Pandémia zmenila život naozaj všetkým a zmeny pociťujú aj členovia fitnes centier. Do tých momentálne vkročiť nemôžeme, a tak sa musíme spoliehať na cvičenie doma. Ak ste sa ešte k takejto aktivite nedokopali a rozhodli ste sa začať práve teraz, ste na správnom mieste, pretože my vám poradíme ako začať. A ak už doma cvičíte, prečítajte si tento článok tiež. Možno niečo zmeníte a budete to robiť lepšie a efektívnejšie ako doposiaľ.
Vhodný priestor ako základ
Ako by mala vyzerať domáca posilňovňa? Priestor na cvičenie je základ, no veľa priestoru vám naozaj netreba. Fitnes tréneri sa zhodujú na tom, že vám dokonca postačí veľkosť podložky na cvičenie. Ak vám teraz spadol kameň zo srdca, pretože veľa priestoru doma nemáte, povieme vám ďalšiu dobrú správu.
Začiatočníci v domácom cvičení nepotrebujú ani žiadne špeciálne náčinie. Znamená to, že vám postačí podložka (prípadne koberec), pohodlné a ideálne aj funkčné oblečenie a tenisky.
Náš tip! Ak sa predsa len chystáte zainvestovať do športového náčinia, zvoľte odporové gumy na cvičenie a pár kettlebellov vhodnej hmotnosti. Ak chcete svoju výbavu na domáce cvičenie rozšíriť ešte viac, zaobstarajte si aj jednoručky. Hmotnosti kettlebellov a jednoručok by sa mali líšiť, jeden pár závažia by mal byť ľahší, druhý zasa ťažší.
Pozri aj: 3 efektívne cviky na menšie bruško: Toto vás dostane do formy
Aké cvičenie si vybrať?
Ešte predtým, ako s cvičením na vlastnú päsť začnete, tu je pár bezpečnostných pravidiel:
- Vždy sa uistite, či vo svojom bezprostrednom okolí nemáte rozbitné či nebezpečné predmety.
- Pred cvičením sa poriadne zahrejte a ponaťahujte.
- S cvičením to neprežeňte – ak ste len na začiatku, cvičte maximálne 2-krát do týždňa.
- Ak cvičíte častejšie, doprajte telu regeneráciu a necvičte minimálne 2 dni v týždni.
- Myslite aj na psychickú stránku cvičenia. Aby ste zotrvali a našli motiváciu, povedzte si, prečo to robíte a aký je váš cieľ.
Predtým, než začnete
Žiadna aktivita, ktorú nerobíme s radosťou, alebo ktorá nás nebaví, nie je efektívna a v konečnom dôsledku ju skôr či neskôr vzdáme. Aby sa to nestalo, fitnes tréneri odporúčajú ísť do cvičenia, ktoré vás bude napĺňať. Ak je to power joga, zvoľte tú. Keď je to niečo intenzívnejšie ako HIIT tréning, choďte zasa týmto smerom.
Cvičenie, ktoré si zvolíte by malo spĺňať aj ďalšie parametre. Cvičiť by ste nikdy nemali cez fyzickú bolesť (pálenie stehien pri drepoch nepočítame) a nemali by ste praktizovať náročné cviky, ktorých techniku neovládate. V tomto prípade vám odporúčame vyhľadať radu trénera, ktorý funguje aj cez internet.
Pamätajte, že i doma sa máte vždy kam posunúť. Zvyšovať môžete náročnosť cvikov, ich intenzitu a každý cvik sťaží aj spomínaná odporová guma. Jedno je však dôležité, ísť len tam, kam vás telo pustí.
Naše tipy na domáci tréning
Hádajte čo. Na úplný záver vám ako bonus prinášame 5 tipov na domáci tréning, o ktorých sme už písali na našom portáli. Stačí ak si kliknete na ten, ktorý vás zaujal najviac a potom sa už len pustite do toho. Jednoduché, však? Držíme palce!
- Cvičenie pre úplných začiatočníkov: Nepotrebuješ žiadne náčinie, len chuť cvičiť!
- Novoročný HIIT tréning, pri ktorom sa zapotíš: Začni rok 2021 zdravo a svižne!
- Cvičenie zamerané na brucho pre začiatočníkov: Obetuj 10 minút kvôli tehličkám
- 10-minútové ranné cvičenie podľa MadFit: Prekvapí ťa svojimi účinkami!
- 20-minútové celotelové kettlebell cvičenie: Spaľujúci tréning, ktorý ťa dostane do formy
Ak vás žiadny z piatich tréningov nezaujal, nezúfajte. V našej sekcii CVIČENIE je tréningov celá kopa!
Bude sa ti páčiť: Najčastejšie chyby pri vykurovaní: Nevyhadzuj peniaze do vzduchu, ale šetri!