Asi pre vás nie je žiadnou novinkou, že keď sa prebudíte po preflámovanej noci, máte pocit, že celé vaše fyzické telo poriadne zostarlo. Na vine nie je len alkohol, ale tiež kombinácia všetkých ďalších faktorov, ako málo spánku, zadymený priestor, ale tiež ťažšie jedlá, ktoré v osudnú noc ochutnáte
Podobne môžete dopadnúť nielen po temperamentnom večierku, ale tiež po grilovačke, oslave, pikniku, či večernom „zobkaní“ pi pozeraní telky... Jedlo má totiž moc dodať nám energiu a posilniť zdravie, ale taktiež nás o životnú silu obrať a ešte nám aj negentlemansky pridať na veku.
Odporúčame prečítať: Horúce jesenné nápoje
Niektoré potraviny majú rýchly, našťastie krátkodobý účinok a vyváženou stravou také to „nočné zostarnutie“ raz dva zaženiete do kúta. Existujú však aj potraviny, ktoré vám starnutie urýchľujú nenápadne, postupne a hlavne natrvalo. Tak čoho sa pri tvorbe svojho jedálnička radšej vyhýbať?
Vo všeobecnosti sú to všetky nezdravé, respektíve menej zdravé potraviny. Niektorých sa nemusíte vzdať nadobro, ale mali by ste aspoň znížiť ich konzumáciu.
Odporúčame prečítať: Sladkosti - z ktorých najviac priberáme
Sladkosti – priveľa cukru môže v našom tele naštartovať proces tzv. glykácie. Keď budete jesť viac cukru, ako váš organizmus stihne spracovať, okrem toho, že sa priberania nezbavíte, uškodíte aj svojej pleti, pretože môže dôjsť k poškodeniu kolagénu, čím pokožka stráca na pevnosti a pružnosti. Okrem toho sladkosti kazia aj zuby a umelý chrup vám na pocite mladosti veru nepridá.
Tvrdý alkohol - iste viete, že alkohol pôsobí na pečeň. Tá má v našom tele funkciu akéhosi filtra, ktorý zachytáva toxíny a škodlivé látky. Ak je pečeň poškodená, škodliviny v tele sa ľahšie hromadia, a na povrch môžu začať vyrážať aj v podobe zhoršenej kvality pleti, vlasov, či nechtov.
Slané pochúťky – soľ viaže vodu a tiež zvyšuje riziko priberania. Priveľa soli nerobí dobre ani našim cievam, zvyšuje riziko kardiovaskulárnych chorôb. Taktiež sa dostáva do konfliktu s obličkami, čo sa môže prejaviť aj opuchmi pod očami.
Odporúčame prečítať: Montignacova diéta
Biele víno - kyseliny v bielom víne nepôsobia veľmi blahodárne na zubnú sklovinu. Pitie tohto typu vína vo väčšom množstve sa preto skôr, či neskôr môže prejaviť aj na kráse vášho úsmevu. Po vypití bieleho vínka sú vaše zuby náchylnejšie na škvrny od kávy, či čaju... Taktiež sa radšej zrieknite zubnej kefky, ktorá by vaše zuby ešte viac rozcitlivela.
Grilované mäso – je lahôdkou, avšak spálené kúsky na ňom nám neprospievajú. Môžu dokonca spôsobiť štiepenie kolagénu v pokožke, zuhoľnatené kúsky preto radšej z mäsa dôkladne odstráňte.
Odporúčame prečítať: Menu s morským nádychom
Údené mäso – typu slanina, klobáska, salámka... Mnohé z nich obsahujú látky (ako napríklad siričitany, či konzervačné látky), ktoré môžu vyvolať v pokožke zápaly. Takýto typ mäsa obsahuje tiež veľa soli, ktorá ako sme spomínali tiež nie je k našej kráse šetrná.
Odporúčame prečítať: Na grilovačke nemôže chýbať chutný dresing
Korenené jedlá – ak sú naše chuťové bunky rozmaznané, je dosť možné, že si vyžadujú stále viac korenín. Nie všetky sú však vhodné. Pikantné jedlá môžu spôsobovať ochorenie pokožky známe aj ako rosacea. Ide o červené fľaky, respektíve začervenanie spôsobené rozšírenými cievkami.
Červené mäsa – nepatrí práve k tým najdiétnejším. A podobne ako údené mäsko, aj ono pri väčšej konzumácii zaváňa rizikom zvýšenej váhy. A s tým ide ruka v ruke aj nezdravá pleť.
Odporúčame prečítať: Mýty o vegetariánstve
Energetické nápoje – sľubujú vám veľa energie, ale majú tiež neblahý účinok na chrup. Ich časté pitie ničí zubnú sklovinu, kyslosť spôsobuje tiež náchylnosť na vznik škvŕn. Môžete to zmierniť popíjaním cez slamku, ale radšej v menšom.
Citrusy – keďže sú kyslé, až prekyslé tiež nám môžu ohrozovať sklovinu. Platí pravidlo, že tesne po konzumácii citrusov, alebo vypití citrónových štiav, by ste nemali zuby vystavovať umývaniu zubnou pastou. Najväčším „škodcom“ sú samotné citróny, o čosi lepšie sú na tom pomaranče a grapefruity.
Odporúčame prečítať: Recepty na chutné domáce limonády
Kofeín – priveľa kofeínu (nielen v nápojoch, ale aj v strave) odvodňuje telo. Nedostatok vody v organizme potom vyvoláva dehydrovanú pleť, a tá je následne náchylnejšia k starnutiu.
Nezdravé tuky – nielen v mäse, ale tiež v oleji, syroch a všakovakých tučných potravinách. Ničia kolagén, tak dôležitý pre pružnosť našej pleti, pokožka je vďaka nim náchylnejšia aj na poškodenie UV žiarením.
Odporúčame prečítať: Pre milovníčky kávy niečo nové
Káva a čierny čaj – okrem toho, že obsahuje kofeín, ktorý ako sme spomínali dehydruje pleť, priveľa kávy, aj čierneho čaju sa vám odrazí aj na zožltnutých zuboch.