Milovníci sprchovania pozor! Čo sa podľa odborníkov v sprche používať nemá? Tomuto neuveríte!

Každý z nás má svoje vlastné preferencie, čo sa sprchy a sprchovania týka. Niekto preferuje horúcu vodu a iní dávajú prednosť zase studenej. Horúca sprcha dokáže človeka príjemne rozohriať, no na druhej strane podporuje vysúšanie pokožky. Studená sprcha môže podporiť imunitu a zlepšiť činnosť metabolizmu, no na druhej strane môže ohroziť zdravie tých, ktorým bolo diagnostikované kardiovaskulárne ochorenie.

Rozdielny je aj preferovaný čas na sprchu – tú si mnohí doprajú ráno, aby sa prebudili. Na druhej strane si niektorí sprchu radšej doprajú večer, aby sa pripravili na spánok a do postele si líhali s pocitom čistého tela.

Bez ohľadu na to, ako to máte vy, stále existuje niekoľko (zlo)zvykov, ktorým by sme sa mali počas sprchovania vyhnúť. Do toho, samozrejme, spadajú aj rôzne produkty, ktoré by ste podľa odborníkov nemali v sprche používať.

Pozri aj: Mucuna pruriens – aké účinky majú ajurvédske zamatové fazule?

Mydlovničky a tuhé mydlá

Patríte k tým, ktorí preferujú používanie tuhých mydiel, či už na ruky alebo práve na telo? Ak tuhé mydlá používate v sprche, tak predpokladáme, že ich skladujete na mydlovničkách. Je to správne, avšak taká mydlovnička môže predstavovať isté riziko.

Síce zabraňuje kĺzaniu mydla po celej sprche, no na druhej strane je rajom pre baktérie. Skladujete na nich mokré mydlá, na ktorých sa nachádzajú rôzne baktérie a mikroorganizmy z vášho tela. Tie sa začnú šíriť, množiť a v konečnom dôsledku každým ďalším používaním ohrozujete svoju pokožku. Môže byť tak náchylná na tvorbu dermatitídy, ekzému či iných kožných ochorení.

A áno, aj samotné tuhé mydlo v sprche je potenciálnym rizikom. Okrem spomínaných baktérii, ktoré sa na ňom nachádzajú, rizikovým je aj jeho zloženie. Mnohé tuhé mydlá totižto obsahujú zložky, ktoré majú za úlohu pokožku vyčistiť, no na druhej strane spôsobujú jej vysúšanie. Ak máte suchú pokožku aj bez toho, mali by ste používanie tuhých mydiel zvážiť.

Problémom a veľkým nebezpečenstvom je mydlo na dlážke. Pošmyknutie na ňom môže byť život ohrozujúce.

Odporúčame: Prečo si každé ráno ustlať posteľ? Poznáš tieto dôvody?

Elektrické holiace strojčeky

Vieme, že niektoré elektrické zariadenia do sprchy nepatria. Napríklad taký fén na vlasy je príliš veľkým rizikom. Avšak, odborníci uvádzajú, že do sprchy by ste si nemali brávať ani elektrické holiace strojčeky, a to aj napriek tomu, že sú určené na mokré holenie a bezpečné aj na použitie v sprche (ak nemajú kábel).

Elektrické holiace strojčeky (epilátory i depilátory) fungujú oveľa lepšie, ak sú používané na tzv. suché holenie. Chĺpky sú pevnejšie a tvrdšie, vďaka čomu ich strojček lepšie zachytí a zbaví vás ich. Holiace strojčeky sa tiež lepšie čistia, keď nie sú mokré.

Lufa či špongia na sprchovanie

Čistota – pol života. Aby sme našu pokožku očistili čo najlepšie, používame rôzne špongie na sprchovanie alebo lufy, ktoré sú ekologickejšou verziou špongie. Takéto špongie nám pomáhajú v lepšom očistení pokožky, v podstate pôsobia ako peelingy. No môžu byť „nechutnou“ súčasťou vášho sprchovacieho rituálu.

V špongiách sa totižto usádzajú baktérie, odumreté kožné bunky, rôzne špiny, zvyšky telových prípravkov i plesne. A s týmto sa deň čo deň sprchujeme a umývame. Dermatológovia preto upozorňujú na nebezpečenstvo vzniku infekcie, kožných problémov a pod.

Neprehliadni: Kávovník arabský – ten nemôže v domácnosti chýbať žiadnemu milovníkovi kávy

3 komentárov
Janka Komadova

Janka Komadova

03.11.2022 06:03

Rada som si prečítala

Vaše meno:

Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

03.11.2022 15:31

Nič z toho nepoužívam ..

Vaše meno:

Anna Vargová

Anna Vargová

03.11.2022 20:14

Hmm, mydlo používam tuhé, hubku taktiež používam. Teda používala som.Po prečítaní tohto članku som sa rozhodla pre zmenu.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE