Jedy v kozmetike: Nebezpečné zložky, kvôli ktorým sa oplatí študovať zloženie

V poslednej dobe sa všetci zaujímame o zložky v kozmetike, ktorú každý deň používame. Kým v minulosti nám bolo v podstate „jedno,“ čo sme na svoju pleť aplikovali, dnes študujeme aj tie najmenšie písmena, ktoré sú na obale uvedené. No dobre, možno nám nebolo jedno, čo na seba aplikujeme, no popravde, máloktoré z nás sa vyznali vo všetkých obsiahnutých zložkách. Dnes sa čoraz viac prihliada na zloženie všetkých produktov. Odborníci dokonca pred niektorými zložkami varujú, pretože môžu spôsobiť viac škody než úžitku.

Áno, všetky chceme mať krásnu pleť, dokonalé vlasy i pevné nechty, ale to dosiahneme len správnymi prípravkami so správnymi zložkami. Ktorej kozmetike, respektíve ktorým zložkám sa radšej vyhýbať?

parabeny v kozmetike

Zdroj: Shutterstock®

Parabeny (methylparaben, propylparaben, butylparaben, ethylparaben)

V kozmetických výrobkoch sa najčastejšie vyskytujú parabeny, ktoré sú akýmisi konzervačnými látkami. Dokonca mnohí uvádzajú, že ide o ideálne konzervačné látky, ktoré sa nachádzajú v liekoch, výrobkoch bežného používania i v bytovej chémii. V kozmetickom priemysle sa využívajú predovšetkým na konzerváciu šampónov, sprchových gélov, telových krémov, dezodorantov a antiperspirantov a pod. Prečo sú však nebezpečné, keď sa v kozmetike využívajú už viac ako 80 rokov? Predovšetkým preto, lebo majú podobné alebo rovnaké vlastnosti a chovanie ako ženský hormón estrogén. To znamená, že môžu narušiť hormonálnu rovnováhu a endokrinné procesy v tele. Parabeny sa čoraz viac začínajú spájať so zvýšeným rizikom rakoviny prsníka, so zníženým množstvo spermií, ale aj so skorším nástupom puberty u chlapcov i dievčat.

čo spôsobujú silikóny v kozmetike

Zdroj: Shutterstock®

Silikóny (koncovky -thicone, -icone, -siloxane, -silane, či –thiconol)

Medzi ďalšie škodlivé ingrediencie v kozmetike môžeme zaradiť silikóny. V podstate ide o syntetické lipidy vytvorené na báze ropy, ktoré sa v prírode nerozkladajú. V kozmetike sú obľúbené, pretože vyhladzujú pokožku aj vlasy, na ktorých vytvárajú ťažko priepustný film, pod ktorým pokožka ani vlasy nedokážu dýchať. Dokonca sa častokrát hovorí aj o závislosti na silikónoch, v dôsledku čoho dochádza k rapídnemu zhoršeniu stavu pokožky. Treba si tiež uvedomiť, že vlasy obalené silikónmi je ťažké nafarbiť. Buď sa na vlasoch môžu vytvoriť fľaky alebo farba nemusí vôbec chytiť. Postupom času sa vlasy môžu stať krehkými, môžu sa lámať, tvoriť lupiny a pod.

čo sú ftaláty

Zdroj: Shutterstock®

Ftaláty (DEP, DEHP, DBP, BBP a DIBP)

Síce sú v Európskej únii zakázané, no v niektorých produktoch dovážaných zo zahraničia môžu byť obsiahnuté. Ftaláty sú v podstate chemikálie, ktoré sa využívajú pri výrobe plastov (vďaka ním sa ľahšie ohýbajú), no nachádzajú sa aj v rúžoch, lakoch na nechty, šampónoch, sprchových géloch i v parfumoch. V kozmetickom priemysle sa využívajú predovšetkým kvôli tomu, že dokážu udržať farbu a vôňu produktov. A čo spôsobujú v ľudskom tele? Predpokladá sa, že ftaláty negatívne ovplyvňujú hormonálny systém – môžu spôsobiť problémy s plodnosťou, oneskoriť vývoj jedinca či dokonca prispieť k obezite.

Zaujme ťa: Oplatí sa vyskúšať kúpeľ z ovsených vločiek? Zisti, čo ponúka!

10 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

04.02.2021 06:07

Už len z tohto hľadiska sa určite oplatí študovať zloženie.

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

04.02.2021 08:09

Treba študovať zloženie hádam aspoň prírodná je v poriadku

Vaše meno:

Jana Havranová

Jana Havranová

04.02.2021 12:55

,,The dose makes the poison - dávka/množstvo robí jed". Kozmetika podlieha reguláciám, ktoré určujú limity použitia konkrétnych zložiek v kozmetike. Netreba sa automaticky báť. Ak to mám zjednodušiť, aj voda je chémia, vieme ju jednoducho označiť chemickým vzorcom a aj voda nám môže uškodiť, ak jej vypijeme príliš veľa (nápor na obličky až opuch mozgu a bezvedomie). Napriek týmto skutočnostiam o nej nehovoríme, že je škodlivá. Koľkokrát si viac uškodíme domácimi maskami na tvár než hotovým výrobkom z obchodu. (napr. priamou aplikáciou citrónu, ktorým si vieme sakramensky podráždiť pokožku a narušiť kožnú bariéru). Bez konzervantov v kozmetike by nám v kelímkoch mohli vyrásť krásne plesne a so záručnou dobou 2 rokov by sme sa mohli rozlúčiť. Ak trpíte veľmi suchou pokožkou, silikóny môžu byť jednou zo záchran (okluzívna vrstva zamedzuje transepidermálnej strate vody). Zaradila by som teda tieto zložky medzi kontroverzné, nie automaticky medzi nebezpečné.

Vaše meno:

Gabriela Ivančíková

Gabriela Ivančíková

04.02.2021 13:52

Veľmi poučný článok.

Vaše meno:

Katarína Šmidová

Katarína Šmidová

04.02.2021 14:18

Nikdy som nepozerala na zloženie kozmetiky, ale po prečítaní článku to určite zmením. Najlepšie prejsť na prírodnú.

Vaše meno:

Marika Michálková

Marika Michálková

04.02.2021 14:32

Zaujímavé informácie

Vaše meno:

Soňa Kollárová

Soňa Kollárová

04.02.2021 17:46

Ja si zloženia v kozmetike všímam už niečo cez 2 roky. A nadobudla som už nejaký prehľad a skúsenosti v tejto oblasti. :)
Ja sa riadim hlavne podľa zloženia.

Vaše meno:

Zuzana Václaviková

Zuzana Václaviková

05.02.2021 00:51

Pred časom som čítala o vplyve konzumácie kuracieho mäsa na skorší nástup puberty u chlapcov i dievčat. No tá tu bola vždy. Dostávajú sa všetky tieto zložky do vody, tam je háčik.

Vaše meno:

Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

05.02.2021 19:36

Dakujem za zaujímavý článok.. Odteraz budem čítať zloženie už aj na kozmetike .

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

07.02.2021 05:52

Preto radšej preferujem skôr prírodné produkty :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE