlaku,
- pomáha zmierňovať nevoľnosti i menštruačne bolesti,
- vyskúšať ju odporúčajú aj pri plesňových infekciách či ekzéme,
- nápomocná môže byť aj pri problémoch s vypadávaním vlasov.
Za zmienku stojí aj levanduľový olej, ktorý môžete pridať do aromalampy a vôňu levandule inhalovať. Ak ste neskúšali napríklad levanduľový cukor tak vrelo odporúčame – zákusky krásne obohatí o svoju chuť. Žalúdočnú nevoľnosť tiež môžete upokojiť levanduľovým čajom.
Účinky mäty piepornej – ako vám pomôže?
Mätu piepornú ani netreba nejako predstavovať. Poznáme ju azda všetci a v mnohých kuchyniach má dokonca svoje čestné miesto, nakoľko jej vôňa a osviežujúca chuť obohatí limonády, zákusky, zmrzliny a pod. Nestratí sa ani v zozname byliniek ľudového liečiteľstva, nakoľko je ideálna na tráviace ťažkosti, ochorenia dýchacích ciest a pod.
Na liečebné účely sa využívajú predovšetkým jej listy, ale aj silice, ktoré sa získavajú práve z listov. Tie obsahujú najväčšie množstvo flavonoidov, terpénov a fenolových kyselín. Vďaka ním mäta pieporná:
- uvoľňuje kŕče hladkého svalstva,
- je skvelým pomocníkom pri prechladnutí i kašli,
- sa odporúča aj na výplach ústnej dutiny – najmä pri bolestiach zubov,
- zmierňuje nadúvanie a plynatosť,
- pomáha zmierňovať tenznú bolesť hlavy,
- zvyšuje chuť do jedla.
Pozor by si na ňu mali dávať tehotné a dojčiace ženy. Lekári dokonca neodporúčajú užívať túto bylinku po pôrode, nakoľko znižuje tvorbu mlieka. Vo všeobecnosti sú v období tehotenstva bylinkové čaje pre ženy nevhodné na konzumáciu.
Neprehliadni: TOP bylinky pre znamenie horoskopu BÝK: To najlepšie pre hrdlo
Rebríček obyčajný (myší chvost) – bylinka s liečivými účinkami
Rebríček obyčajný (Achillea millefolium) je liečivá rastlina z čeľade astrovité. A my nepochybujeme o tom, že ste už túto bylinku v prírode určite videli. Môžete na ňu natrafiť na lúkach, okrajoch ciest i v nepokosených záhradách, a to v čase od konca mája až do konca septembra. Myší chvost, ako je ľudovo prezývaný rebríček, má biele kvety, ktoré vyrastajú v súkvetiach. Jeho listy sa vzhľadom podobajú na listy papradia.
Aké sú účinky rebríčka?
Rebríček je vhodný najmä pre ženy, nakoľko sa osvedčil pri liečbe menštruačných problémov. Ocenia ho však aj muži, ktorí často trpia migrénami, trápia ich problémy s trávením, zavodnením či únavou. Samozrejme, v tomto ohľade pôsobí aj na nežnejšie pohlavie. Liečivá sila tejto bylinky sa ukrýva predovšetkým v jej kvetoch, ktoré sa zbierajú najčastejšie. Rebríček obyčajný teda:
- podporuje imunitný systém,
- detoxikuje organizmus a prečisťuje krv,
- urýchľuje hojenie kožných poranení a dezinfikuje rany,
- zlepšuje trávenie a napomáha vylučovaniu žlče,
- upravuje menštruačný cyklus a zmierňuje silné krvácanie,
- upokojuje nervový systém a zmierňuje migrénu,
- dodáva energiu a zlepšuje koncentráciu,
- pôsobí upokojujúco,
- je nápomocný pri závratoch i nadúvaní,
- znižuje krvný tlak a zmierňuje reumatické bolesti,
- lieči hemoroidy i myómy maternice.
Inšpiruj sa: TOP bylinky pre znamenie horoskopu BARAN: Pomôžu hlave i tráveniu
Kto by sa mal rebríčku obyčajnému vyhýbať?
Aj táto bylinka má rôzne vedľajšie účinky, ktoré môžu spôsobiť nemalé problémy. Pri správnom dávkovaní je netoxický a nedráždivý. Problémy nastávajú pri jeho nadmernom užívaní. Vyhýbať by sa mu však mali tehotné ženy, ľudia so zlou zrážanlivosťou krvi i tí, ktorí majú problémy s obličkami.
Použitie rebríčka obyčajného
Rebríček obyčajný obsahuje triesloviny, silice, kyseliny a rovnako aj bielkoviny a vitamíny. Z nich predovšetkým vitamín B1, B2, B3 a B6. Dokonca sa do tejto bylinky zmestila aj vláknina, ktorá podporuje trávenie.
Čo sa týka využitia tejto bylinky, tak uplatnenie nájde v kuchyni, v kozmetike i medicíne. Najčastejšie sa využíva v sušenej forme, pričom sa z rebríčka najčastejšie pripravuje čaj. Vyskúšať môžete aj:
- sedací kúpeľ – v litri vody prevarte 30 gramov sušenej bylinky. Nechajte lúhovať 15 minút a hotový odvar prelejte do nádoby s čistou vodou (prípade do vane), v ktorej si spravíte sedací kúpeľ. Takýto kúpeľ vám uľaví od menštruačných problémov.
- tinktúru – kvetmi rebríčka naplňte sklenenú fľašu až po hrdlo a zalejte aspoň 40 % alkoholom. Nechajte odležať 2 týždne a používajte. Odporúčané dávkovanie je 15 kvapiek trikrát denne rozriedených vo vode.
- repelent – môžete si pripraviť odvar alebo rebríčkový čaj a ten rozotrieť po pokožke. Skvelou alternatívou je rebríčková silica, ktorú môžete zmiešať s vodou, mandľovým olejom a preliať do rozprašovača.