Trápia ťa nekonečné problémy s nechtami? A toto si už vyskúšala?

To sme my – ženy. Jedna má večný problém s príliš krátkymi a riedkymi riasami, druhú zase irituje príliš veľké chodidlo a tretia sa radšej ani neusmieva, lebo jej biele zuby nie sú dosť biele! Snáď nám dáte za pravdu, že každá jedna žena by na sebe našla minimálne jeden estetický problém. Všetko je to, samozrejme, o subjektívnom prístupe k sebe samej. Ale viac, než estetično, nás častokrát dokáže potrápiť problém, napohľad povrchný, no na druhý pohľad už zasahujúci do zdravotnej stránky. A takýmto esteticko-zdravotným problémom nás žien bývajú aj problémy s nechtami. Čo s tým?

Nechty vás prezradia

Ak má niekto dlhodobý problém s nechtami, pričom môže ísť o ich lámanie, krehkosť, žltkastú farbu či už napohľad nezdravý povrch, väčšinou za tým stojí nedostatočne výživná strava, málo potrebných minerálov, no svoju úlohu tu určite zohráva aj vek. Čím sme staršie, tým sa naše nechty stávajú menej odolnými, ľahko sa lámu alebo štiepia. Nechty však veľmi ľahko a spoľahlivo odrážajú aj náš zdravotný stav. Idú totiž ruka v ruke napríklad s ekzémami či psoriázou – pri týchto kožných chorobách bývajú nechty mimoriadne lámavé až ryhované.

 

Pozri aj: Základy ajurvédy: Prečo ju potrebuješ vo svojom živote?

zničené nechty

Zdroj: Shutterstock®

Citlivejšie a menej pevné bývajú aj v čase tehotenstva, no na kvalitu nechtov majú pomerne veľký vplyv aj niektoré druhy liekov. Oslabené nechty sú tiež sprievodným znakom cukrovky, dlhodobých tráviacich ťažkostí a chudokrvnosti. Samostatnou kapitolou je kvalita nechtov po tom, čo si odstránite gélové nechty. Vtedy sú vaše vlastné nechty natoľko tenké, krehké a zničené, že namiesto toho, aby ste im dopriali čas a priestor na regeneráciu, radšej opätovne navštívite salón a necháte si spraviť ďalšie. A tým trápenie vašich vlastných nechtov len a len prehlbujete. Pozor si dajte aj na zádery, pretože práve cez ne si môžete do tela veľmi ľahko zaniesť nechcené baktérie.

ako sa starať o nechty

Zdroj: Shutterstock®

Ako vyzerajú zdravé nechty?

To, že vaše nechty sú zdravé a vy ste jednou z tých šťastnejších, spoznáte tak, že majú bledoružovú farbu, na koncoch bielu a sú silné, hladké a pevné už napohľad. Známkou kvalitných nechtov je aj ich okolie – koža musí byť neporušená, dobre doliehajúca a bez záderov. Zdravý necht s dostatkom bielkoviny (keratínu) narastie približne o jeden milimeter za týždeň. Ženy, ktorým sa často lámu a strapkajú nechty, majú tendenciu neustále si ich zastrihávať alebo pilníkovať. Nie je to však úplne šťastná voľba, obzvlášť, ak je jediná. Častokrát totiž práve týmito úkonmi lámavosť nechtov podporujete.

Prečítaj si: Esenciálne oleje do kúpeľa: Voňajú, no pozor, vedia aj uškodiť! ​

nechty a zdravie

Zdroj: Shutterstock®

Pri problémových nechtoch je žiadúce vylúčiť z jedálnička tanín, ktorý sa nachádza v silných čajoch, pretože bráni vstrebávaniu železa a práve železo vaše nechty pre svoje zdravie potrebujú ako soľ. Dokonca vápnik, o ktorom sa dlho hovorilo ako o najdôležitejšej látke pre zdravie nechtov, nemá na ich kvalitu takmer žiadny vplyv, respektíve len minimálny. Ak sú vaše nechty síce pevné, ale trápi vás ich žltastý nádych, môže to byť odrazom fajčenia alebo používania lakov na nechty bez podkladovej vrstvy. Ak však nefajčíte a príčinu žltých nechtov nevidíte ani v ich lakovaní, pokojne môže ísť o infekciu s plesňovým základom či o iný zdravotný problém, ktorý treba rozhodne riešiť.

ako mať pekné nechty

Zdroj: Shutterstock®

Tipy, ktoré si osvojte na ceste za krajšími nechtami:

  • posilnite príjem železa (napríklad z červeného mäsa, rýb alebo hydiny)
  • posilnite príjem zinku a selénu (napríklad z morských plodov, vajec, pivovarských kvasníc či strukovín)
  • posilnite príjem vitamínu A, B a C (citrusy a ovocie všeobecne)

Zároveň nezabúdajte na kvalitný krém na ruky a nechty. Ak aj nemáte dostatok času a priestoru dopriať svojim nechtom špeciálnu starostlivosť, aspoň raz do týždňa si ich ponorte do misky s vlažným olivovým olejom a každý večer, pred spaním, si ruky poriadne nakrémujte výživným a hydratačným krémom. Kvalitu vašich nechtov dokáže výrazne zvýšiť aj ich pravidelný kúpeľ v odvare z dubovej kôry. V prípade, že ste už dali šancu všetkým možným aj nemožným radám na podporu zdravia vašich nechtov, no bez uspokojivého výsledku, prichádza na rad návšteva dermatológa. Pretože vedzte, že oveľa lepšou voľbou, než prekrývať problém gélovými nechtami, ktoré tento problém ešte prehlbujú, je riešiť ho do hĺbky. A samozrejme, nájdenie príčiny je prvým krokom k úspechu.

 

Zaujme ťa: Hayova diéta: Naozaj ti dopomôže k štíhlej postave?!

7 komentárov
Libuše Šumná

Libuše Šumná

14.11.2018 16:30

obrázek nemocných nehtů je hrozivý

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

17.11.2018 01:46

Vždy som mala nechty tenké a ohybné, smiala som sa, že ich mám ako z papiera. Napriek tomu, že som bola v detstve zdravá a so sestrami sme sa stravovali rovnako, ony mali nechty pevné, ja nie. Zrejme mi to bolo dané do vienka. Už som si na to zvykla, že sa mi ľahko zlomia. No pred časom som si v lekárni kúpila doplnky výživy proti vypadávaniu vlasov a prvé, čo sa mi zlepšilo, bola kvalita nechtov. Po dlhom čase chodím bez záderov... Je to super :)

Vaše meno:

Alžbeta Stanková

Alžbeta Stanková

20.11.2018 11:25

aj ja mám problém- ale nie takýto- musím zistiť z čoho

Vaše meno:

Ľuba Reháková

Ľuba Reháková

02.12.2018 17:18

No starostlivosť o nechty - to je celá veda na každý deň ...

Vaše meno:

Anton Marek

Anton Marek

10.12.2018 13:03

Zaujímavé. Starostlivosť sa určite vyplatí.

Vaše meno:

Júlia Filová

Júlia Filová

08.01.2019 06:49

Môj recept je nepoužívať laky. Nechty mám pekné a zdravé, akonáhle si na nich dám lak, začnu sa štiepať a robia sa mi ryhy.

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

10.01.2019 22:13

Ja mám tiež problém no zdravotný nedajú sa nechty vyliečiť ale ako sa len dá snažím sa ich liečiť

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE