Blahodarné účinky sauny, zvlášť v tejto hektickej dobe plnej stresu a povinností, sú nesporné. A hoci zima momentálne zrejme vrcholí, do horúceho leta je predsa len ešte veľmi ďaleko. Ideálny spôsob, ako si vyhriať telo a zregenerovať práve vďaka účinkom tepla, prináša saunovanie. Ako vhodná regenerácia po akomkoľvek športe sa opäť odporúča práve pobyt v saune. Pozitívnych účinkov má teda nespočetné množstvo. Ale pozor! Vedeli ste aj o negatívach saunovania a o tom, že sauna naozaj nie je vhodná pre každého? Že nie? Zistili sme, kedy je lepšie sa jej vyhnúť.
Pozor na rýchly pokles krvného tlaku!
Odborníci varujú pred rýchlym poklesnutím tlaku práve po saunovaní. Takisto, ak ste prechladnuté, trpíte astmou, máte horúčku, nejaké duševné ochorenie alebo srdcovo-cievnu poruchu, saunu si radšej odpustite. Hoci je saunovanie všeobecne považované za bezpečné, nezabúdajte na prípady, kedy sa treba saune rozhodne vyhnúť:
- Akútny zápal
- Úraz s poranením hlavy a zlomeniny
- Vybrané kožné ochorenia, hnisavé rany a ekzémy
- Vysoký krvný tlak
- Prekonaný infarkt myokardu
- Pľúcne ochorenie
- Epileptické záchvaty
- Ochorenia obličiek a štítnej žľazy
- Neurologické a tráviace ťažkosti
- Tehotenstvo
Odporúčame: Hroznový džús: Čo všetko v sebe ukrýva? Je to neuveriteľné!
Bez sprchy ani na krok!
Ak sa rozhodnete vstúpiť do sauny bez predchádzajúcej očisťujúcej sprchy, riskujete podráždenie pokožky parfumom či deodorantom, ktorý ste mali na pokožke. Po vstupe do sauny si na lavičku prestrite plachtu alebo osušku. Pobyt v saune by ste nemali absolvovať hladné, ale rovnako ani prejedené. Rozhodne sa pred saunovaním vyvarujte alkoholu a stratené tekutiny dopĺňajte minerálnou vodou. Do sauny nevstupujte v plavkách, ideálne je saunovanie s nahým telom zabaleným v plachte alebo osuške.
Na začiatok si vyberte lavičku, ktorá je na nižšej úrovni, pretože hore je o poznanie vyššia teplota. Najvhodnejšia poloha na saunovanie je ležmo, s podloženou hlavou alebo tiež v polosede, a to tak, aby zadok a chodidlá boli na jednej úrovni. V situácii, kedy všade dookola krúži chrípka, je ideálne dopriať si parnú alebo bylinkovú saunu s eukalyptovým či mentolovým koncentrátom. Pomôže vám to uvoľniť dýchacie cesty a prekrviť organizmus.
Pozri aj: Vedľajšie účinky zdravého stravovania. O týchto ti povie málokto!
Podstatná je pravidelnosť
Tak, ako pri cvičení, aj pre efektívne saunovanie je dôležité myslieť na pravidelnosť. Ak je to teda možné, doprajte si tento oddych dva až trikrát do týždňa, minimálne však jedenkrát. Odporúča sa takisto dopriať si saunu večer, nakoľko po nej už by mal nasledovať len spánok. Vo všeobecnosti sa odporúča stráviť v saune desať až dvadsať minút, po čom by mala nasledovať fáza rýchleho schladenia. Ako dlho ste boli v saune, toľko sa aj chlaďte. Procedúru saunovania a ochladzovania absolvujte aspoň trikrát.
Mohlo by ťa zaujať: Tehuľky pozor! Na užívanie tejto zložky by ste mali zabudnúť!