Pigmentové škvrny. Poznáte tieto dve slová až priveľmi dobre? V prípade, že s nimi bojujete a neviete sa ich zbaviť, určite áno. Prečo pigmentové škvrny vznikajú a dajú sa vôbec odstrániť?
Odporúčame: Mewing – čo to je? Zisti, ako vzhľad tváre ovplyvní pozícia jazyka!
Čo sú pigmentové škvrny?
Pre tých, ktorí o pigmentových škvrnách ešte nepočuli, poďme si tieto dve slová ozrejmiť. Ide predovšetkým o estetický problém, ktorý môže trápiť nielen ženy, ale i mužov. Pigmentové škvrny, respektíve pigmentové fľaky sú charakteristické tým, že vznikajú na pokožke a môžu ich spôsobovať rôzne faktory. Na sfarbení našej pokožky sa podieľa farbivo melanín. Zvýšená produkcia melanínu sa zvykne prejavovať na pokožke v podobe tmavých, niekedy i bledých fliačikov, ktoré sú známe aj ako pigmentové škvrny.
Typov pigmentových škvŕn môže byť niekoľko a tieto typy sa rozdeľujú podľa toho, či boli získané predispozíciou, respektíve, či boli získané od narodenia alebo počas života.
Pozri aj: Liečivé masti a ich použitie – aké účinky má zinková, octanová či kalciová masť?
Akým spôsobom môžu pigmentové škvrny vlastne vzniknúť?
- Najčastejšou príčinou môže byť práve slnečné žiarenie. Zvýšená tvorba melanínu a následných škvŕn je zapríčinená práve nadmerným slnením.
- Prirodzené starnutie pokožky je ďalšou príčinou. Práve v starobe sa nám môžu pigmentové škvrny zjaviť na miestach, ktoré boli často vystavované slnečnému žiareniu.
- Dedičnosť. Pigmentové škvrny môžu byť aj dedičnou záležitosťou, ktorú však vo väčšine prípadov nevieme ovplyvniť. Najcitlivejšie sa prejavujú práve počas pubertálneho veku.
- Pigmentové škvrny sa môžu vytvoriť aj vďaka hormonálnym zmenám. Do tejto kategórie zaraďujeme tzv. tehotenské pigmentové škvrny. Zvyčajne zvyknú zmiznúť v období, keď sa hladina hormónov upokojí a obnoví. Dôležité je používať krémy, ktoré sú vhodné pre vašu pokožku.
Prevencia vzniku pigmentových škvŕn
- Vyhýbať sa slneniu medzi 10.00 – 15.00, pretože práve vtedy je slnko najsilnejšie.
- Nezanedbávajte používanie opaľovacích krémov. Pohybujte sa pri ochranných faktoroch 20 – 25.
- Dostatok vitamínu E, užívanie betakaroténu a zinku taktiež nie je na ,,škodu“.
- Nie je vhodné používať parfum na tých miestach, o ktorých viete, že sú vystavené slnečnému žiareniu.
- Dôležité je myslieť aj na pitný režim. Nie je dobré, ak pijete vodu len vtedy, keď si to žiada vaše telo. Mali by ste piť vodu pravidelne, aj keď v menších dávkach.
- Návštevy solária nie sú práve najvhodnejšie, rovnako ako fajčenie.
Pozri aj: Kvalitný olivový olej – aké kritériá by mal spĺňať?
Čo však robiť, keď pigmentové škvrny už máme?
V prvom rade, pri spozorovaní pigmentových škvŕn, je potrebné absolvovať odborné vyšetrenie, kde sa určí diagnóza a odporučí následná liečba, ktorá však môže byť u každého z nás individuálna. Veľmi dôležitým prvkom pri boji s pigmentovými škvrnami je ochrana pokožky pred UV žiarením a taktiež aj obmedzenie slnečného žiarenia na minimum.