Ako bez stresu napísať záverečnú prácu?

Keďže termín odovzdávania bakalárskych či diplomových prác sa už neúprosne blíži, táto otázka začína zaujímať čoraz viac ľudí. A hlavne tých, ktorí s písaním možno ešte ani nezačali...

 

Ako sa teda na poslednú chvíľu nezblázniť a motivovať sa k podaniu čo možno najlepších výkonov? Ponúkame vám zopár rád, vďaka ktorým by písanie mala byť hračka :)

Vytvorte si ideálne podmienky

 

Nikomu sa nepracuje dobre v strese, hluku alebo pri iných rušivých elementoch. Možno to nie je možné vždy, ale nájdite si miesto, kde sa cítite dobre. Môže to byť vaša izba alebo študovňa na internáte, knižnica či príjemná reštaurácia. 

 

Striktne si vyhraďte čas

 

Čas vás už celkom slušne tlačí a tak si nemôžete dovoliť nechávať všetko na poslednú chvíľu. Niekedy proste treba spraviť kompromis, oželieť smenu v robote a jednoducho si sadnúť k svojej vysokoškolskej povinnosti. Nikto to za vás nespraví - jedine ak by ste si tieto služby zaplatili. No treba si zvážiť, či to naozaj stojí za to, lebo cena je častokrát porovnateľná s vašou celomesačnou výplatou...

 

Odporúčame prečítať: Ako zvládnuť skúškové obdobie?

Písanie záverečnej práce

Zdroj: Shutterstock®

Odpojte sa od internetu!

Veľa podkladov a zdrojov k písaniu síce nájdete práve tam, ale nie je nič jednoduchšie ako stiahnuť si ich a v prípade potreby potom otvoriť v off-line podobe. Najväčším zabijakom času je totiž práve surfovanie po rôznych sociálnych sieťach, to si viete potvrdiť aj sami. A takýmto štýlom sa potom zrazu z jednej hodiny práce stanú štyri...

Začnite štruktúrou a cieľmi vašej práce

Na to, aby ste začali efektívne písať, musíte vedieť, o čom vlastne. Poznáte tému, poznáte predstavu školiteľa... a čo ďalej? Ideálne je vypracovanie diplomovej práce krok za krokom. Začať písať úplne od začiatku a nepreskakovať z jednej kapitoly na druhú.

Načrtnite si na papier štruktúru vašej práce, ktorá vám neskôr pomôže s vytvorením samotného obsahu. Úvod, abstrakt, ciele a hypotézy... Je pravdou, že abstrakt zrejme budete meniť ešte aspoň desaťkrát, ale je dobré mať už od začiatku zadefinované, čo má daná práca verejnosti vlastne ponúknuť. Spísanie cieľov vám zase pomôže odraziť sa v praktickej časti.  

Odporúčame prečítať: Zaujímavosti a povery o mačkách

Tipy na písanie

Zdroj: Shutterstock®

Internet alebo knihy?

 

Na internete dnes môžeme nájsť všelijaké informácie, ktoré ale častokrát nemusia byť založené na pravde. Výhodou ale zase je, že napríklad pre potrebné knižné publikácie už nemusíme nutne chodiť do knižnice ale väčšinu z nich nájdeme aj v elektronickej podobe. 

 

Ak teda potrebujete uviesť dvadsať rôznych zdrojov, neznamená to, že tie knihy musíte nutne prečítať celé. Stačí zacitovať jednu vetu a zdroj máte naplnený. Preto si radšej dajte tú námahu s nájdením potrebných kníh ako hľadaním informácií na rôznych neoverených stránkach. Možno je táto cesta rýchlejšia, no môže byť zradná a váš oponent môže mať k takýmto zdrojom výhrady.

 

 

Čítajte po sebe!

 

Vyčleňte si napríklad napísanie jednej kapitoly za deň - resp. podľa toho, koľko vám do odovzdania ešte ostáva času. Sadnite si a začnite písať, nehľadiac na správnu syntax alebo logickú postupnosť - tú si skontrolujete na konci kapitoly. Dovtedy sa vám informácie v hlave uležia a možno v texte začnete nachádzať aj nové súvislosti, ktoré potom doplníte. 

 

Následne si odporúčame nechať text "odležať" ešte ďalších pár dní a prejsť si ho znova. Ak ste ním totiž zamestnaní príliš dlho počas jedného dňa, stanete sa ním otupení a žiadne chyby už nebudete vedieť rozpoznať . Po pár dňoch ho už ale budete vnímať ako nový text a tým pádom bude aj jeho hodnotenie triezvejšie.

 

 

Držíme vám palce!

2 komentárov
Mária Maxianová

Mária Maxianová

22.03.2017 16:57

toto som si vždy hovorila, ale bolo to vždy na poslednú chvíľu...

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

26.05.2020 07:14

Tak pre mňa bolo písanie prác hotové utrpenie, vždy som sa radšej učila na skúšky :-) Som rada, že to už mám za sebou :-D

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE