Poznáte nový trend vo fitness svete – elektrostimuláciu svalov? V uponáhľanej Európe sa to rýchlo uchytilo. A o čom to vlastne je? Hovoríme tu o tréningu, pri ktorom sa využívajú slabé elektrické impulzy. Tie sú rovnaké, ako si vytvára telo i samo. Pri tréningu sa pritom používa špeciálny oblek. A prečo vôbec uvažovať o takejto vskutku netradičnej forme tréningu? Nuž, vďaka elektrostimulácii, respektíve takzvanému EMS tréningu je možné budovať a posilniť svalstvo, no rovnako sa zbaviť i mnohých rôznorodých zdravotných problémov. V nasledujúcom článku vám prezradíme, čo je EMS tréning, ako prebieha a akými spôsobmi ovplyvní vaše telo a zdravie.
Čo je EMS tréning?
Pod pojmom EMS tréning rozumieme tréning fungujúci na princípe elektrickej stimulácie svalov. Vyplýva to už z názvu samotnej technológie EMS, čo značí elektro-myo-stimulácia, čiže hovoríme o stimulácii svalu pomocou elektrického impulzu. Počas tejto procedúry sa pritom využíva prúd o sile miliampéra. Pre človeka to nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo. Tieto impulzy, ktoré zasahujú celé telo, síce vyvolávajú vysokú intenzitu svalovej kontrakcie, no zároveň sú jemné a človek sa počas tréningu necíti nejako nekomfortne.
Zaujímavosťou je, že táto jedinečná technológia stimulácie svalov bola primárne vyvinutá pre účely kozmického výskumu. Elektrické impulzy počas tréningu vyvolávajú 30 až 40 drobných stiahnutí svalov za jedinú sekundu, to znamená, že počas celého tréningu, ktorý trvá 20 minút, prebehne približne 36 000 stiahnutí svalstva po celom tele. EMS tréning je vhodný pre ženy aj mužov od 15 rokov. Nie je však vhodný pre pacientov so srdcovo-cievnymi, nádorovými alebo ťažkými neurologickými ochoreniami. Taktiež nie je určený pre jedincov s kardiostimulátorom či implantovaným elektronickým lekárskym prístrojom, hemofíliou a cukrovkou, pre tehotné a dojčiace ženy či osoby s horúčkou a akútnymi vírusovými alebo bakteriálnymi chorobami.
Odporúčame: Omega-6 mastné kyseliny: Kedy ich potrebujeme a kedy nám škodia?
Ako tréning prebieha?
EMS tréning trvá spravidla 20 minút a ideálne je ho absolvovať dvakrát týždenne. Počas jeho trvania má cvičiaci na sebe špeciálny oblek s elektródami. V ňom je zavedený prúd. Pod ním by mal mať cvičiaci na sebe športové oblečenie, ktoré zadržiava vodu. Prostredníctvom takéhoto vodivého prostredia sa z elektród impulz dostáva do tela. Samotný oblek s elektródami pomáha klientovi nasadiť a následne i nastaviť tréner. Následne už po zahájení tréningu tréner ukazuje klientovi konkrétne cviky a rovnako upravuje intenzitu impulzov. Cvičiaci je celý čas pod dohľadom a tréning prebieha vzhľadom k jeho potrebám.
Počas EMS treningu je zaťažované len svalstvo. Výhodou je, že nedochádza k neprirodzenému nadmernému zaťažovaniu kĺbov a šliach. Ľudské telo dostane naopak poriadnu dávku tréningu v relatívne krátkom čase. Zaháji sa spaľovanie tukov a budovanie a posilnenie svalstva. Vďaka EMS tréningu je možné formovať postavu a celkovo posilniť celé telo aj upraviť hmotnosť. Výsledky sú pritom zvyčajne viditeľné v pomerne krátkej dobe.
Prečo ho vyskúšať?
A aké sú účinky EMS tréningu na naše telo? Áno, ide v prvom rade o spôsob, ako posilniť svoje svaly a vytvarovať si postavu. Výhod, prečo vyskúšať tento druh tréningu, respektíve elektrostimuláciu svalov, je však omnoho viac. Každú ženu dozaista poteší, že EMS tréning má dobré výsledky pri boji aj prevencii celulitídy. Napomáha prekrvovať a napínať pokožku, podporovať jej elasticitu a krajší vzhľad. Ďalšou výhodou tohto tréningu je zlepšenie kondície aj odstránenie svalových dysbalancií. Cvičenie s elektrickou stimuláciou svalstva je ideálne pre jedincov s bolesťami chrbta.
Môže byť nápomocné pri problémoch s medzistavcovými platničkami. Taktiež zlepšuje držanie tela, posilňuje chrbtové svalstvo a zmierňuje bolesti. Vďaka stimulácii prostredníctvom elektrickým impulzov rovnako dochádza k aktivizácii svalstva panvového dna, čo napomáha ľahšie zadržiavať moč. EMS tréning by tak rozhodne mali vyskúšať ženy, ktoré bojujú s inkontinenciou. Rovnako vďaka nemu dochádza k zlepšeniu metabolizmu. Nakoniec môže byť EMS tréning akousi rehabilitačnou pomôckou, najmä pre osoby pri pooperačných stavoch, napríklad aj po zlomeninách a podobne.
Pozri aj: Ovocie kaki: Názvom neláka, ale chuťou a účinkami ťa očarí