Práve ste na odovzdávaní hereckých cien a dostávate cenu za najlepší herecký výkon, ktorú vám odovzdáva samotný Brad Pitt. Usmieva sa na vás a začína sa k vám pomaly približovať. Tesne predtým, ako sa vaše pery spoja, začne zvoniť budík. Každá z nás pozná tento pocit, keď sa v najlepšom zobudíte a uvedomíte si, že to bol iba sen.
Väčšinu snov si po zobudení nepamätáme, nájdu sa také, ktoré nám vŕtajú v hlave aj pár dní alebo sú noci, kedy žiadny sen nemáme. Význam a dôležitosť snov láka vedcov a bádateľov už mnohé storočia, avšak výsledky sú stále nejasné. My vám prinášame jeden z pohľadov, ktorý tvrdí, že sny sú pre nás veľmi dôležité, dokonca nám môžu predĺžiť život. Čítajte ďalej a analyzujte svoj život!
Náš mozog sny potrebuje
Sny sú jednou z najväčších záhad nášho života. Niekedy mávame príjemné sny, z ktorých sa nechceme zobudiť do krutej reality a inokedy sa nám prisní nočná mora, ktorá nás máta ešte niekoľko dní. Podľa mnohých odborníkov, medzi ktorými bol aj Freud či Jung, sú sny odrazom niečoho, čo sme cez deň vytesnili – či už vedome alebo nevedome. Konkrétne sú to tie sny, ktoré si pamätáme aj po prebudení a vŕtajú nám v hlave po celý deň. Práve tieto sny by mali byť pre nás kľúčové!
Náš mozog nám vždy určí, v podobe sna, čomu by sme mali venovať pozornosť a práve na základe tejto dôležitosti si daný sen pamätáme alebo nepamätáme. A aký je dôvod? Mozog nás chce uchrániť od ďalších potencionálnych stresových situácií a chce nám pomôcť s vysporiadaním sa s určitými životnými situáciami. Bez snov a takéhoto očistného procesu, by sme vraj do desiatich až pätnástich rokov umreli.
Neprehliadni: Máš svoj osvedčený rituál pred spaním? Pre toto je veľmi dôležitý!
Prečo sa nebáť nočných môr?
Spomeniete si, kedy ste mali naposledy nočnú moru? Určite áno a ako ženy ste ich mali určite viac, než vaši partneri. Ženy sú citlivejšie, vnímavejšie a empatickejšie, preto sa niet čomu diviť, že sa ich celodenná nálada, často sprevádzaná výkyvmi nálady, premietne aj do snov, presnejšie v podobe nočnej mory. Práve tá je znamením, že niečo je v neporiadku a blíži sa búrka. Pravdepodobne v podobe depresie či nervového zrútenia. Nepodceňujte preto svoje sny a venujte im dostatočnú pozornosť, a tým nemyslíme, že máte stráviť hodiny nad študovaním snára, ale psychickú očistu.
Nevhodné je preto tlmiť akékoľvek problémy, stres či nadmerné psychické vypätie, tabletkami na spanie. Tie totiž potláčajú snovú fázu spánku a váš mozog sa tak nedokáže dostatočne očistiť od všetkého, čo ho „vyčerpalo“. Časom nám môže hroziť zníženie funkcie mozgu, ktorý namiesto očistného procesu skrz sny, jednoducho vypneme pomocou prášku. Jednou z najdôležitejších funkcií mozgu počas spánku je ukladanie, triedenie a spracovanie informácií, ku ktorým časom nemusí dochádzať vôbec a hrozia nám ochorenia, ako napríklad demencia.
Ako analyzovať sen?
Od dnešného dňa zabudnite na snár a naučte sa analyzovať svoje sny! Veď ako by vám aj nejaká knižka mohla poradiť, čo sa deje vo vašom vnútri? Začnite teda jednoduchým krokom – uvedomte si, že každý sen je váš, odhaľuje časť z vášho vnútra, vaše pocity a vaše túžby. Každá jedna postava, ktorá sa vo vašom sne vyskytuje, predstavuje časť vášho ja. V sne teda nekričíte na svojho šéfa, ktorý vám zas dal prácu navyše, ale kričíte len a len na seba.
Snažte sa preto poriadne rozobrať každú časť sna, ktorú si pamätáte a pýtajte sa sami seba – prečo práve o tomto sa mi snívalo, čo mi to má pripomenúť, čo mám zmeniť? Zamerajte sa hlavne na tie zlé sny, ktoré sú akýmsi varovaním, že sa niečo zlé alebo vážne deje, poprípade sa ešte len stane. Pokiaľ sa chcete svojim snom naozaj naplno venovať a viesť pokojný a šťastný život, musíte pravidelne trénovať. Odporúča sa aj začať s analýzou snov pomocou terapeuta, ktorý vás usmerní a časom už to budete zvládať sami s prehľadom.
Malá rada na záver
Pokiaľ si chcete vylepšiť skóre a zapamätať si každý jeden sen, vyskúšajte tieto tipy! Ako prvé si položte na nočný stolík zošit alebo papier s perom a ihneď po prebudení si sen zapíšte. Dôležité je tiež po prebudení zostať ešte chvíľu ležať a nerobiť prudké pohyby, aby vám sen nevyfučal z hlavy. V prípade, že ste sa už pohli, vráťte sa do pôvodnej polohy, v ktorej ste snívali.
Po prebudení si okrem iného vybavte všetky emócie, ktoré ste počas sna mali, aj tie nepríjemné. Práve vďaka nim si sen lepšie zapamätáte a môžete si ho aj hneď zapísať. Ak ste sa zobudili v noci a nemáte možnosť si sen zapísať, snažte sa si ho detailne prejsť, ráno si naň jednoduchšie spomeniete.
Neuveríš: Čo je spánková hygiena? Ako ju správne praktizovať?