Šokujúce! Časté používanie alobalu škodí nášmu zdraviu!

Alobal, alebo inak povedané, hliníková fólia, patrí medzi bežné súčasti každej kuchyne. Využívame ho pri varení, pečení, skladovaní potravín alebo grilovaní, vďaka čomu sa potraviny pripravia rýchlejšie a dokonca v sebe udržia viac šťavy, čím sú lahodnejšie. Mnohým by sa zadalo, že vďaka širokým možnostiam využitia je to je perfektný výmysel.

 

Avšak, len málokto vie, že alobal je v skutočnosti škodlivý pre naše zdravie. Dokonca, hliníková fólia môže spôsobovať rôzne zdravotné problémy. Obsiahnutý hliník spôsobuje rednutie kostí, môže poškodiť mozog. Prečo je to tak? Je naozaj používanie alobalu v domácnosti škodlivé?

 

Pozri aj: Trápi ťa bolesť? Toto ťa jej zbaví do pár minút!

zemiak v alobale

Zdroj: Shutterstock®

Odporúčaná denná dávka hliníka

Ako pri všetkých vitamínoch a mineráloch, tak aj pri hliníku je stanovená maximálna dávka, ktorú môže dospelý človek prijať. V tomto prípade je maximálna hranica 60 mg hliníka denne. Avšak v prípade, že používate alobal pri pečení, tak sa vplyvom tepla do potravín uvoľňuje viac ako 400 mg hliníka, čo je extrémne prekročenie povolenej hranice. Preto sa neodporúčame používať alobal pri styku s kyslými potravinami, ale ani korenenými potravinami, či zeleninou. 

mäso v alobale

Zdroj: Shutterstock®

Ako používať alobal a predchádzať zdravotným problémom?

Čo je však pozitívne, testy u nás dostupných alobalov boli hygienikmi označené za nezávadné, avšak len v prípade, že sa používajú správne, a hlavne minimálne.

 

Pri grilovaní zabudnite na balenie zeleniny alebo mäsa do alobalu. Vložte ich pekne do pekáča a ten prekryte alobalom. Takto je riziko nasiaknutia potravín hliníkom minimálne. Rovnako je nevhodné do alobalu baliť kyslé potraviny, pretože ich kyslosť prispieva k zvýšenému uvoľňovaniu hliníka.

 

Ak už ste si zvykli na balenie desiaty alebo iných pokrmov do alobalu, tak to meniť nemusíte. Majte však na pamäti pravidlo 4 hodín. Pretože doba kontaktu potravín s hliníkom obsiahnutým v alobale by nemala prekročiť 4 hodiny. 

15 komentárov
Soňa Krátka

Soňa Krátka

25.12.2017 07:44

alobal doma máme, používam ho buď pri pečení, ak náhodou nemám vrch na plech do rúry, alebo keď dávam niečo do chladničky a tiež to potrebujem zakryť...

Vaše meno:

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

25.12.2017 09:15

bratranec robil na vysokokej skole nejak vyskum s alobalob... tak mi o tom porozpraval.... je to presne tak ako ste to napisali v clanku.. tieti informacie o skodlivosti mu vysli naozaj takto.. a na prikrytie niecoho ako pisete pani Sona,nepouzivajte alobal... ale predavaju take silikonove kocky v roznych rozmeroch a tie sa pekne roztiahnu na vrch co chcem zakryt a tak dam do chladnicky

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

25.12.2017 11:09

poraďte prosím, kde ste ich kupili, rada si kúpim aj ja, ďakujem

benynka

benynka

25.12.2017 10:37

veľmi málo používame alobal a také že zabaliť desiatu do alobalu tak to vôbec nie

Vaše meno:

Jana Belicová

Jana Belicová

25.12.2017 13:12

U nás používame alobal pri pečení na zakrytie pekáča, ale asi aj s tým skončím. Na kurzoch varenia na škole sme robili všelijaké balíčky pečené v alobale, doma som to však nikdy nerobila. Ani negrilujeme, tak ma vypustenie alobalu v kuchyni bolieť veľmi nebude. Na čistenie striebra a brúsenie nožníc ho budem používať ďalej.

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

25.12.2017 14:28

Používam ho tak dvakrát do mesiaca na zakrytie pekáča pri pečení- to hádam nieje také katastrofálne, aby som sa toho musela vzdať:)

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

25.12.2017 15:40

nepreháňam to s alobalom, niečo občas len prikryjem

Vaše meno:

Mária Beniačová

Mária Beniačová

25.12.2017 16:58

Najprv prišiel na rad hliníkový riad. Bolo len otázkou času, kedy dôjde aj na alobal.

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

25.12.2017 21:44

OMG,už aj alobal je škodlivý ?? :-O

Vaše meno:

andrea suchanova

andrea suchanova

26.12.2017 00:40

mate chybu v článku uvoľňuje sa hliník nie horčík :-)

Vaše meno:

Ján Kováčik

Ján Kováčik

26.12.2017 08:15

Pokiaľ je to možné pri tepelnom spracovaní jedla, zabalím napr. rybu či iné mäso do papiera na pečenie a ak je potrebné pri ďalšej tepelnej úprave, tak až potom to celé zabalím do alobalu. Papier na pečenie je síce tvrdý a ťažšie sa s ním obaľuje, ale stačí ho navlhčiť vodou a získa pružnosť, koľko ho navlhčiť, to záleží na druhu papiera a odskúšaní. Ak si napr. robím pstruha, alebo inú rybu v celku, tak ho zabalím len do papiera na pečenie a uložím do kovovej formy na srnčí chrbát tak, aby spodok bol v celku a konce zahnem na hor,prípadne ich previažem špagátikom či niťou, aby sa mi neotvorili a pečiem v rúre. Ryba sa mi potom nerozpadne pri servírovaní. A na zakrytie pekáča či inej nádoby je podľa mňa alobal ideálny ako "pokrievka" ako aj na prenos hotového jedla,alebo odloženie na neskoršie použitie aby nevychladlo.

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

26.12.2017 13:34

to som netušila :-(

Vaše meno:

Ingrid Štefanová st.

Ingrid Štefanová st.

28.12.2017 15:07

aspon ze ho nepouzivam tak casto

Vaše meno:

Darina Božiková

Darina Božiková

31.12.2017 13:18

alobal používam pri pečení na zakrytie pekáča,inak nie.

Vaše meno:

Ján Komada

Ján Komada

01.01.2018 17:21

používam ho občas

Vaše meno:

Helena Zobková

Helena Zobková

06.01.2018 20:46

Používala som občas, ale teraz to asi stopnem.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE