Hoci sú čerstvé klíčky veľkou neznámou v slovenských kuchyniach, zaradiť ich do svojho jedálnička sa určite oplatí.
Naklíčené strukoviny obsahujú veľké množstvo vitamínov, minerálov a bielkovín, ktoré človek potrebuje k správnemu fungovaniu organizmu. Pridávať ich môžete do zeleninových šalátov, polievok alebo ako prílohu k hlavnému jedlu.
Aké vitamíny obsahujú?
Semená rastlín obsahujú všetky dôležité látky potrebné pre vznik života. Pri ich klíčení sa vďaka chemickým procesom stávajú ľahko stráviteľnými a zvyšuje sa v nich množstvo vitamínov a minerálov. Obsahujú vitamín C, železo, horčík a mnoho ďalších minerálov charakteristických pre jednotlivé druhy klíčkov.
Odporúčame prečítať: Sú bio výrobky naozaj zdravé?
Podmienky pestovania
Samotné klíčky si môžete jednoducho vypestovať aj doma. Ideálne je, ak si semená kúpite v obchode so zdravou výživou, kde majú pestrý výber. Potom stačí semená prepláchnuť a na noc zaliať vodou. Do rána napučia a je možné, že uvidíte prvé náznaky klíčkov.
Potom ich prepláchnite vodou, vložte do misky a dajte do tmavej miestnosti. Nezabúdajte ich preplachovať aspoň trikrát denne, no do misky už vodu nedávajte. Za približne 5 dní si budete môcť pochutnať na čerstvých klíčkoch.
Odporúčame prečítať: Ako úspešne bojovať proti jarnej únave?
Najvhodnejšie semená na klíčenie
Najčastejšie sa na tanieroch objavujú klíčky strukovín. Použiť môžete semená hrachu, šošovice alebo fazule mungo, ktoré sú charakteristické svojou sladšou chuťou. Veľmi často sa na klíčenie používa cícer, ktorý jedlo spestrí orieškovou chuťou.
Čerstvé klíčky sa vynikajúco hodia do rôznych zeleninových šalátov, omáčok, dressingov, nátierok alebo si ich môžete posypať na čerstvé pečivo s maslom. Spestriť si nimi môžete takmer každé jedlo.
Odporúčame prečítať: Čo ste o domácom kvásku nevedeli
www.shutterstock.com