Počas jari to všade v prírode kvitne, rozvoniava a naplno sa prebúdza zo zimného spánku. A možno i vo vašej záhrade alebo nie? Jar je v plnom prúde a ak ste si okolie domu ešte nestihli trochu skrášliť a zútulniť, je určite ten správny čas. Slnečnejšie dni sú predsa ideálne nielen na výlety, ale aj prácu v záhrade.
Ak ste na drobnejšie rastlinky a máte menej priestoru, určite sa oplatí vyrobiť si peknú skalku a vysadiť do nej nejaké skalničky. Ak vám vašu záhradu trochu kazí starší plot či stará stena domu, tento problém zase ľahko vyriešia popínavé rastliny, zelené alebo kvitnúce. Alebo ich môžete nechať liezť po záhradnom altánku.
Skvelou voľbou sú však aj rozličné okrasné kvitnúce dreviny a kríčky, ktoré každú záhradu premenia na hotový raj. Možno si nejaké vyberiete vďaka našim tipom.
Pozri aj: Máš ich doma dosť? Tu je 5 dôvodov, prečo pestovať izbové rastliny
Hortenzia
Hortenzie (latinsky Hydrangea) asi veľmi predstavovať nemusíme. Ide pravdepodobne o jedny z najobľúbenejších a najčastejšie pestovaných kvitnúcich kríčkov v našich záhradách. Môžete ich vidieť na fotografiách vyššie.
Hortenzie sú charakteristické najmä nádhernými veľkými guľovitými alebo kužeľovitými súkvetiami, ktoré sú zložené z pomerne veľkých kvietkov v bielej farbe či v rôznych odtieňoch modrej, ružovej, žltej, zelenkastej aj fialovej. Tieto kríky dorastajú v závislosti od konkrétneho kultivaru do výšky 0,5 až 3 m. Kvitnú počas neskorej jari a v lete a obľubujú polotieň.
Pozri aj: Starostlivosť o izbové rastliny počas jari: Čo potrebujú po zime?
Kalmia
Vašu záhradku pomôže skrášliť aj kalmia (na fotografiách vyššie). Konkrétne môžeme spomenúť druh kalmia širokolistá (Kalmia latifolia). Ide o stálezelený kvitnúci mrazuvzdorný ker, ktorý je charakteristický širokými kopijovitými listami a veľkými súkvetiami, ktoré hýria hlavne odtieňmi ružovej a červenej.
Kvety sú kráse voňavé a objavujú sa spravidla od júna. Výhodou kalmie je, že je nenáročná na pestovanie, je totiž pomerne odolná a prispôsobivá. Vysadiť ju môžete na slnečné stanovište aj do polotieňa. Výšku v dospelosti má okolo 1,5 metra, niektoré kultivary môžu byť vyššie. Tento ker však rastie pomalšie.
Dulovec
Medzi veľmi pekné okrasné dreviny, ktoré sa razom stanú dominantou každej záhrady, môžeme zaradiť aj dulovec, napríklad druh dulovec japonský (Chaenomeles japonica). Tento ker je počas jari priam posiaty výraznými kvetmi v sýtych farbách, najmä v odtieňoch červenej, oranžovej alebo ružovej, čo môžete vidieť na fotografiách vyššie.
Dulovec dorastá do výšky okolo 1,5 metra, je opadavý a odolný voči mrazu až do teploty -26 °C. I tento ker je nenáročný na pestovanie, veľmi mu vyhovujú hlavne slnečné miesta.
Pozri aj: Originálne a jedinečné kvetináče: Vyrob si ich jednoducho sama!
Tamariška
Na fotografiách vyššie môžeme vidieť tamarišku, latinsky Tamarix. Do záhrady možno vysadiť rôzne druhy, napríklad aj tamarišku štvortyčinkovú či malokvetú. Ide o vzdušný ker s tenkými prehnutými konármi, ktoré sú počas kvitnutia posiate iba drobnými ružovkastými kvietkami.
Tamariška predstavuje pomerne rozsiahly ker, na ktorý by ste si v záhrade mali nájsť dostatok miesta. Nie je mohutná, skôr vzdušná a často sa rozťahuje až do šírky 3 metrov. Pri jej výsadbe teda myslite na to, že okolo seba potrebuje dostatok priestoru. Tento ker rastie pomerne rýchlo a obľubuje dostatok slnka.
Abélia
V zozname krásnych okrasných drevín rozhodne nemôže chýbať ani abélia. Konkrétne môžeme spomenúť druh abélia veľkokvetá (latinsky Abelia grandiflora), ktorý môžete vidieť na obrázkoch vyššie. Tento krík dosahuje v dospelosti výšku okolo 1,5 až 2 metre.
Je čiastočne stálezelený, mrazuvzdorný a hlavne bohato a krásne kvitne počas neskorej jari a v lete. Zvončekové kvety mávajú bielu, ružovú, oranžovú alebo až fialkovú farbu, listy sú lesklé a sýto zelené. Krík je vhodné vysadiť na slnečné stanovište, prípadne do polotieňa.
Zdroj: Depositphotos
Magnólia
A zabudnúť nemôžeme ani na magnólie. Najviac pestovaným druhom je magnólia Soulangova, ďalej poznáme magnóliu ľaliokvetú, magnóliu hviezdokvetú či magnólia holú. Magnólie sú charakteristické svojimi krásnymi veľkými ružovkastými alebo bielymi kvetmi, ktoré sa objavujú v jarnom období. Tento kvitnúci strom je nenáročný, obľubuje slnečné stanovište. Dnes sú dostupné i trpasličie kultivary.
Tipy na ďalšie okrasné dreviny:
- kéria japonská (Kerria japonica)
- kalina obyčajná (Viburnum opulus)
- trojpuk štíhly (Deutzia gracilis)
- drieň japonský (Cornus kousa)
- vajgela kvetnatá (Weigela florida)
- ibištek sýrsky (Hibiscus syriacus)
- tavoľa kalinolistá (Physocarpus opulifolius)
- budleja Dávidova (Buddleja davidii)
-
evódia hupehenská (Tetradium daniellii)
-
judášovec strukový (Cercis Siliquastrum)
-
višňa žľaznatá (Prunus glandulosa)
-
azalka indická (Rhododendron simsii)
Aktualizovaný článok: 18.5.2023