V súčasnosti je známych množstvo najrozličnejších olejov, ktoré je možné využívať na konzumáciu i kozmetické účely. Sú tak veľkými pomocníkmi pri starostlivosti o zdravie i krásu. Dnes vám však predstavíme olej, ktorý až tak známy a rozšírený síce nie je, no to ani zďaleka nič nemení na jeho skvelých účinkoch a vlastnostiach. Počuli ste už o takzvanom ľaničníkovom oleji? Pripravuje sa zo semien jednej kapustovitej rastliny. Môže pomôcť s mnohými problémami, akými sú napríklad suchá pleť, lámavé vlasy či vysoký cholesterol. Viac sa o tomto rastlinnom oleji dozviete v našom článku.
Poznáte ľaničník?
Ľaničník siaty, latinsky Camelina sativa, prezývaný aj divý, falošný či sibírsky ľan, je aromatická rastlina z čeľade kapustovité. Táto rastlina bola dlhú dobu zabudnutá, i keď údajne už v období Keltov bola dôležitým zdrojom oleja. Neskôr ju vytlačili iné rastliny s olejnatými semenami, napríklad i slnečnica. Dnes je táto rastlina takpovediac znovu objavená a hojne sa pestuje najmä v Ázii, a to v Číne, Malej Ázii aj na juhu Sibíri. Vyskytuje sa prevažne v miernom pásme.
Vzhľadom je podobná repke olejnej. Rastlina má tenké a asi meter vysoké stonky a k tomu drobné žlté kvietky, ktoré majú veľkosť okolo 0,5 cm. Okrem toho je ľaničník charakteristický aj semenami červenohnedej až hrdzavohnedej farby. Majú približne 2 mm a za studena sa z nich lisuje veľmi kvalitný rastlinný olej, ktorý je plný telu prospešných látok.
Odporúčame: Dvojča petržlenovej vňate: Vieš, čo je trebuľka a čo dokáže liečiť?
Aké má účinky pri konzumácii?
Ľaničníkový olej je pre naše telo veľmi prínosný, a to najmä vďaka vysokému podielu mnohých dôležitých látok. Charakteristický je obsahom cenných nenasýtených mastných kyselín. V dobrom pomere telu dopĺňa omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Bohatý je aj na vitamín E, ktorý má výrazné antioxidačné účinky. Ukrývajú sa v ňom rastlinné steroly i betakrotén. Olej zo semien ľaničníka má pozitívny vplyv na kardiovaskulárny systém človeka. Výrazne znižuje vysoký cholesterol, preto by mal byť súčasťou jedálnička každého, kto má problém s udržiavaním dobrej úrovne cholesterolu. Taktiež sa podieľa na normalizovaní hladiny krvného tlaku. Predchádza zanášaniu ciev a zlepšuje ich pevnosť a pružnosť.
Preventívne tak pôsobí proti rozvoju srdcovo-cievnych ochorení. Čo ďalšie dokáže? Okrem toho, že sa stará o naše cievy a srdce, stimuluje tiež funkciu imunitného systému. Pôsobí antioxidačne a bunky tela chráni pred škodlivými účinkami voľných radikálov. Ďalej podporuje metabolizmus tukov a zmierňuje zápaly v tele. Ľaničníkový olej je vhodný najmä do studenej kuchyne, i keď použiť ho môžete aj pri tepelnej úprave potravín pri nízkych teplotách. Ideálne je, ak si ho jednoducho pridáte do zeleninového šalátu, prípadne ním môžete dochutiť hotové omáčky či polievky. Má jemne pikantnú chuť. V prípade zdravotných ťažkostí či ako prevencia sa tiež zvyčajne užíva jedna malá lyžička ľaničníkového oleja dvakrát denne, ráno nalačno a večer pred spaním.
Prečo ho používať aj zvonka?
Ľaničníkový olej nie je určený len na konzumáciu, ale taktiež je ho možné využívať zvonka. Má blahodarný vplyv na pokožku tela. Zmäkčuje ju a podporuje jej pružnosť i regeneráciu. Pôsobí protizápalovo aj upokojujúco. Pleť rozjasňuje, dobre sa vstrebáva a nezanecháva na koži mastný film. Je vhodný pre viaceré typy pleti. V prvom rade ho ocení zrelá pleť, pretože jej pomôže bojovať proti vráskam. Rovnako si ho zamiluje suchá a podráždená pokožka. Okrem toho je vhodné jeho použitie aj na problematickú pleť. Pomáha bojovať s rozšírenými pórmi a môže zlepšiť stať pleti pri kožných ochoreniach, napríklad ekzémoch či lupienke.
Používať ho môžete podobne ako pleťový či telový krém. Ľaničníkový olej sa ďalej postará aj o vaše vlasy. Rieši problém so suchými a polámanými vlasmi, ktorým sa výrazne štiepia končeky. Tento olej vlasy vyživuje, dodáva im lesk a celkovo zlepšuje ich kvalitu. Husté a pevné vlasy napomáha zjemniť. Používať ho môžete ako iné vlasové oleje, prípadne si z neho môžete pripraviť horúci vlasový zábal. Nakoniec je možné olej používať aj pri starostlivosti o nechty. Ak vás trápia lámajúce sa nechty či suchá pokožka v ich okolí a neustále sa tvoriace zádery, siahnite po ľaničníkovom oleji.
Pozri aj: Jedinečná múka z pestreca mariánskeho – v čom má navrch oproti iným?!