Ako si uskladniť bylinky pred zimou?

Pre milovníkov byliniek  je obdobie medzi jarou a jeseňou doslova rajom, kedy môžu naplno čerpať z darov prírody.

 

Problém nastáva, keď sa bylinky vplyvom počasia a ukončením svojej prirodzenej vegetácie vytratia z hrantíkov a záhonov.

 

 

Vnútri v byte sa im na parapetnej  doske, samozrejme,  prestáva dariť tak ako v ich prirodzenom prostredí. Aby sme si mohli predĺžiť čas, v rámci ktorého je možné využiť bylinky, môžeme tak urobiť jednoducho a hneď niekoľkými spôsobmi – sušením byliniek, mrazením byliniek, výrobou bylinkových mastičiek, tinktúr, bylinkového oleja, soli aj medu. 

 

 

Odporúčame prečítať: Aké potraviny sú vhodné na zmrazenie

bylinky druhy

Zdroj: Shutterstock®

Najjednoduchší a tiež najmenej energeticky náročný spôsob je sušenie. Sušenie byliniek je spôsob uchovávania, ktorý je každému dostupný a je najlacnejší. Na sušenie byliniek sa odporúčajú takzvané „suché“ bylinky ako levanduľa, rozmarín, tymián, materina dúška, šalvia, nechtík, kvet lipy a podobne, teda nie tie, ktoré majú už na pohľad a na dotyk vysoký podiel vody a sú dužinaté (pažítka, bazalka). 

 

 

Odporúčame prečítať: Ako správne postupovať pri mrazení potravín

bylinky

Zdroj: Shutterstock®

Sušiť bylinky môžeme :

* V sušičke. Teplotu udržiavame do 40 stupňov, aby došlo k čo najšetrnejšiemu sušeniu, so zachovaním všetkých cenných látok v bylinkách. 
* V trúbe pri najnižšej teplote s pootvorenými dvierkami, kvôli lepšiemu odvádzaniu nahromadených pár. Tento spôsob je však pre extrémne nedočkavých  jedincov.

 

 

 Mrazenie

 

Mrazíme výlučne čerstvé bylinky. Bylinky umyjeme, usušíme a dáme najlepšie do krabičiek – tam vám zmrznú krásne oddelené jednotlivé kúsky. Bylinky sa dajú mraziť ešte jedným spôsobom a síce – nakrájané na menšie kúsky, vložené do formičiek na ľad a zaliate olejom.

 

 

Odporúčame prečítať: Liečivé čaje, ktoré vám pomôžu - časť I.

lad

Zdroj: Shutterstock®

 Bylinkový olej alebo ocot

 

Bylinky zalievame kvalitným olejom. Zalievajte až po hrdlo, aby boli ponorené, inak sa vám na hladine vytvorí pleseň. Bylinky necháme lúhovať na teplom mieste minimálne 2 týždne, následne scedíme a dobre uzavrieme. Olej držíme na chladnom mieste. Vydrží nám niekoľko mesiacov. Najideálnejší je olivový či slnečnicový olej.

 

 

 Bylinky nakladané v mede

 

Počas slnečného dňa narežeme materinu dúšku aj so stonkami a lístočkami a naplníme celými rastlinkami sklenené poháre. Bylinka by nemala byť v pohároch príliš natlačená, aby sa med dostal do každej medzierky a vyplnil všetky vzduchové bubliny. Pohár potom zalejeme tekutým medom, vždy chvíľu počkáme, aby sa roztiekol a potom uzavrieme. Môžeme nechať aj niekoľko mesiacov. 

 

 

Odporúčame prečítať: Ako rozpoznať kvalitu pravého olivového oleja?​

med tinktura

Zdroj: Shutterstock®

 Bylinková soľ

 

Výroba bylinkovej soli do kúpeľa je jednoduchá, hravá a príjemná. Budeme potrebovať hrubozrnnú kuchynskú soľ – množstvo podľa potreby. Bylinkovú soľ do kúpeľa vrstvíme do priehľadnej fľaše, z čoho budeme mať aj vizuálny zážitok. Nasleduje vrstva soli, vrstva byliniek, ktoré sú zmiešané s éterickým olejom, znovu soľ a taktiež bylinky. V tomto prípade stačí dať do kúpeľa 2 -3 PL lyžice.

 

 

 Bylinková tinktúra

 

Alkohol je v tinktúrach účinným rozpúšťadlom liečivých látok z bylín. Mal by sa používať kvalitný alkohol, najlepšie domáca liehovina najmenej s 30% podielom. Na 1 l liehoviny použijeme asi 150g sušených či čerstvých kvetov alebo bylín podľa zdravotného problému – nechtík, trnky, levanduľa, šalvia, rozmarín. Fľašu uzatvoríme, pretrasieme a necháme aspoň 2 týždne lúhovať. Občas pretrasieme, po 2 týždňoch zlejeme, precedíme a tinktúru odložíme. Vďaka alkoholu vydrží veľmi dlho. Užívame ako liek! :)

 

 

Odporúčame prečítať: Potraviny, ktoré pomôžu naštartovať imunitu I.​

sol bylinna

Zdroj: Shutterstock®

 Mastičky z byliniek

 

Tou najobľúbenejšou a pomerne jednoduchou je nechtíková mastička. Pomáha na hojenie drobných rán, na akné, pri masáži na boľavé kŕčové žily, pri liečbe hemoroidov. Rýchlejšie sa vďaka nej hoja modriny, pomáha pri plesniach na nohách, ale aj na ekzémy. Na jej výrobu budeme potrebovať asi 500g bravčovej domácej masti a 4 hrste sušených kvetov nechtíka lekárskeho. 

 

 

Odporúčame prečítať: 10 superpotravín, ktoré by ste mali určite jesť​

bylinka

Zdroj: Shutterstock®

Masť necháme rozpustiť a primiešame kvety, privedieme do varu, ale opatrne, pretože masť ,,prská". Po zovretí ju odstavíme a necháme v tejto nádobe ešte 2 týždne, počas ktorých masť aspoň 3 razy znovu zahrejeme, aby sa uvoľnilo do masti čo najviac účinných látok. Pri poslednom zahriatí a roztopení ju scedíme, kvety poriadne vyžmýkame, nalejeme do nádobiek a skladujeme na chladnom tmavom mieste

 

 

Odporúčame prečítať: Pripite si na zdravie čertsvým smoothie​

bylinky

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj: www.BabickinaZahrada.sk

 

 

OTÁZKA PRE VÁS:

Akým spôsobom skladujete bylinky počas zimy vy?

 

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

5 komentárov

Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

01.11.2014 09:09

bylinky si doma sama nenesuším ak mi chýbajú tak si ich kúpim,nemám miesto kde by som ich sušila

Vaše meno:

ľubka Olexyová

ľubka Olexyová

01.11.2014 11:58

skladujem ich na suchom mieste,napríklad na radiátore,suším ich v teplovzdušnej rúre

Vaše meno:

Libuše Šumná

Libuše Šumná

01.11.2014 12:50

z bylinek si suším jen bazalku a libeček na radiátoru

Vaše meno:

Lenka

Lenka

01.11.2014 20:53

Ja som práve dnes kúpila sušičku potravín, tak sa hneď aj môžem pustiť do toho.

Vaše meno:

Martina Begalova

Martina Begalova

04.11.2014 09:47

opäť o niečo múdrejšia, vykúšam :)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.