Je to tak. Aj vedci potvrdili, že ľudia, ktorí žijú v ustavičnom strese, rýchlejšie starnú.
Stres môže spôsobiť predčasné šediny, vrásky okolo očí i úst, ovísanie pokožky, kruhy pod očami, zhoršenú pleť. Ľudia, ktorí žijú v ustavičnom strese, totiž menej spia, častejšie podliehajú nezdravým závislostiam v podobe alkoholu, cigariet, fastfoodu či sladkostí, zabúdajú na dostatok tekutín. Keď sme pod tlakom, telo navyše odvádza krv z periférnych orgánov, akým je koža, aby mohlo dodávať energiu svalom. To všetko má veľmi nepriaznivý vplyv na pokožku.
Odporúčame prečítať: Nedostatok vitamínov! Ako to jednoducho spozorovať na našom tele?
„Kľudové“ vrásky a vrásky v pohybe
Navyše sa vystresovaným ľuďom v tvári zračí napätie, často sa mračia (čím sa vytvára tzv. vráska hnevu medzi obočím), zvierajú pery (tvoria sa drobné vrásky v okolí pier) a potláčajúc napätie zatínajú čeľuste a v noci škrípu zubami. To nie je práve tvárová gymnastika, ktorá by bola prevenciou vytvárania ďalších a ďalších „kľudových“ vrások. Tzv. kľudové vrásky sú tie, ktoré má tvár v okamihu bez mimických pohybov. Vrásky v pohybe vznikajú pri úsmeve, mračení sa, počas napätia či hnevu – a časom začnú mnohé pretrvávať a vznikajú z nich trvalé, „kľudové“ vrásky.
Rýchlejšie starnutie vystresovaných ľudí vedci dávajú do súvislosti aj s opotrebovaním telomérov, prirodzených zakončení chromozómov, ktoré regulujú schopnosti buniek deliť sa. Teloméry sa pri každom delení buniek skracujú a ak sa ich dĺžka dostane na kritickú hranicu, bunka umiera. Tento proces spomaľujú reparačné enzýmy. Práve ich aktivita klesá pod vplyvom stresu.
Odporúčame prečítať: Šokujúce! Ženy s väčším poprsím sú inteligentnejšie
Vypadávanie vlasov a vyrážky
Stres pociťujú aj vlasy. Vysoká hladina stresových hormónov zbavuje vlasové korienky istého typu kmeňových buniek, ktoré určujú farbu vlasov. Stres môže okrem šedín vyvolať aj psychogénnu alopéciu (vypadávanie vlasov) spôsobenú nervovým vypätím. Podľa expertov z Medzinárodnej nadácie pre štúdium vlasov v posledných piatich rokoch stres spôsobil zvýšenie počtu prípadov alopécie areata, tzv. ložiskového vypadávania vlasov.
Pod vplyvom stresu sa zhoršuje pleť, pretože vyššia produkcia kortizolu a ďalších stresových hormónov podporuje vylučovanie mazu, navyše stres podporuje v organizme zápalové reakcie. Na pleti sa odráža aj zlé trávenie a je všeobecne známe, že vystresovaným dobre netrávi a majú žalúdok permanentne „na vode“. Často trpia hnačkami alebo naopak, zápchami.
Odporúčame prečítať: Žlčníkové ťažkosti sú nepríjemné: Predchádzajte im!
Matky bez partnera či s postihnutými deťmi
Výsledky skúmania ukázali ešte jednu prekvapujúcu skutočnosť: Najohrozenejšou skupinou nie sú manažéri veľkých podnikov ani ľudia v náročných povolaniach, ale ženy, ktoré sa po rozvode musia postarať samy o rodinu. Takisto ženy, ktoré sa starajú o postihnuté dieťa.
Ak pociťujete nervozitu, pnutie, ruky sa vám trasú a žalúdok máte „na vode“, skúste Sédatif PC. ,,Je to prírodný liek, ktorý sa tradične používa pri úzkostných stavoch, podráždenosti, poruchách spánku,“ vysvetľuje MUDr. Richard Wagner z Bratislavy. ,,Dokonca je vhodný aj pre tehotné či dojčiace ženy, ktorým sa takisto stres nevyhýba. Jeho veľkou výhodou je fakt, že je na rozdiel od mnohých iných protiúzkostných liekov nenávykový a neutlmuje.“
Na to, aby človek mohol byť šťastný, musí začať myslieť aj na seba samého. Musí sa stať tak trochu aj egoistom, čo býva ťažké najmä pre ženy zvyknuté byť najmä v rámci rodiny neustále k dispozícii. Vyhradiť si svoj čas v týždni výlučne pre seba. Ísť hoci na kozmetiku či na kávu s kamarátkou.
Odporúčame prečítať: Čierna reďkovka je prírodný liek! S týmto vám pomôže