O konopných potravinách sa hovorí čoraz častejšie a postupne si získavajú množstvo fanúšikov. Sú zdravé, plné cenných látok a majú blahodarný vplyv na celý organizmus. Známe sú napríklad konopné semienka či rastlinné náhrady mlieka, ktoré sa z nich vyrábajú. Dnes vám predstavíme ďalšiu potravinu z tejto kategórie. Konopné otruby sú cenným zdrojom dôležitej vlákniny a starajú sa o zdravie tráviaceho traktu i ciev. V nasledujúcom článku sa o nich dozviete všetky dôležité informácie.
Čo sú to konopné otruby?
Konopné otruby sa pripravujú mletím obalov, respektíve šupiek konopných semienok. Vznikajú v podstate ako vedľajší produkt pri výrobe konopného oleja, kedy sa zo semien najskôr lisuje olej. Zvyšná zmes sa zomelie a preoseje. Konopné semená, ktoré sa na výrobu oleja či práve otrúb využívajú, sa pritom získavajú z konopy siatej, ktorá je známa aj ako technické konope.
Táto odroda z čeľade konopovité je bežne pestovaná v Európe, Amerike aj Ázii. Uplatnenie našla vo viacerých odvetviach priemyslu, a to najmä v potravinárstve či textilnom priemysle. Konopu siatu by sme si však nemali mýliť s konopou indickou, ktorá má vysoký podiel psychoaktívnej látky THC.
Pozri aj: Koniec žiletkám? Povieme ti, prečo sa ženy neholia tam dolu
Prečo sa ich oplatí vyskúšať?
Konopné otruby sú charakteristické najmä skutočne vysokým obsahom nerozpustnej vlákniny. Tá môže tvoriť pokojne až 2/3 ich objemu. Vďaka tomu táto potravina blahodárne vplýva na proces trávenia. Tieto otruby sú ľahko stráviteľné, podporujú pravidelné vyprázdňovanie a predstavujú prevenciu pred zápchou. Rovnako prečisťujú črevá a potláčajú plynatosť. Okrem vlákniny však obsahujú i množstvo ďalších významných látok. Sú bohaté hlavne na vitamíny skupiny B, a to predovšetkým tiamín, riboflavín, kyselinu listovú či pyridoxín.
Rovnako v nich nájdeme i nejaké minerály. Do tela dopravia železo, horčík, fosfor či vápnik. Nakoniec sa v nich nachádzajú i menšie dávky cenných mastných kyselín. Konopné otruby telo detoxikujú a zbavujú ho škodlivín. Taktiež napomáhajú regulovať hladinu tukov v tele a vplývajú na znižovanie vysokej hladiny cholesterolu v krvi. Preventívne tak pôsobia proti rozšíreným srdcovo-cievnym ochoreniam.
Ako ich konzumovať?
Konopné otruby sú už v dnešnej dobe pomerne dobre dostupné. Poobzerať sa po nich môžete na internete, v predajniach so zdravou výživou, ale aj väčších supermarketoch. Zoženiete ich už od 3 eur za 200 gramové balenie. Dôležité je však dodržiavať dennú odporúčanú dávku, ktorú výrobca udáva na obale. Zvyčajne je vhodné konzumovať jednu až tri lyžičky konopných otrúb denne. Pri ich nákupe však dávajte pozor aj na zloženie produktu. Malo by ísť o 100 % otruby, ktoré nie sú tepelne upravované a ktoré neobsahujú rozličné konzervačné a iné nežiaduce látky.
Konopné otruby vás prekvapia príjemnou orieškovou chuťou. Konzumovať ich môžete i samotné. Nechajte ich rozpustiť v pohári teplej vody a vypite pred raňajkami. Takéto dávkovanie sa odporúča najmä v prípade problémov s vyprázdňovaním, napríklad, ak vás trápi chronická zápcha. Tieto otruby však môžete pridať aj do rozličných pokrmov, čím zvýšite ich výživovú hodnotu. Vyskúšajte ich primiešať do múky pri pečení alebo do ovsenej kaše či cereálií. Rovnako je ich vhodné pridať do jogurtov, kaší, nátierok aj ovocných alebo zeleninových smoothie nápojov.