Zima pomaly, ale isto klope na dvere a letné radovánky pri bazéne sú teda definitívne preč. Starostlivosť o bazén však posledným úderom teplého počasia nekončí, čo určite viete, ak jeden z nich vlastníte. Viete však ale aj to, ako na správne zazimovanie bazéna, aby sa z vašej oázy radosti rýchlo a jednoducho nestal poškodený alebo dokonca nebezpečný bazén?
Na úvod vám prezradíme len toľko, že veľmi dôležité je samotné načasovanie zazimovania, ale aj spôsob, prostriedky a prípravky, pomocou ktorých ho vykonáte.
Ukazovateľom teplota vody aj vzduchu
O bazénoch by sme mohli hovoriť takmer ako o medveďoch. Akonáhle sa vonku ochladí a priemerné teploty kontinuálne klesajú, je čas pobrať sa na zimný, niekoľkomesačný spánok. Medvede však nechajme medveďmi a povedzme si, kedy je čas bazén zazimovať tak, aby vydržal nepoškodený (a bezpečný) až do nasledujúcej kúpacej sezóny.
Je to vtedy, keď priemerná nočná teplota klesá k nule, no ešte niekoľko nocí po sebe nemrzne. Ukazovateľom môže byť aj samotná teplota vody v bazéne. Ak sa pohybuje okolo 10 až 12 stupňov Celzia, je čas pristúpiť k zazimovaniu vášho bazéna. Toto ale neriešite, pokiaľ máte doma takzvaný swim spa, čo je vlastne tiež bazén, ale zároven aj vírivka 2v1. Tu môžete plávať celoročne.
Odporúčame: Sú virálne, no nefungujú: Aké najhoršie tipy do domácnosti neskúšať?
Zazimovanie bazéna krok po kroku
Je čas povedať si, ako zazimovať bazén tak, aby nám verne slúžil ešte dlhé, dlhé roky. Postupujte podľa nasledujúcich jednoduchých krokov:
- Bazén vyčistite. Ako prvé vyčistite vodu, dno aj steny bazéna. Nečistoty z hladiny dostanete jednoducho pomocou sieťky a na vyčistenie stien a dna bazéna použite vodný vysávač.
- Vypustite vodu. Po čistení nasleduje vypúšťanie vody. Záleží od druhu bazéna, no zväčša sa voda vypúšťa úplne. Platí to najmä pre plastové bazény, v prípade fóliových sa dá bazén vypustiť len z dvoch tretín.
- Odpojte a vyčistite filter a ostatné prídavné zariadenia. Ak máte odnímateľnú filtráciu, teraz je čas ju odmontovať, vypustiť z nej vodu a dôkladne ju vyčistiť. Čistý filtračný systém vysušte a odložte na suché miesto. Z bazéna vyberte aj mobilné schody, hadice a ďalšie prídavné zariadenia, ktoré tiež odložte na miesto, kde nemrzne.
- Vodu zakonzervujte. V prípade, že máte bazén, v ktorom je možné nechať časť vody, musíte ju zakonzervovať pomocou vhodnej chémie. Do bazéna aplikujte PET fľaše ako ochranu pred zamrznutím a následným poškodením stien bazéna.
- Bazén zakryte vhodnou ochrannou plachtou, ktorá ho ochráni pred lístím a prípadnými nečistotami. Vhodné je na zimu bazén aj zahrazdiť tak, aby sa zabránilo prípadnému nešťastiu.
Poslúži vám dlhšie
Možno si poviete, že toľko práce s bazénom vám za to jednoducho nestojí. Opak je však pravdou, pretože ak sa o svoj bazén každý rok pred nástupom zimy dobre postaráte, odvďačí sa vám. Slúžiť vám bude totiž oveľa dlhšie, než keby ste ho zanedbávali a pred letom sa vám bude aj ľahšie uvádzať späť do prevádzky. Potrebujete ďalšiu motiváciu? Myslite napríklad na cviky v bazéne, vďaka ktorým môžete schudnúť neželané kilečká hneď na začiatku leta alebo na relax či zábavu, ktorú si pri bazéne užijete s rodinou a priateľmi.
Neprehliadni: Ako vybrať koberec do bytu či domu? Vďaka týmto tipom zvolíš ten pravý!