V poslednej dobe sa všetci zaujímame o zložky v kozmetike, ktorú každý deň používame. Kým v minulosti nám bolo v podstate „jedno,“ čo sme na svoju pleť aplikovali, dnes študujeme aj tie najmenšie písmena, ktoré sú na obale uvedené. No dobre, možno nám nebolo jedno, čo na seba aplikujeme, no popravde, máloktoré z nás sa vyznali vo všetkých obsiahnutých zložkách. Dnes sa čoraz viac prihliada na zloženie všetkých produktov. Odborníci dokonca pred niektorými zložkami varujú, pretože môžu spôsobiť viac škody než úžitku.
Áno, všetky chceme mať krásnu pleť, dokonalé vlasy i pevné nechty, ale to dosiahneme len správnymi prípravkami so správnymi zložkami. Ktorej kozmetike, respektíve ktorým zložkám sa radšej vyhýbať?
Parabeny (methylparaben, propylparaben, butylparaben, ethylparaben)
V kozmetických výrobkoch sa najčastejšie vyskytujú parabeny, ktoré sú akýmisi konzervačnými látkami. Dokonca mnohí uvádzajú, že ide o ideálne konzervačné látky, ktoré sa nachádzajú v liekoch, výrobkoch bežného používania i v bytovej chémii. V kozmetickom priemysle sa využívajú predovšetkým na konzerváciu šampónov, sprchových gélov, telových krémov, dezodorantov a antiperspirantov a pod. Prečo sú však nebezpečné, keď sa v kozmetike využívajú už viac ako 80 rokov? Predovšetkým preto, lebo majú podobné alebo rovnaké vlastnosti a chovanie ako ženský hormón estrogén. To znamená, že môžu narušiť hormonálnu rovnováhu a endokrinné procesy v tele. Parabeny sa čoraz viac začínajú spájať so zvýšeným rizikom rakoviny prsníka, so zníženým množstvo spermií, ale aj so skorším nástupom puberty u chlapcov i dievčat.
Silikóny (koncovky -thicone, -icone, -siloxane, -silane, či –thiconol)
Medzi ďalšie škodlivé ingrediencie v kozmetike môžeme zaradiť silikóny. V podstate ide o syntetické lipidy vytvorené na báze ropy, ktoré sa v prírode nerozkladajú. V kozmetike sú obľúbené, pretože vyhladzujú pokožku aj vlasy, na ktorých vytvárajú ťažko priepustný film, pod ktorým pokožka ani vlasy nedokážu dýchať. Dokonca sa častokrát hovorí aj o závislosti na silikónoch, v dôsledku čoho dochádza k rapídnemu zhoršeniu stavu pokožky. Treba si tiež uvedomiť, že vlasy obalené silikónmi je ťažké nafarbiť. Buď sa na vlasoch môžu vytvoriť fľaky alebo farba nemusí vôbec chytiť. Postupom času sa vlasy môžu stať krehkými, môžu sa lámať, tvoriť lupiny a pod.
Ftaláty (DEP, DEHP, DBP, BBP a DIBP)
Síce sú v Európskej únii zakázané, no v niektorých produktoch dovážaných zo zahraničia môžu byť obsiahnuté. Ftaláty sú v podstate chemikálie, ktoré sa využívajú pri výrobe plastov (vďaka ním sa ľahšie ohýbajú), no nachádzajú sa aj v rúžoch, lakoch na nechty, šampónoch, sprchových géloch i v parfumoch. V kozmetickom priemysle sa využívajú predovšetkým kvôli tomu, že dokážu udržať farbu a vôňu produktov. A čo spôsobujú v ľudskom tele? Predpokladá sa, že ftaláty negatívne ovplyvňujú hormonálny systém – môžu spôsobiť problémy s plodnosťou, oneskoriť vývoj jedinca či dokonca prispieť k obezite.
Zaujme ťa: Oplatí sa vyskúšať kúpeľ z ovsených vločiek? Zisti, čo ponúka!