Viete, kedy si dať radšej pozor na zeleninu? Ako všetko, aj tá totiž podlieha skaze. Na niektorých druhoch to vidieť hneď, no potom je aj taká zelenina, ktorá sa tvári (prípadne aj chutí) prívetivo a pritom už je dávno nekonzumovateľná až jedovatá. A hoci to nič nemení na fakte, že zelenina patrí medzi najzdravšie potraviny, sú momenty, kedy to nie je úplne tak. Viete, kedy zeleninu určite nejesť? Čítajte ďalej!
Nahnitá zelenina patrí do koša
Zelenina je, minimálne by určite mala byť, neodmysliteľnou súčasťou každého jedálnička. Odborníci na výživu odporúčajú denne skonzumovať aspoň pol kila zeleniny, ideálne rozloženej do piatich porcií. Množstvo vitamínov, vlákniny a minerálnych látok, ktoré zelenina obsahuje, sa jej nedá v žiadnom prípade odoprieť. Nahnité papriky alebo paradajky, aj keď len mierne, však patria jednoznačne do koša.
Ak sa aj pohrávate s myšlienkou nahnitú či plesnivú časť odkrojiť a zvyšok zjesť, vedzte, že naozaj hazardujete. Prečo? Potravinové plesne sú mimoriadne nebezpečné a môžu spôsobiť tak akútne, ako aj chronické zdravotné ťažkosti. Hrozí vám poškodenie obličiek alebo pečene.
Prečítaj si: Vieš, ako správne nosiť prstene? My ti to prezradíme!
Kedy je zelenina jedovatá?
Bez ohľadu na to, koľko ste za potravinu zaplatili alebo aké ste s ňou mali práve plány, neriskujte a nahnitú zeleninu vyhoďte. Aj keď by sa mohlo zdať, že v chladničke sa zelenine nemá čo stať, verte, že má. Plesne a hniloba vznikajú skôr pri vyšších teplotách, no to neznamená, že chlad pred nimi zeleninu (a iné potraviny) zaručene ochráni. Obchody či trhoviská často ponúkajú mierne nahnitú zeleninu za zvýhodnenú cenu. Neulakomte sa – čo ušetríte peňaženke, tým priťažíte zdraviu.
Problémom však je, že pleseň a hnilobu v úplne najpočiatočnejšom štádiu rozoznáte len veľmi ťažko, ak vôbec. Ľahko sa tak môže stať, že do tela dostanete časť mykotoxínov z „chytenej“ zeleniny. Sú to jedovaté látky, ktoré voľným okom nevidíme. Najhoršie je, že majú aj rakovinotvorné účinky. Najľahšie im podľahne zelenina s vysokým obsahom vody, ako paradajky a uhorky.
Napadnutá zelenina teda patrí jednoznačne do koša alebo na kompost. Vyhnúť by ste sa však mali aj nezrelým paradajkám a surovému baklažánu. Buďte opatrné, pretože ľudský organizmus sa nedokáže vyrovnať s jedovatými plesňami!
Naklíčené zemiaky ako samostatná kapitola
Je všeobecne známe, že ak vám zo zemiakov vykúkajú menšie či väčšie klíčky, nie je bezpečné ich konzumovať. Pri zlom skladovaní sa však môžete stretnúť aj so zemiakmi so zeleným povrchom. Stane sa to vtedy, keď sú zemiaky vystavené svetlu. Takéto zemiaky sú nebezpečné predovšetkým pre tehotné ženy, malé deti a ľudí so slabou imunitou. Môže za to jedovatá látka s názvom solanín. Spôsobuje tráviace problémy, závrate, zvýšenú teplotu a bolesti hlavy.
Zemiak produkuje solanín ako ochranu proti škodcom. Rozhodne však netreba panikáriť! Solanín v malom množstve nie je pre človeka nebezpečný. Výskumy dokázali, že klíčky, menšie než tri milimetre, zemiaku ešte neškodia. Treba ich však poriadne vyrezať a zemiak starostlivo ošúpať. Nôž, s ktorým vykrojíte klíčky, už nepoužívajte na prekrojenie zemiakov, pretože ich takto kontaminujete.
Neprehliadni: Trik na nezaplatenie: Nauč sa, ako otvoriť konzervu bez otvárača!