14 potravín, ktoré vám pridajú na veku

Asi pre vás nie je žiadnou novinkou, že keď sa prebudíte po preflámovanej noci, máte pocit, že celé vaše fyzické telo poriadne zostarlo. Na vine nie je len alkohol, ale tiež kombinácia všetkých ďalších faktorov, ako málo spánku, zadymený priestor, ale tiež ťažšie jedlá, ktoré v osudnú noc ochutnáte smiley

 

 

Podobne môžete dopadnúť nielen po temperamentnom večierku, ale tiež po grilovačke, oslave, pikniku, či večernom „zobkaní“ pi pozeraní telky... Jedlo má totiž moc dodať nám energiu a posilniť zdravie, ale taktiež nás o životnú silu obrať a ešte nám aj negentlemansky pridať na veku.

 

Odporúčame prečítať:  Horúce jesenné nápoje

Niektoré potraviny majú rýchly, našťastie krátkodobý účinok a vyváženou stravou také to „nočné zostarnutie“ raz dva zaženiete do kúta. Existujú však aj potraviny, ktoré vám starnutie urýchľujú nenápadne, postupne a hlavne natrvalo. Tak čoho sa pri tvorbe svojho jedálnička radšej vyhýbať? 

nezdravé jedlo

Zdroj: Shutterstock®

Vo všeobecnosti sú to všetky nezdravé, respektíve menej zdravé potraviny. Niektorých sa nemusíte vzdať nadobro, ale mali by ste aspoň znížiť ich konzumáciu.

 

Odporúčame prečítať:  Sladkosti - z ktorých najviac priberáme

 

Sladkosti – priveľa cukru môže v našom tele naštartovať proces tzv. glykácie. Keď budete jesť viac cukru, ako váš organizmus stihne spracovať, okrem toho, že sa priberania nezbavíte, uškodíte aj svojej pleti, pretože môže dôjsť k poškodeniu kolagénu, čím pokožka stráca na pevnosti a pružnosti. Okrem toho sladkosti kazia aj zuby a umelý chrup vám na pocite mladosti veru nepridá.

sladkosti

Zdroj: Shutterstock®

Tvrdý alkohol - iste viete, že alkohol pôsobí na pečeň. Tá má v našom tele funkciu akéhosi filtra, ktorý zachytáva toxíny a škodlivé látky. Ak je pečeň poškodená, škodliviny v tele sa ľahšie hromadia, a na povrch môžu začať vyrážať aj v podobe zhoršenej kvality pleti, vlasov, či nechtov.

 

Slané pochúťky – soľ viaže vodu a tiež zvyšuje riziko priberania. Priveľa soli nerobí dobre ani našim cievam, zvyšuje riziko kardiovaskulárnych chorôb. Taktiež sa dostáva do konfliktu s obličkami, čo sa môže prejaviť aj opuchmi pod očami.

 

Odporúčame prečítať: Montignacova diéta

Biele víno - kyseliny v bielom víne nepôsobia veľmi blahodárne na zubnú sklovinu. Pitie tohto typu vína vo väčšom množstve sa preto skôr, či neskôr môže prejaviť aj na kráse vášho úsmevu. Po vypití bieleho vínka sú vaše zuby náchylnejšie na škvrny od kávy, či čaju... Taktiež sa radšej zrieknite zubnej kefky, ktorá by vaše zuby ešte viac rozcitlivela.

 

Grilované mäso – je lahôdkou, avšak spálené kúsky na ňom nám neprospievajú. Môžu dokonca spôsobiť štiepenie kolagénu v pokožke, zuhoľnatené kúsky preto radšej z mäsa dôkladne odstráňte.

 

Odporúčame prečítať:  Menu s morským nádychom

víno

Zdroj: Shutterstock®

Údené mäso – typu slanina, klobáska, salámka... Mnohé z nich obsahujú látky (ako napríklad siričitany, či konzervačné látky), ktoré môžu vyvolať v pokožke zápaly. Takýto typ mäsa obsahuje tiež veľa soli, ktorá ako sme spomínali tiež nie je k našej kráse šetrná.

 

Odporúčame prečítať:  Na grilovačke nemôže chýbať chutný dresing

 

Korenené jedlá – ak sú naše chuťové bunky rozmaznané, je dosť možné, že si vyžadujú stále viac korenín. Nie všetky sú však vhodné. Pikantné jedlá môžu spôsobovať ochorenie pokožky známe aj ako rosacea. Ide o červené fľaky, respektíve začervenanie spôsobené rozšírenými cievkami. 

červené mäso

Zdroj: Shutterstock®

Červené mäsa – nepatrí práve k tým najdiétnejším. A podobne ako údené mäsko, aj ono pri väčšej konzumácii zaváňa rizikom zvýšenej váhy. A s tým ide ruka v ruke aj nezdravá pleť.

 

Odporúčame prečítať: Mýty o vegetariánstve

 

Energetické nápoje – sľubujú vám veľa energie, ale majú tiež neblahý účinok na chrup. Ich časté pitie ničí zubnú sklovinu, kyslosť spôsobuje tiež náchylnosť na vznik škvŕn. Môžete to zmierniť popíjaním cez slamku, ale radšej v menšom.

 

Citrusy – keďže sú kyslé, až prekyslé tiež nám môžu ohrozovať sklovinu. Platí pravidlo, že tesne po konzumácii citrusov, alebo vypití citrónových štiav, by ste nemali zuby vystavovať umývaniu zubnou pastou. Najväčším „škodcom“ sú samotné citróny, o čosi lepšie sú na tom pomaranče a grapefruity.  

 

Odporúčame prečítať: Recepty na chutné domáce limonády

čaj

Zdroj: Shutterstock®

Kofeín – priveľa kofeínu (nielen v nápojoch, ale aj v strave) odvodňuje telo. Nedostatok vody v organizme potom vyvoláva dehydrovanú pleť, a tá je následne náchylnejšia k starnutiu.

 

Nezdravé tuky – nielen v mäse, ale tiež v oleji, syroch a všakovakých tučných potravinách. Ničia kolagén, tak dôležitý pre pružnosť našej pleti, pokožka je vďaka nim náchylnejšia aj na poškodenie UV žiarením.

 

Odporúčame prečítať: Pre milovníčky kávy niečo nové

 

Káva a čierny čaj – okrem toho, že obsahuje kofeín, ktorý ako sme spomínali dehydruje pleť, priveľa kávy, aj čierneho čaju sa vám odrazí aj na zožltnutých zuboch. 

9 komentárov
Martina Begalova

Martina Begalova

14.10.2014 13:48

no je to známe ale je dobre si to čas od času pripomenúť a prehodnotiť jedálny lístok :)

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

14.10.2014 18:17

nadarmo sa nehovorí všetkého veľa škodí a preto treba občas prečítať takýto článok a pripomenúť si čo telu a pleti škodí

Vaše meno:

Andrea Vidová

Andrea Vidová

14.10.2014 19:32

ja si myslím nič netreba prehánať,nijaký extrém nie je dobrý a veľa závisí aj od psychiky,to je na človeku hneď vidieť.

Vaše meno:

Dominika Sedliaková

Dominika Sedliaková

17.10.2014 16:01

Super článok, nové veci som sa dozvedela :)

Vaše meno:

Karolína

Karolína

23.10.2014 09:52

Keď ja sladkosti tak milujem :-(

Vaše meno:

Martina Kavická

Martina Kavická

23.10.2014 18:27

citrusy ma prekvapili v tomto zozname

Vaše meno:

Erika Špacírová

Erika Špacírová

11.05.2015 21:48

treba vedieť papať s mierou aj takéto veci a bude to fajn :)

Vaše meno:

Monika Šomšáková

Monika Šomšáková

13.05.2015 13:43

treba sa odbre kvalôitne a zdravo stravovať inak si to naše telo odnesie

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

01.05.2020 15:11

Fuha je toho dosť :-D

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE