Jazmín je rod rastlín z čeľade olivovité, ktorý zahŕňa cez dve stovky rozličných druhov. Jazmíny sú vo všeobecnosti opadavé alebo stálezelené kríky, ktoré sú šplhavé, alebo vzpriamené. Charakteristické sú hlavne krásnymi voňavými kvetmi, ktoré sú zvyčajne biele alebo žltkasté, výnimočne však aj purpurové. Jazmínom si môžeme skrášliť svoj príbytok, no pokojne si tiež môžeme dopriať šálku jazmínového čaju, ktorý má upokojujúce účinky a pomáha tlmiť menštruačné bolesti. Ak ste však ešte neskúšali jazmínový olej, určite to napravte. Dokáže totiž skvelo pomôcť viacerým typom pleti. Aké sú jeho účinky a ako ho používať?
Ako sa vyrába jazmínový olej?
Pod pojmom jazmínový olej sa môžu skrývať v podstate dva druhy rozličných olejov. Ako prvé sa pozrieme na pleťový a telový jazmínový olej, ktorý je bežne využívaný na ošetrenie pokožky. Spravidla je vyrábaný maceráciou jazmínových kvetov v rastlinnom oleji, prípadne kombináciou rastlinného oleja a jazmínového esenciálneho oleja, čiže priamo výťažku z rastliny.
Spoznajte účinky jazmínového oleja
Pleťový jazmínový olej má na pokožku vskutku blahodarný vplyv. Má hlavne skvelé hydratačné, zvláčňujúce, revitalizačné, tonizačné aj regeneračné účinky.
Pokožku vyživí, podporí jej hebkosť a elasticitu, zmysly zase opantá nádhernou vôňou. Jazmínový olej si najviac zamiluje najmä suchá, podráždená či príliš citlivá pleť. Pleť upokojuje, obzvlášť pomáha pri začervenaní pokožky alebo pocitoch svrbenia. Je však vhodný pre všetky typy pleti, rovnako tak aj pre zrelú pleť. Pôsobí však aj dezinfekčne, vďaka čomu býva neraz nápomocný aj pri problematickej pokožke, napríklad postihnutej ekzémom. Mdlú pleť zase pomáha rozjasniť.
Odporúčame: Čo dokáže goji olej? Olej z kustovnice prináša zdravie i krásu!
Ako vyrobiť jazmínový olej doma?
Jazmínový olej na ošetrenie pleti či pokožky tela si môžeme pripraviť i doma. Výroba macerátu nie je vôbec náročná. Macerát je v postate výluh z rôznych častí rastlín, získava sa lúhovaním rastliny za studena, a to vo vode, alkohole či oleji. Na prípravu vlastného jazmínového oleja tak budeme potrebovať jazmín a olej. Voľte kvalitný a za studený lisovaný rastlinný olej, napríklad olivový, mandľový, sezamový alebo akýkoľvek iný, ak s ním máte napríklad dobré skúsenosti, alebo ho máte doma poruke. Okrem toho bude, samozrejme, potrebný jazmín, buď čerstvé jazmínové kvety (podľa potreby 2 – 3 hrste) alebo sušený jazmín (cca 200 g), ktorý sa dá nájsť aj na internete či v lekárňach.
Následne nám už postačí len vhodná sklenená nádobka s dobrým uzáverom. Tú naplníme kvetmi, ktoré dôkladne zalejeme olejom. Nádobu uzavrieme, pretrepeme a odložíme na svetlé miesto. Macerovať necháme aspoň tri týždne. Nádobku môžeme z času na čas pretrepať. Následne olej scedíme, odstránime všetky pevné čiastočky a hotový jazmínový olej uskladníme v čistej nádobke. Jazmínový olej je vhodné nanášať na navlhčenú pleť či pokožku tela a jemne ho vmasírovať krúživými pohybmi. Vďaka tomu sa olej rýchlo vstrebe a nezanechá na pokožke nepríjemný mastný film.
Vyskúšajte aj jazmínový esenciálny olej
Pod pojmom jazmínový olej sa môže ukrývať nielen olej v tradičnom zmysle slova, teda olej na ošetrenie pokožky, ale aj esenciálny olej, ktorý sme už taktiež spomínali vyššie. Esenciálne alebo éterické oleje sú prchavé kvapaliny rastlinného pôvodu, získané zvyčajne lisovaním či destiláciou. V závislosti od konkrétnej rastliny, z ktorej sú získané, majú svoju charakteristickú vôňu. Predávané sú v malých hnedých fľaštičkách a využívajú sa po kvapkách, napríklad do aromalampy, difuzéra, kozmetiky, kúpeľa, na inhaláciu a podobne. Jazmínový esenciálny olej má podmanivú kvetinovú vôňu, ktorá upokojuje nervový systém, potláča nervozitu, napätie a pocity úzkosti.
Jazmín pôsobí antidepresívne, relaxačne, uvoľňujúco, ale aj mierne afrodiziakálne. Vôňa oleja napomáha zlepšiť náladu, taktiež znižuje príznaky nespavosti. Okrem toho má aj antiseptické a analgetické účinky, je osožný pri bolestiach hlavy. Využívať je ho možné rôznymi spôsobmi. Dopriať si môžete napríklad upokojujúci a relaxačný kúpeľ, ktorý vo večerných hodinách tiež podporí dobrý spánok. Zmiešajte 2 až 4 kvapky oleja s jednou lyžičkou teplého mlieka a zmes pridajte do vane s vodou. Alebo pridajte 3 kvapky do difuzéra a vytvorte si v miestnosti uvoľňujúcu atmosféru. Esenciálny olej z jazmínu je tiež možné po kvapkách pridávať do obľúbenej kozmetiky.
Pozri aj: Na opar na perách, migrény aj zápaly: Poznáš túto voňavú silicu?