Starostlivosť o izbové rastliny v lete – 7 tipov, vďaka ktorým prežijú aj najväčšie horúčavy

Rôzne druhy rastlín majú, čo sa starostlivosti o ne týka, iné potreby a požiadavky. Jedny sú suchomilné, druhé milujú vodu, jedny vyžadujú pravidelné presádzanie, ďalším je zase dobre, keď s nimi radšej viac nemanipulujeme. Niektoré potrebujú čo najviac svetla, iné sa cítia pohodlne aj v tmavom kúte. 

Potreby izbových rastlín sa však menia aj v priebehu roka, a to kvôli zmenám ročných období. Inak sa o izbovky staráme v zime, kedy má väčšina z nich fázu pokoja. Vtedy obvykle málo zalievame a rozhodne nehnojíme. S príchodom jari však pre väčšinu bežnej izbovej zelene prichádza fáza rastu, takže je potrebná i väčšia zálievka a spravidla aj pravidelné dodávanie živín vhodnými hnojivami.

A čo s izbovými rastlinami počas leta? Najväčšie horúčavy môžu dať izbovkám poriadne zabrať. Máme pre vás 7 tipov na starostlivosť o izbové rastliny v lete, vďaka ktorým sa im bude dariť aj v najhorúcejšie dni. 

1. Častejšie zalievajte

Samozrejmosťou je, že rastliny budú počas leta potrebovať viac vody. V najhorúcejšie dni môže substrát rastlín veľmi rýchlo vysychať, a tak bude potrebné zalievať možno aj dvakrát týždenne. Pozor však na prehnané prelievanie, ktoré môže spôsobiť hnitie koreňov a úhyn rastliny. Obvykle platí, že rastlinka znesie trochu sucha lepšie ako preliatie. Preto sa nesnažte rastliny utopiť len preto, lebo vonku stúpajú teploty k 35 °C.

Ideálne je substrát rastliny pravidelne kontrolovať prstom. Ak je vrchná časť zeminy suchá, doprajeme rastline zálievku. Samozrejme, klásť dôraz musíme aj na to, o akú rastlinu ide. Ak ide o suchomilný druh, jeho substrát nemusí byť stále zvlhčený. Ak zase ide o druh s veľkými listami (z ktorých sa rýchlejšie odparuje voda), vyžadujúci aj vyššiu vzdušnú vlhkosť, jeho substrát by sme nikdy nemali nechať dlho preschnutý.

Pri rozhodovaní, ako často rastlinu zalievať, je možné sa orientovať napríklad aj podľa nádoby, v ktorej je rastlina zasadená. Hlinené kvetináče sami pohlcujú určitú časť vody a voda sa z nich rýchlejšie odparuje. Preto bude rastlina potrebovať častejšiu zálievku. Naopak substrát v plastových kvetináčoch tak rýchlo nepresychá, preto v nich rastliny obvykle stačí polievať menej často. 

Pozri aj: Antúria a jej pestovanie: Ako zabezpečiť, aby u teba doma len prekvitala?

rastliny v lete

Zdroj: Shutterstock®

2. Ochráňte ich pred prudkými slnečnými lúčmi

Áno, rastliny potrebujú pre svoj rast dostatok svetla a len veľmi málo druhov sa uspokojí so zlými svetelnými podmienkami. Zároveň však platí, že len veľmi málo druhov izbových rastlín sa bez ujmy na zdraví zvládne počas celého dňa opekať na slnkom zaliatom parapete. Sklo v tomto prípade pôsobí ako lupa a teplo, ktoré cez neho preniká, sa ešte znásobuje. Výsledkom tak môžu byť spálené listy rastlín, čo sa prejaví suchými hnedými alebo svetlými nepravidelnými škvrnami na listoch. 

Najviac zaliate slnečnými lúčmi bývajú južné okná, v blízkosti ktorých sa bude dariť hlavne suchomilným druhom (kaktusy, sukulenty, kalanchoa, voskovka, ananásovník). Ostatné rastliny je lepšie premiestniť z parapetov ďalej od okien, kde ale budú mať stále dostatok rozptýleného svetla. Ak do okna skutočne praží slniečko, je lepšie trochu zatiahnuť žalúzie alebo závesy. 

3. Ochráňte ich pred klimatizáciou

Izbové rastliny je potrebné počas leta ochrániť nielen pred prudkými slnečnými lúčmi, ale aj klimatizáciou. Avšak bez tej si život v horúčavách mnohí nevedia predstaviť. Klimatizácia ale vzduch veľmi ochladzuje a rovnako ho odvlhčuje, respektíve vysušuje. To sa mnohým rastlinám, najmä tým tropickým, milujúcim teplo a vlhko, páčiť nemusí. Ak sa klimatizácie v interiéri neviete vzdať, zabezpečte aspoň, aby vzduch z nej neprúdil priamo na rastliny. Nájdite im v miestnosti vhodnejšie stanovište. 

4. Doprajte im čerstvý vzduch – vnútri, alebo aj vonku

Myslíte si, že vetranie prospieva len nám? Poďakujú sa vám zaň aj vaše izbové rastliny. Počas najhorúcejších dní sa odporúča vetrať skoro ráno a následne až navečer, teda vtedy, keď je vonku aspoň trošku chladnejší vzduch. Čerstvý vzduch však rastline možno zabezpečiť aj letnením, teda premiestnením do exteriéru, napríklad na balkón či terasu. Letniť izbové rastliny možno obvykle od mája do septembra. 

Samozrejme, ak vytiahneme rastliny von, je treba ich ochrániť pred priamymi slnečnými lúčmi, ale aj vetrom a dažďom. Avšak pri letnení je potrebné v prvom rade zohľadniť druh pestovanej zelene. Niektoré izbovky sú citlivé na pokles teploty počas noci, preto na letnenie nie sú vhodné. 

  • Letniť sa neodporúča: orchidey, papradie, difenbachie, draceny.
  • Na letnenie sú vhodné: väčšina paliem, voskovky, brečtan, pieprovec, sukulenty, kaktusy, kyslička, mučenka, fikus, šeflera, strelícia, oleander, lopatkovce.

Odporúčame: Ako na rozmnožovanie rastlín? Tu je 5 hlavných spôsobov, ako si namnožiť izbové rastliny!

rosenie listov

Zdroj: Shutterstock®

5. Listom doprajte pravidelné rosenie

Väčšina nekvitnúcich zelených izbových rastlín, najmä tie s veľkými listami, vyžaduje vyššiu vzdušnú vlhkosť. Tú im počas letných dní môžete zabezpečiť aj pomocou pravidelného rosenia listov. Odstátu vodu izbovej teploty stačí naliať do fľaštičky s rozprašovačom a listy následne navlhčiť, ideálne každý deň. Ak je rastlina naozaj háklivá na suchý vzduch a hnednú jej končeky listov, postaviť ju môžete na nádobku s kamienkami a vodou, prípadne do jej blízkosti môžete umiestniť difuzér.

  • Rosenie milujú: rôznorodé tropické druhy, ako je napríklad monstera, aglaonema, nefolepka či syngónium. Rosiť možno aj obľúbený lopatkovec, kaládium, šefleru, dracenu či pileu.
  • Rozhodne nerosíme: sukulenty a kaktusy, ktoré prirodzene obľubujú sucho. Taktiež nie je vhodné rosiť rastliny, u ktorých by listy nemali prichádzať do kontaktu s vodou. Sú to napríklad rastliny s chlpatými lístkami, ako má africká fialka. 

6. Listy zbavujte prachu, tie suché odstráňte

Izbovým rastlinám s väčšími zelenými listami by sme mali dopriať pravidelnú očistu. Listy sú totiž dokonalým lapačom prachu. Postupne sa na nich tvorí vrstva, ktorá bráni prenikaniu svetla a následnej fotosyntéze. Preto sa odporúča listy pravidelne utierať navlhčenou jemnou handričkou.

Počas najväčších horúčav však rastline môžete pokojne dopriať aj sprchu. Za tú sa vám však poďakujú len vyššie spomenuté druhy, ktoré obľubujú aj rosenie, rozhodne teda nie sukulenty či kaktusy. V rámci starostlivosti o rastliny v lete taktiež nezabudnite na pravidelné odstraňovanie suchých lístkov. Podporíte tak rast nových zdravých listov a predídete šíreniu patogénov a rôznych chorôb, ktoré môžu vznikať pri hnilobnom procese. 

7. S hnojením počkajte

Väčšinu bežne pestovanej izbovej zelene je potrebné v pravidelných intervaloch od jari do jesene prihnojovať. Dopĺňanie živín podporí rast rastliny, v prípade kvitnúcich druhov aj tvorbu kvetov. Pri hnojení rastlín je potrebné vybrať hnojivo podľa pestovaných druhov (napr. na zelené izbové rastliny, palmy, sukulenty, orechidey a podobne) a následne ho používať podľa odporúčania (obvykle raz alebo dva razy mesačne).

Ak sú však dlhší čas veľmi horúce dni, je lepšie vždy s hnojením chvíľu počkať. Substrát totiž v takýchto dňoch rýchlo vysychá. Ak by sme rastlinu hnojili nasucho, ľahko jej môžeme spáliť korene. Preto sa pri hnojení rastlín vždy ubezpečte, že je substrát vlhký. Ak používate listové hnojivá, nikdy ich neaplikujte, ak na listy svieti prudké slnko a je príliš horúco. 

Odporúčame: Rozchodník Morganov – unikátna izbovka, ktorú ti bude každý závidieť

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

5 komentárov

Mária Slováková

Mária Slováková

27.06.2022 08:54

Izbové rastlinky rosím aj v zime, aj v lete.

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

27.06.2022 19:10

my máme v lete v byte tmavo a ponuro, na sídlisku stromy prerástli bytovky

Vaše meno:

Iveta Moravčíková

Iveta Moravčíková

28.06.2022 13:05

My máme poväčšinou okná na južnej strane a veru kveti to hned pocítia, že sa musí častejšie polievat a niektoré musia z okna preč

Vaše meno:

Anna Jasná

Anna Jasná

29.06.2022 19:46

Tento článok je pre mňa ako ušitý na mieru:)

Vaše meno:

Janka Komadova

Janka Komadova

11.10.2022 06:20

Rada som si prečítala

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.