Vypočula som si „klasický príbeh“ o tom, ako žienka márne očakávala reciprocitu pri komunikácii s partnerom. Boli sme v priateľskej debate, tak som si dovolila zakontrovať aforizmom: „Na egoistoch je milé, že nerozprávajú o iných ľuďoch.“ Zarazene a smutne prikývla.
Je to zložité sprostredkovať niekomu, že sa väčšmi zaoberá sebou ako inými. Aj odo mňa zvyknete čítať, že vám odporúčam pozitívne sebectvo. Avšak iba v prípade, že to nejde na úkor iných, práve ako prevencia, aby to nešlo na úkor vás.
Pozri aj: Sebarozvoj s koučkou: Čo pomáha na oslabenie negatívnych dojmov?
Sebectvo nie je sebaláska
To, čo je vo vzťahu a v komunikácii nevyhnutné, je, že človek nemôže byť ostrovom sám pre seba. Teda môže, akurát mu tam bude ťažko. Sebectvo totiž nie je to isté čo sebaláska. Sebectvo je istý druh chtivosti, ktorá je voči iným zahlcujúca, nepríjemná a bezohľadná.
Najsmutnejšie na tom nie je to, že sebec nedokáže milovať druhých – on nedokáže milovať ani sám seba. Preto pri človeku, ktorý je zahľadený iba do seba, nevzťahujte vinu na seba. To, že niekto vyžaduje, aby ste žili tak, ako sa to páči jemu, nie je vaša starosť, je to jeho problém.
Vybrali sme: Ako odhaliť manipulátora? Toto sú jasné znaky, ktoré ho prezradia