Pamätáte sa ešte na časy, kedy ste pobehovali po ihrisku, skákali cez prekážky či cez gumu a užívali si bezstarostné hopkanie? Nostalgia zrejme na seba nenechá dlho čakať, keď objavíte, čo je plyometria a aké cviky označujeme za plyometrické. Na konci tohto článku pochopíte, že plyometrický tréning vedie k lepšej kondičke, ale aj ku krajšej postave.
Tréning skoku
Predtým, než dostala plyometria svoj vznešený názov, sa tomuto druhu cvičenia hovorilo jednoducho "tréning skoku". Na skákaní je totiž celá táto metóda založená. Plyometrický tréning obsahuje mnoho skokov s pomôckami či bez nich, vo väčšej či menšej intenzite, pomalšie, ale aj rýchlejšie pohyby. Podstatou je, že dostávajú zabrať svalové vlákna, ktoré pri iných druhoch pomalších, menej dynamickejších tréningov jednoducho neprecvičíte. Výsledkom je prirodzený rozvoj svalstva, samozrejme aj kondície a ako už bolo spomenuté vyššie, aj lepší výzor.
Vyskúšaj: Správne čistenie zubov s telefónom v ruke? Takto získaš zdravý chrup!
Dokonalé vybúrenie
Plyometria je tým pravým cvičením pre vás aj vtedy, ak občas potrebujete vyventilovať vnútorné napätie, inak povedané, ak vás niekto vytočí do nepríčetna. Plyometrické cviky sú totiž zároveň aj doslova výbušným tréningom. Všetky cviky sú založené na dynamike, rýchlosti, sile, ale v neposlednom rade aj na správnej technike. Na tú nikdy nezabúdajte a ak ju ešte nemáte, radšej začínajte s jednoduchšími, klasickými skokmi pod dohľadom skúseného trénera.
Plyometrické cviky
Ktoré cviky možno považovať za plyometrické? V podstate sa sem zaraďujú všetky druhy skokov. Patria sem skoky na debnu, klasické skoky, skoky s nohami znožmo, skoky s nohami roznožmo, skoky cez prekážky, výskoky z podrepu, skoky s upažením rúk (jumping jacks) a tak ďalej. Plyometrické zostavy nájdete aj na Youtube, pričom sa medzi jednotlivými tréningami odporúča oddychovať aspoň 48 hodín, aby sa svaly mali čas regenerovať. Na cvičenie zvoľte vhodnú a pevnú obuv, pite veľa tekutín a pred tréningom aj po ňom si nezabudnite dať strečing.